Žádná reforma se neobejde bez nepopulárních opatření

Verze pro tisk |

České základní a střední školství je nemocné. To vyplývá z mezinárodních srovnání úrovně vzdělanosti. Kupříkladu studie agentury McKinsey & Company ze září letošního roku říká, že výsledky českého základního a středního školství klesají, což ohrožuje ekonomickou konkurenceschopnost České republiky.

Výhled do budoucna je negativní a odkládání řešení znamená vysoké náklady. Ještě v roce 1995 patřila naše zem mezi sedm nejlepších států v rámci OECD, ale v současnosti jsme se propracovali na úroveň států s nižší kvalitou vzdělání, jako je Rumunsko nebo Gruzie.

V České republice se ale projevují i další negativní jevy. Jsme zemí s industriální tradicí a průmysl naši zem po mnoho let živí a i nadále živit bude. Přesto se vyprazdňují odborné střední školy, průmyslovky a zejména učiliště. Nedostává se kvalifikovaných techniků a řemeslníků a profesní organizace, jako je Sdružení automobilového průmyslu nebo Svaz podnikatelů ve stavebnictví, bijí již několik let marně na poplach.

Současně se však zvyšuje počet všeobecně vzdělávaných osob, pro které není na trhu práce uplatnění. Nejvíce se na tom podílejí gymnázia, jejichž podíl na vzdělávání je na Jablonecku již 40 % a která v mnoha případech dávno nejsou výběrová, tedy jen pro ty nejnadanější. Nerodí se tolik dětí, jako tomu bylo ještě v 70. letech minulého století. Na rozdíl od počátku 90. let je v podstatě každá druhá židlička ve škole prázdná a systém se dá těžko se snižujícími se zdroji financovat. Zejména na středních školách se pak dlouhodobě rozpadá infrastruktura.

Podpora, dokud se neukáže prstem

Na tyto negativní společenské jevy, pokud se cítíme být zodpovědnými za budoucnost, jsme povinni reagovat. Proto mnou vedený resort představil návrh „Reformy středního školství v Libereckém kraji“. Ten je zaměřen především na zvýšení kvality vzdělávání a efektivitu vynakládaných zdrojů.

Pokud se bavíme o zvýšení kvality a potřebě ufinancovat školský systém, jsme s valnou většinou společnosti v souhlasu. Potřebě reformovat každý rozumí a dokonce jí i fandí. Problém nastává, když se má ukázat prstem, co již do systému nepatří nebo musí ustoupit ve prospěch celkového ozdravění. Ještě jsem neviděl reformu, která by nevyžadovala i nepopulární opatření. Ano, je zapotřebí k věci přistupovat maximálně citlivě.

Gymnaziální přebujelost na Jablonecku

Resort školství navrhuje sloučit v kraji pět škol, na kterých dnes studuje celkem 1 150 žáků. Přitom očekáváme celkový pokles počtu žáků na středních školách do roku 2013 o 3 500. To znamená, že dvoutřetinový úbytek žáků se vstřebá díky jiným organizačním opatřením. Myslím, že právě to je známkou citlivého přístupu a velice kvalitní přípravné práce školských odborníků na kraji.

Máme-li na Jablonecku přebujelý systém gymnaziálního vzdělávání, pak musíme něco udělat. A na reformě by se kromě malých sídel měla podílet i sídla velká. S ohledem na spádovost nebo na oborové zaměření je vhodné ponechat střední školy v Železném Brodu a v Tanvaldu. Jablonec zase ztrátou jedné střední školy společensky tolik netratí. Zůstane zde stále ještě šest středních škol. S ohledem na kapacitu objektů proto padl návrh sloučit Gymnázium
U Balvanu s Gymnáziem v ulici Dr. Randy.

Ministr Drábek volá po destrukci

Bylo jasné, že návrh vyvolá odezvu a mnoho otázek. V připomínkovém řízení mohou padnout také jiné varianty řešení a my se jimi budeme seriózně zabývat. Řešením však není nedělat nic. Pikantní v této věci je výzva reformátora platových tarifů a našich důchodů, ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, k boji za zachování školy. Ten bez znalosti okolností volá vlastně po další destrukci systému, zatímco úředníci jeho ministerstva z úřadů práce po nás požadují nápravu stavu ve školství ve prospěch techniků a řemeslníků.

