Snad už konečně padne tráva…

Verze pro tisk |

Konečně! Tak se dnešním dnem počínaje mohou radovat ti, kdo trpěli travními alergeny nebo jen prostě mají rádi uklizené a upravené město. Firma ucházející se o údržbu veřejné zeleně nastoupí a Česká Lípa přijde o jedno velké prvenství: v soutěži o nejvyšší či nejzanedbanější zeleň zcela jistě vyhrála a ještě by možná byla i držitelkou rekordu.

Přiznávám se, že mě to překvapuje – od března, kdy se téma údržby zeleně objevilo na jednání zastupitelů s prvními zádrheli,slyším jak je důležité stihnout seč do června, jak město nechce hazardovat se zdravím alergiků, ještě teď mi znějí v uších velká slova místostarosty Jiřího Kočandrleho o tom, kolik město ušetřilo na údržbě zeleně. Osobně bych byla raději, kdyby už konečně byla ve městě posekaná a uklizená tráva, protože přes všechny ty vzletné sliby a snahy se vedení radnice nepovedl zvládnout ten základní úkol: posekat trávu včas.

Výběrová řízení vedená vidinou kynoucích úspor jsou jistě chvályhodná, ale ještě je třeba zvládnout je tak, aby nakonec došlo i na samotnou práci, o kterou se soutěží – tedy na tu údržbu. To se českolipské radnici letos bohužel nepodařilo, takže jsme už hodně dlouho v zajetí divoké zeleně a všudypřítomných alergenů. Co tedy vyčítám zdejší radnici? Že nezvládla organizaci výběrového řízení tak, aby zajistila pořádek ve městě a pohodu občanů. Že se ani po minulých zkušenostech nepojistila proti podhodnocování nabídek a následnému odmítnutí uzavření smlouvy ze strany dodavatelů (v České Lípě se to stalo v poslední době dvakrát – při nedávné zakázce na demolici MŠ Pastelka a nyní v případě údržby zeleně). Neumím ale pochopit, proč to předlouhé zdržení neřešila hledáním náhradního řešení seče, ale jen čekala. Slova místostarosty Kočandrleho o úsporách a potřebě pochopení nestačí – v takové mizérii jsou na místě činy. Například využití lidí ve veřejné službě nebo veřejně prospěšných pracovníků. Co dodat? Že snad už konečně v České Lípě padne… tráva.

Nahoru

Komentáře

Re: Snad už konečně padne tráva…

Jak se má zadavetel výběrového řízení, kde je jediným kritériem nejnižší nabídková cena, pojistit proti podhodnocení nabídky a následnému odmítnutí uzavření smlouvy ze strany dodavatele? Já se s tím setkávám každý den s tím rozdílem, že dodavatel uzavře smlouvu a pak nastupuje každodenní dohadování o použitých materiálech, pracovním postupu a technologii.

Váš článek hraje ryze na politickou notu.

Nahoru

Re: Snad už konečně padne tráva…

Kdyby se pani zastupitelka rozhledla kolem sebe, tak by si jiste vsimla, se verejna sluzba, farni charita a dalsi firmy se zapojily do sekani travy uz pred nekolika tydny. V zapisu ze zastupitelstva mesta ctu, ze pred 14 dny chybela posekat zhruba polovina ploch a ze skutecne, zitra ma nastoupit firma, ktera byla puvodne druha v poradi. Zda, se, ze si pani Zatecka pamatuje jen to, co se ji hodi do kramu.

Nahoru

Re: Snad už konečně padne tráva…

Pánové krtenek a Svietik mají v tom, že článek je politický a pí Žatecká vyzdvihuje to, co se jí hodí. Nu nedivme se tomu - i komunální politika je politika a paní magistra je (byla) kandidátkou na starostku České Lípy.
S paní Žateckou zase souhlasím v tom, že chybou vedení města vůbec došlo k této situaci. Viz moje poznámka 6. srpna k článku tiskové mluvčí radnice, kde místostarosta pan Kočandrle popisuje "statečný a úspěšný boj" s trávou a nezodpovědnými firmami.

Nahoru

Re: Snad už konečně padne tráva…

Pro nezasvěceného čtenáře to vyznívá jako povzdech občanky, která radnici vyčítá, co se jí zase nepovedlo. Jenže autorka taky zasedá v zastupitelstvu a má tam i pár stranických kolegů.
Z článku se bohužel nedozvíme vůbec nic o tom, jaké geniální návrhy paní Žatecká podávala a (marně?) prosazovala. I opoziční zastupitelka má přece spolu-odpovědnost za to, co se ve městě děje. A stížnost do médií je až ta poslední možnost, když všechny pokusy selhaly.

Nahoru

Re: Snad už konečně padne tráva…

Je tu nějaký alergik, aby nám potvrdil, jak hodně ho nekosení trávy dráždí?

Nahoru

Re: Snad už konečně padne tráva…

Není to tak jednoznačná a jen lokální záležitost. Tohle jsem našel na stránkách Bez-Alergie.cz:
"Hlavní sezona kvetení trav u nás začíná počátkem května a končí počátkem srpna. Přesný termín se pochopitelně mění vlivem počasí, ale dá se říci, že maximum koncentrace pylu v atmosféře je zhruba za 1-2 měsíce po zahájení hlavní sezony. V Evropě se tak většinou vrcholem sezony stává červen. Nejnižší koncentrace pylů, která vyvolá alergické příznaky, se pohybuje okolo 10-50 pylových zrn v metru krychlovém vzduchu. I přes zmenšování rozlohy travnatých ploch zemědělskou činností a zástavbou počty senzibilizovaných pacientů neklesají. Tato skutečnost je vysvětlována mimo jiné i tím, že pyl je často unášen na velké vzdálenosti, překračující mnohdy hranice států."

Nahoru

Re: Snad už konečně padne tráva…

Asi si někdo opravdu jen z travin upletl bič. Mě teda více prudí sečení než nesečení.

Nahoru