Reakce na „stížnost“ kolegy Janáka

Verze pro tisk |

Vzhledem k masivní medializaci  běžných procesních řízení ze strany pana ředitele Františka Janáka bych rád některé podstatné skutečnosti uvedl na pravou míru. (Článek je reakcí na text vydaný zde.)

V mé pravomoci není posílat kontroly na nějaký konkrétní termín. Kupříkladu termín kontroly v prosinci si zvolilo kontrolní oddělení. Podobně tomu tak bylo i nyní v září. Rovněž není v mé pravomoci, abych v jakémkoliv školském zařízení nařídil kontrolu. O tu požádala Rada Libereckého kraje, a to jednomyslně, na základě opakovaně neodstraněných závažných závad v hospodaření SUPŠ sklářské Kamenický Šenov. Ty odhalila a potvrdila předchozí opakovaná kontrola. Konkrétně pan ředitel nemá v pořádku evidenci majetku a podepisuje dlouhodobé smlouvy v rozporu s předpisy, tzn. bez schválení zřizovatelem, jak to musí činit všechny ostatní příspěvkové organizace. Jednou se pan ředitel dokonce snažil podepsat smlouvu za Krajský úřad Libereckého kraje.

Není pravdou, že bych jakýmkoliv způsobem blokoval aktivity kamenickošenovské školy. Například panem Janákem zmiňovaný projekt „Přestavby kovářské dílny a svařovny“ je jedním z deseti, u kterých Rada Libereckého kraje, včetně mne, dne 10. 8. 2010 schválila závazek spolufinancování, pokud budou v Regionálním operačním programu regionu soudržnosti Severovýchod v prioritní ose 4.2 vyhodnoceny a vybrány.

Připadá mi nesoudné, že pan ředitel Janák považuje snahu Rady Libereckého kraje dopočítat se konečně svého majetku a zjednání náprav na jím řízené škole za šikanu. Ta škola není jeho soukromým majetkem, patří do školského systému, a měl by mít hospodaření v pořádku. To, jak ukázala opakovaná kontrola, nemá. Chce snad pan ředitel Janák, aby se jemu a pouze jemu měřilo jinak než ostatním 64 příspěvkovým organizacím ve školství? A chce snad, aby Rada Libereckého kraje zrovna v tomto jediném případě zavírala oči nad chybami a spravovala veřejný majetek v rozporu s předpisy?

K 30. 6. 2010, jak zjistilo oddělení nepřímých nákladů odboru školství, mládeže a tělovýchovy, je škola řízená ředitelem Janákem více než 600 tisíc korun ve ztrátě, což je skoro čtvrtina běžného ročního příspěvku Libereckého kraje na provoz školy. Důvod ztráty pan ředitel ani po urgenci nevysvětlil. Stejně tak nevysvětlil, proč ještě týden po zahájení školního roku nemá v prvním ročníku zaveden jeden ze základních dokumentů každé školy – třídní knihu. Proč se vedení kraje i krajští úředníci stále nemohou dopočítat majetku školy, do kterého patří i umělecká díla? Proč se stále nemohou dopočítat, díky chybějící evidenci, třeba materiálu potřebného pro výuku? Zakrývá se snad na té škole něco?

Nikdy jsem nezpochybňoval uměleckou tvorbu Františka Janáka a ani tak činit nebudu. Pokud pan ředitel ale není schopen uspokojivým způsobem a v souladu se zákonnými normami školu řídit, měl by ze své funkce odstoupit a ne hledat kličky, jak se vyhnout běžným kontrolním postupům. Rozesílání kuriózní stížnosti je pouhou snahou odvrátit pozornost od jeho vlastních závažných chyb a nedostatků v řízení školy.


Bc. Radek Cikl, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy a sportu LK

Nahoru