Pan ministr Drábek dá příští rok Libereckému kraji o 80 milionů korun méně na provoz domů pro seniory a chce kraji vyhnat z kapsy dalších až 180 milionů korun na platy učitelů, kteří nebudou mít koho učit. Připomínám jen, že těch 180 milionů jsou peníze, které již každoročně nepřijdou na platy pedagogů od ministerstva školství. Co všechno by se mělo z rozpočtu kraje platit? Za chvíli by pan ministr Drábek se svou TOP 09 mohl požadovat, aby si kraje kupovaly pandury a tanky na obranu svého území. Bylo by dobré, kdyby si pan ministr rozmyslel, zda chce naši zem opravdu reformovat nebo být populistou a byl by v tom názoru pak konzistentní.

Je to tak, současná rada Libereckého kraje neřeší lehká rozhodnutí. Ekonomickou krizi ani krizi ve školství jsme si nevymysleli. Řadu neřešených problémů jsme zdědili. Postupná destrukce vzdělávacího systému je celospolečenský problém. Odkládáním jeho řešení tratíme všichni. Výše zmiňovaná studie McKinsey &  Company uvádí, že kvůli špatnému základnímu a střednímu školství můžeme jako země tratit na HDP až 11 %. A to je nesmírně varující.

Bc. Radek Cikl, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu (ČSSD)

Nahoru

Komentáře

Re: Žádná reforma se neobejde bez nepopulárních opatření

Proč ona je každá reforma tak nějak krokem k horšímu? Před ani ne deseti lety se křičelo, že se musí zvýšit podíl lidí s gymnaziálním vzděláním, že ti se na trhu práce díky své všestrannosti uplatní nejvíce. Rád bych viděl čísla: Kolik absolventů a kterých škol je nyní bez práce? Kolik absolventů gymnázií dokázalo následně vystudovat vysokou školu? A kolik studentů to zvládlo z jiných "škol"?

Nahoru

Re: Žádná reforma se neobejde bez nepopulárních opatření

Pane Cikl, nepochybuji o tom, že určitá optimalizace je nutná. Můžete mi zde ale uvést jediný akceptovatelný důvod existence tzv. gymnázia v N. Boru ? Proč je preferována SŠ s nejnižší naplněností v kraji ?
Děkuji za logické odpovědi (pokud vůbec mohou existovat).

Nahoru

Neschovávejte se za reformu.

Čísla z Nového Boru : SŠ - 170 žáků (z toho denní 135), kapacita - 650 žáků,naplněnost -21%, VOŠ - 33 žáků,kapacita - 66 žáků, naplněnost - 55 %.NB gymnázium : 1.ročník má jen 20 žáků, chybí 500 žáků do kapacity školy.Kolik z těch 20 odmaturuje ? To jsou prominenti, specialisti,vyjimečně nadaný?

Nahoru

Re: Žádná reforma se neobejde bez nepopulárních opatření

Já s p.Ciklem naprosto souhlasím. Redukce se musí provést, ale je třeba o tom diskutovat, ale uceleně, né jenom Ciklxjanák, alůe kolektivně, aby se našlo to nejoptimálnější řešení v celém kraji. Dále se musí zvýšit náročnost na žáky, ktří inaprosto ignorují účení a to na středních a hlavně učilištích. Kdo se neúčí tak ho bez pardonu vyhodit! Školy je tam drží jenom proto, že na každého žáka dostavají peníze, ale ty jsou naprosto vyhozené. Aby to u nás nedopadlo jako v USA, kde je mnoho VŠ s naprosto úzkou a nevýznamnou specializací s titulem MBA a pak tito "manageři" vytvoří celosvětovou krizi!

