Starostové Libereckého kraje předali vládě skleněný klíč

Verze pro tisk |

Starostové Libereckého kraje dnes předali Vládě České republiky skleněný klíč, aby symbolicky podpořili návrh z dílny Ministerstva financí na spravedlivější přerozdělení daní a připomněli premiérovi, že pro velkou část obcí ČR se jedná o klíčový problém.

Akci podpořilo 59 starostů z celého Libereckého kraje, například z Chrastavy, Rokytnice nad Jizerou, Smržovky. Jména všech 59 obcí jsou vypískována na klíči, který byl představen 30. 11. 2011 v Hrádku nad Nisou na setkání starostů a zákonodárců Libereckého kraje právě k problematice rozpočtového určení daní (RUD).
„Naším přáním je takové rozpočtové určení daní, které pomůže malým a středním obcím vybřednout ze situace, kdy veškeré prostředky pohltí provozní výdaje a výdaje na výkon státní správy,“ shrnuje za starosty Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou.
Nová podoba rozpočtového určení daní je připravená několik měsíců, přesto ji vláda stále neschválila. Cílem nové úpravy je snížit rozdíl ve výši příspěvku na jednoho obyvatele mezi největší a nejmenší obcí na trojnásobek. V současné době je tento rozdíl čtyř a půl násobný.
 

Nahoru