Vytloukání klínu klínem

Verze pro tisk |

Za vytloukání klínu klínem lze považovat přelévání prostředků Libereckým krajem mezi některými fondy v rámci rozvoje venkova.

Zářným příkladem je rozhodnutí, na jehož základě jsou prostředky z Fondu ochrany vod Libereckého kraje, jenž je určen pro výstavbu, rozšíření či rekonstrukce vodovodů, kanalizací a čističek odpadních vod v obcích do 2000 obyvatel, chybně ubírány a používány ke spolufinancování projektů v rámci programu Ministerstva zemědělství – Výstavba a obnova infrastruktury vodovodů a kanalizací II. Program zvýhodňuje akce, které jsou z deseti procent financovány krajem. Dotace z Ministerstva zemědělství pak činí 90 procent.

Posledním příkladem jsou projekty, které hodnotil dubnový výbor zemědělství a životního prostředí a byly podány do Programu vodohospodářských akcí. Výbor rovněž schvaloval akce do Programu Ministerstva zemědělství – Výstavba a obnova infrastruktury vodovodů a kanalizací II – což je národní dotační program podpory vodohospodářské infrastruktury. Tento program běží už druhý rok a potud by bylo vše v pořádku.

Současné vedení Libereckého kraje ale jaksi zapomíná kalkulovat s touto částkou při tvorbě rozpočtu kraje – letošní spoluúčast bude činit 10,86 mil. Kč -  a sahá pro tyto peníze do Fondu ochrany vod Libereckého kraje. Již druhým rokem proto ve výboru vystupuji s nesouhlasným stanoviskem s tímto postupem a žádám, aby Liberecký kraj nebral peníze z tohoto fondu, ale našel prostředky ve svém rozpočtu. V žádném případě nezpochybňuji potřebnost a důležitost akcí zařazených do programu Ministerstva zemědělství. Ale tyto peníze (letos 10,86 mil.Kč) pak chybí těm žadatelům, pro které byly určeny, tj. obcím do 2000 obyvatel. Do programu vodohospodářských akcí bylo letos podáno celkem 17 žádostí o celkové výši 27.847.430,- Kč. Vzhledem k odčerpání prostředků z tohoto fondu, se i po krácení výše poskytnuté dotace, mohlo podpořit pouze 11 projektů v celkové výši 10.365.000,- Kč. Takto si podporu malých obcí od představitelů kraje rozhodně nepředstavuji a žádám proto, aby byl zřízen zvláštní fond pro účely desetiprocentní spoluúčasti kraje.

 

Jindřich Kvapil

starosta Obce Koberovy

zastupitel Libereckého kraje za ODS

člen Výboru zemědělství a životního prostředí Zastupitelstva LK

Nahoru

Komentáře

Proč státní kasu vysávají anonymní firmy?

Proč státní kasu vysávají anonymní firmy?
Šestnáct anonymních firem v posledních třech letech vydělalo na veřejných zakázkách dohromady kolem 18,2 miliardy korun. Největším chlebodárcem anonymů byly v minulých letech Lesy ČR, ale třeba také ministerstvo obrany.
Víme, jak zázračně rostla konta firmy Viamont díky stavebním zakázkám od úřadu ministra Řebíčka a víme také, že se nikdy nedozvíme, kdo ji skutečně vlastní, respektive, že ji nevlastní pan Řebíček sám.

Solární pole jsou nejčerstvějším důkazem, jak výhodné je být anonymní majitel. Kolik poslanců a senátorů je spoluvlastní? Mluvil jsem o tom s podplukovníkem protikorupční policie, který šetřil zázračné majetky pana Palase - policie ví, že zřejmě vlastní spoustu polností, zřejmě i nejméně dvě solární elektrárny, ale oficiálně nikde nefiguruje a tak se mu nedá nic moc dokázat.

A brání tomu jediné - neochota státu dohlédnout, kdo má jaký majetek a jak ho nabyl.

Nechápu to. Ta neochota je podezřelá a smrdí až na půdu. V Mecce pravice, údajné zemi svobody USA, vám berňák spočítá a eviduje majetek až do posledního špendlíku. A za jakýkoliv pokus ho obelhat se chodí rovnou do vězení. V Čechách máme stovky stamilionářů, kteří Vám rozumně nevysvětlí, jak k majetku přišli. Politici jim jsou sami příkladem - pan Kalousek dostal byt jako dědictví podílu z firmy svého tchána – firmy, která byla ve skutečnosti bezcenná a ve ztrátě. Ztrátovou a zadluženou firmu výhodně prodal i pan Topolánek, zatímco panu Sobotkovi došla fantazie a nedoložené příjmy "doložil" zneužíváním poslaneckými náhradami.

Chápu touhu mnoha lidí nebýt viděn. Zrušení listinných akcií by proto mohla provázet změna v obchodním rejstříku - umožnění, aby ti kdo si přejí, byli v anonymitě. To, co chceme, není znát veřejně všechny majitele všeho, ale aby tady byla možnost je dohledat v případě potřeby.

A když někdo chce vydělávat z veřejných peněz musí se smířit s tím, že my občané máme právo vědět, komu své peníze dáváme.

Víme dnes, kdo všechno spoluvlastní ČEZ, Strabag, Českou spořitelnu, Telefonicu O2, ale i další firmy? Kdybychom to věděli, pak bychom možná poznali, proč ten či onen ministr či poslanec lobuje za takový či onaký zákon. A to je podle mne důležité. A to je také důvod, proč se takovým zákonům poslanci brání.

-Tomio Okamura

Nahoru

VV chtějí ministerstva obsadit straníky, Šmerdu nahradí Skokoan.

Ve VV se již hovořilo o tom, že by se ministrem dopravy mohl stát poslanec za VV Petr Skokan.

Nahoru