Nahoru

Re: Žádná reforma se neobejde bez nepopulárních opatření

Vážený pane Cikle, je mi jasné, že musíte vykazovat nějakou činnost. Když se zjistí, že bylo vaše rozhodnutí špatné, příští úředník bude mít zase o práci postaráno, aby systém uvedl do starých kolejí. Šetřit se musí všude, což chápu, ale váš postup je stejný jako všude, že co funguje, to zruším a co nefunguje, do toho budu sypat peníze. Ale abych byl konkrétní. Chcete podporovat učiliště, aby vůbec kdo dělal řemesla. To je chválihodné, ale mělo by se tedy postupovat tak, že kde jsou problémy s financemi, nebo nejmenší obsazenost, tak na tu školu se zaměřím. Váš postup je ten, že když to nevyšlo se skláři, tak zruším gymnázium v Mimoni, tzn. Mimoň a okolní obce bude zásobárnou učilišť, protože jednoduše děti nebudou mít jak se dostat na vzdálené gymnázium v ČL a to i přesto, že Mimoň je jedna z nejlépe vybavených, bezproblémových škol s výbornými výsledky - 80% na VŠ a údajně max 2 nezaměstnaní na třídu. Důvodem bude zřejmě i to, že když se opravila škola v Novém Boru, byť je vzdálena 8 km od Č.Lípy a je vlastně prázdná, budu se jí snažit naplnit i za cenu, že zruším fungující školu s výsledky, která kraj stojí o 300 tis méně, než školy soukromé. Vy jste si zkrátka odsouhlasili, že zrušite dvě kterékoliv školy bez ohledu k výsledkům školy a její obsazenosti. Jablonec jste si odůvodnil, tak čeká ještě jedna škola na ortel. Na závěr se ptám, kde chcete sehnat studenty pro množství vysokých škol? Někde se budou muset ovečky pro VŠ vzít. Že by na úřadech museli mít všichni časem vš vzdělání? Jiná možnost nebude, nebo pozavírat polovinu vysokých škol. Někde jsem slyšel, že mimoňské gymnázium je školou odpadlíků z ČL. Je to skutečně pravda i po absolvování gymnázia? Jste si zároveň vědom, že i díky vašemu navrhovanému postupu se bude snižovat úroveň vzdělanosti? A nepřipadáte si jak v Kocourkově? Jeden táta z Mimoně.

Nahoru

Měly by se otupit hrany kategorizace

http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/mely-by-se-otupit-hrany-kategorizace20101203.html

Nahoru

Argumenty proti sloučení sklářských škol

http://www.halonoviny.cz/articles/view/212372

Nahoru

Re: Žádná reforma se neobejde bez nepopulárních opatření

Šetřit se musí, ale proč se tedy po finančním propadáku nedávného MS v lyžování koná v LBC kraji Zimní olympiáda mládeže, která má vyjít (dle včerejší zprávy na ČT) na 150 miliónů ??????? Podle toho, jak to u nás chodí, bude tato megadíra do rozpočtu nakonec ještě podstatně vyšší. Je nehorázné kázat někomu o šetření, optimalizaci ap. a pak se s chutí předvádět na podobných akcích, které nejsou opravdu v době finančních problémů nutné. Zdůvodněte, proč školy dostanou méně na provoz, proč uklízečkám seberete z jejich 10.000,- Kč hrubého tisícovku a potom stamilióny vyházíte na podobné akce !!!! Nedělám si ale iluze, že bych se od p. Cikla dočkal odpovědi.

Nahoru

Re: Žádná reforma se neobejde bez nepopulárních opatření

Šetřit se určitě musí, ale v případě EYOWF2011 (tzv. Zimní olympiáda mládeže) jsou okolnosti trošku jinačí. O pořádání se ucházelo už předchozí vedení kraje a v r. 2006 byla akce "přiklepnuta". Celá akce je zaměřena vyloženě na mládež - dorostence do 18 let. její náklady jsou řádově nižší než náklady MS. Ostatně v loňském roce rozhodla o podpoře akce částkou 2 mil Euro také EU.
Navíc právě i sportoviště, tak nákladně vystavěná pro MS budou teď využívána. Možná zajímavou okolností bude celkové vyznění (i finanční) této akce, na jejímž organizování se podílí také R. Kumpošt, který byl od organizování Vámi zmiňovaného MS za známých okolností "odejit".
Jinak co se týká uklízeček (a vůbec nepedagogických pracovníků) ve školách, tak s Vámi souhlasím, ale pokud si vybavuji, tak tabulky, upravující jejich platy schvaloval Parlament.

Nahoru

Zimní olympiáda mládeže

Mě je celkem jedno, že se tato olympiáda týká mládeže. Je mi jasné, že se o jejím pořádání nerozhodlo před rokem. Přesto trvám na svém, že její pořádání je chybou. Je to zbytečná megaakce a totální plýtvání veřejných financí. Nevěřím tomu, že by nešlo od jejího pořádání včas odstoupit. Ostuda ? No co je to proti desítkám vyhozených miliónů v době, kdy je nám neustále předhazováno, jak jsme na tom bídně a jak musíme chápat škrty v rozpočtu. Škole dá kraj v rámci úspor o dost desítek tisíc méně na provoz a přitom cena energií roste. Je opravdu nereálné takové sumy ušetřit, když se zbytečně neplýtvalo. To jako nemáme několik měsíců topit, splachovat WC a svítit ? Rovněž je mi jedno, kdo je včele pořadatelského výboru.

Nahoru

Další nezaměstnaní.

Buď Vám seberem 10 %, nebo jedna uklízečka z deseti bude nezaměstnaná.A ještě si převezmete její rajony.

Nahoru