Ředitel šenovské školy podal stížnost na náměstka hejtmana

Verze pro tisk |

Ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské podal stížnost na náměstka hejtmana Radka Cikla. Celou stížnost uveřejňujeme v plném znění.

Pane hejtmane! Obracím se na Vás jménem zaměstnanců a pedagogů SUPŠ sklářské v Kamenickém Šenově se stížností na jednání vašeho náměstka Bc. Radka Cikla, který prokazatelně a dlouhodobě šikanuje naši školu.

Náměstek Bc. Radek Cikl již od konce roku 2009 usiluje o likvidaci naší školy tím, že ji chce sloučit se sklářskou školou v Novém Boru. To oznámil na tiskové konferenci 1. prosince 2009, kam nepozval žádného zástupce naší školy. My jsme se o pořádání tiskové konference dozvěděli zcela náhodou. Záměr odboru ŠMT likvidovat naši školu nám byl zprostředkovaný pouze přes média. Od té doby trvá nepřátelská kampaň, kterou pan náměstek proti mé osobě (vyhrožování trestním oznámením) a naší škole vede. Je to kampaň vedená čistě v osobní rovině, která nemá nic společného s odbornými aspekty sklářského školství a která naprosto ignoruje slavnou a všude ve světě obdivovanou historii naší vzdělávací instituce. Je nepřijatelné, aby tak závažná věc, jakou je rozhodnutí o likvidaci SUPŠS v Kamenickém Šenově, nejstarší sklářské školy na světě, byla vedena v rovině osobních averzí vůči mé osobě.

 

Na předvánoční schůzi ředitelů škol Libereckého kraje jsem veřejně požádal školský odbor o zveřejnění závěrů Pracovní skupiny, zřízené Radkem Ciklem pro posouzení změn vzdělávací soustavy středních škol LK. Paní Princová zveřejnění slíbila. Do dnešního dne se tak nestalo. Kampaň proti naší škole na konci roku 2009 vyvrcholila tím, že náměstek Radek Cikl nařídil v naší škole hospodářskou kontrolu v době Vánočních prázdnin, takže jsem musel odvolat některé pracovníky školy, včetně sebe, z nastoupených dovolených! Dne 25.1.2010 rada kraje vydala tiskovou zprávu, kde oznamovala stažení návrhu na sloučení naší školy z jednání zastupitelstva a dala naší škole čas do 30.9.2010 na „realizaci svých veřejně proklamovaných příslibů“.Přes opakované žádosti jsme se nikdy od pana náměstka a rady kraje nedozvěděli, co je od nás očekáváno a co vlastně škola musí splnit, aby byl záměr sloučení odvolán. Hned vzápětí rada kraje svým usnesením č. 177 popřela několik dní starou tiskovou zprávu a rozhodla o sloučení naší školy se sklářskou školou v Novém Boru k 1.1.2011!

 

Dne 28.5.2010 u nás byla nařízena následná hospodářská kontrola. Na základě jejích výsledků jsem byl pozvaný na jednání rady kraje 10.8.2010. Školský odbor trval na mé přítomnosti a tak jsem přerušil svoji dovolenou a na jednání jsem přijel. Přijel jsem ale zbytečně, k jednání jsem nebyl vůbec přizvaný. Za dveřmi se zatím jednalo o tom, že na nás rada kraje pošle finanční kontrolu. Chápal jsem, že rada měla kromě tohoto rozhodnutí dost svých problémů s vyřizováním povodňových škod,  nepochopil jsem ale, proč školský odbor přesto trval na mé přítomnosti. Byla to jen další z řady nekorektností, kterých se školský odbor vůči naší škole a mě dopouští!

 

Naše škola podala ve spolupráci s CVLK dva projekty v oblasti podpory 1/1.1 na dva nové vzdělávací programy, které by mohly školu bezproblémově finančně zajistit na dva roky dopředu, což by naprosto naplnilo požadavek z tiskové zprávy rady kraje  ze dne 25.1.2010. Přestože oba projekty byly hodnotiteli doporučeny k podpoře, zřizovatel je shodil ze stolu. Je to další důkaz toho, že ze strany zřizovatele není žádný zájem naši školu podpořit, že jí chce nechat vykrvácet a že prohlášení rady kraje z této tiskové zprávy nelze brát vážně. Peníze naopak intenzivně plynou do sklářské školy v Novém Boru (a to nejen do ní) a to i na platy, ačkoliv školský odbor vytrvale tvrdí, že jsme jediná škola v LK, která potřebuje mimořádné dotace na platy zaměstnanců. Za poslední rok sklářská škola v Novém Boru obdržela na dotacích na mzdy minimálně 4.730.000,- Kč a na investice dalších minimálně 1.825.000,- což je dohromady několikanásobně více než v minulosti obdržela naše škola a co bylo uváděno jako důvod k její likvidaci. Další miliony pak každoročně na SPŠS v Novém Boru pohltí naprosto nepotřebná sklářská huť, kterou fakticky využívá jen pár studentů.

 

Vše vyvrcholilo tím, že rada kraje nařídila v naší škole finanční kontrolu pouhé tři dny po devastující povodni! Náměstek Radek Cikl určil termín kontroly na 6. září 2010! To považujeme za čistou šikanu, protože právě řešíme povodňové škody, hospodářská sekce je kromě svých běžných povinností naplno vytížená řešením nápravy škod, vyplňováním žádostí a sháněním peněz. To nemluvím o tom, že letní prázdniny strávila paní hospodářka převáděním inventurních položek do nového programu, který jsme museli zakoupit na základě doporučení hospodářské kontroly, kterou o Vánocích 2009 nařídil pan náměstek Cikl. Začátek roku je vždy velmi hektický také proto, že zřizovatel v tomto období žádá o vyplnění celé řady dokumentů a tabulek. Vedoucí školského odboru LK paní Princová v Učitelských novinách číslo 27/2010 tvrdí, že LK se snaží školám ve „složité situaci (při řešení povodňových škod) pomoci najít nejvhodnější cestu k jejímu řešení. V neposlední řadě se pak snažíme školám nabídnout morální podporu zejména při osobních návštěvách postižených oblastí“. Ptám se tedy, jak se s tímto prohlášením slučuje termín finanční kontroly, kterou u nás pan náměstek nařídil?

 

Pane hejtmane! Jménem zaměstnanců a pedagogů SUPŠS v Kamenickém Šenově  protestuji proti takovému jednání a žádám Vás o prošetření a nápravu!

 

 

 
ak.mal. František Janák
ředitel
 
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská
Havlíčkova 57
47114 Kamenický Šenov
 

V Kamenické Šenově 29.8.2010

Nahoru