130 let kostela Sv. Ducha v Arnultovicích

Verze pro tisk |

V červenci 1873 byla vyhlášena papežská bulla Věčný pastýř (Pastor aeternus), která vyvolala vzrůstající náboženský neklid mezi věřícími okrajových částí borské farnosti. Část obyvatel inklinovala k různým podobám jinověrství, řada polevských dokonce vyznávala spiritismus. V rodinách se také udržovalo povědomí o útrapách a pronásledování v období protireformace. To vše vyvolalo i jinde pochybnosti o papežské neomylnosti a nakonec vedlo na Varnsdorfsku k založení církve starokatolické, která neuznává papeže jako hlavu všech křesťanů a nepožaduje kněžský celibát.

Půl roku po první arnultovické bohoslužbě nové, odštěpenecké církve bylo i zde v listopadu 1887 založeno samostatné náboženské sdružení, obec starokatolická. V roce 1888 obec Arnultovice založila hřbitov s vlastní kaplí, kterou svěřila starokatolické farnosti. Kaple byla původně vysvěcena jako kostel Panny Marie ustavičné pomoci, dnes je to kostel Sv. Ducha.

Po roce 1945 přešla budova do majetku města a byla využívána (spíš zneužívána) jako řemeslná dílna a skladiště. Teprve na začátku našeho století byl chátrající kostel opraven zásluhou obětavých věřících Církve československé husitské a jejich farářky Elišky Raymanové. Po vysvěcení slouží od roku 2008 husitské i evangelické církvi.

Církev s podporou města oslaví v dubnu výročí kostela výstavou, slavnostní bohoslužbou a koncertem duchovní hudby. Kromě toho můžete navštívit další z komponovaných biblických příběhů. Podrobnosti uvádíme na přiložených letácích.

(S využitím „Dějin Nového Boru“ PhDr. Vladislava Jindry a publikace „Památky Nového Boru“ Zdeňka Hrušky, Věry Katzerové a Venduly Málkové.)


 

Nahoru

Komentáře

Re: 130 let kostela Sv. Ducha v Arnultovicích

Útulný kostel Sv. Ducha, zprovozněný ze zbědovaného stavu díky obětavosti členů místní náboženské obce, se stal významným novoborským kulturním centrem. Na oslavu se velmi těším.

Nahoru

Re: 130 let kostela Sv. Ducha v Arnultovicích

Dva biblické příběhy už dnes!

Nahoru

Re: 130 let kostela Sv. Ducha v Arnultovicích - vernisáž

Už dnes v 18:00 zahájení výstavy dokumentů s úvodním slovem Dr. Smejkala.

Nahoru

Dnes v 18 hodin v Arnultovicích

slavnostní koncert Dua Kchun, duchovní hudba středověku a renesance.

Nahoru