Optimalizace školství v Libereckém kraji

Verze pro tisk |

Odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Libereckého kraje připravil a zveřejnil dokument obsahující návrh změn středního školství. Vzhledem k tomu, že se jedná o významný strategický materiál mapující problematiku středního školství v Libereckém kraji, jehož přijetí a implementace přísluší Zastupitelstvu Libereckého kraje, byla z iniciativy Zastupitelského klubu ODS sestavena odborná pracovní skupina zabývající se optimalizací středního školství. Této pracovní skupině  předsedá  Mgr. Stanislav Pěnička.

Zástupci klubu ODS při Zastupitelstvu Libereckého kraje se rozhodli, že si nechají posoudit  strategii, která má podle prohlášení sociální demokracie přinést optimalizaci středního školství v rámci Libereckého kraje. „Klub ODS si nechá poradit  lidmi, kteří se profesně zabývají problematikou školství v rámci libereckého regionu,“ říká Mgr. Radim Zika, předseda zastupitelského klubu ODS a dodává: „jsem velmi rád, že odborné pracovní skupině předsedá Mgr. Stanislav Pěnička, člověk, který má dlouholeté zkušenosti v oblasti školské problematiky“.

Odborná skupina je sestavena účelově napříč okresy celého kraje. Okres Liberec v ní zastupuje Ing. Dan Ramzer, Ing. Zdeněk Krabs, PhDr. Zdeňka Kutínová, Ing. Oldřich Haas, okres Česká Lípa Mgr. Eva Stehlíková, Mgr. Petra Kašparová, Mgr. Ivo Čeřovský, Ing. Eva Bartoňová, okres Semily Mgr. Hana Doležalová, Mgr. Otakar Špetlík, Luděk Opočenský, Mgr. Stanislav Henych a okres Jablonec n. N. zastupuje Mgr. Vlasta Veverková, RNDr. Jiří Čeřovský, Ing. Jaromíra Čechová, Mgr. Marek Hotovec, a Mgr. Jana Prokešová.

 „Gestory pracovní skupiny jsou lidé,  kteří mají k problematice středního školství velmi blízko – jsou jimi PhDr. Zdeňka Kutínová, Mgr. Petra Kašparová,  Mgr. Otakar Špetlík a  RNDr. Jiří Čeřovský. Jde o renomované pedagogy, kteří společně se členy svých odborných týmů vypracují připomínky k Reformě středního školství. Budou reagovat nejen na připomínky odborné veřejnosti, ale i na usnesení jednotlivých zastupitelstev,“ zdůrazňuje Mgr. Stanislav Pěnička, předseda výboru pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport a dodává: „Do 25. ledna připravíme materiál, který představíme na tiskové konferenci a v písemné podobě zašleme náměstkovi hejtmana Radkovi Ciklovi.“

Velmi pozitivně hodnotí rozhodnutí zastupitelů ODS Libereckého kraje sestavit pracovní tým k tématu optimalizace školství v Libereckém kraji i Ing. Eva Bartoňová, státní tajemnice a náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy. „Osobně pokládám optimalizační kroky za naprosto nezbytné, a to vzhledem k poklesu počtu dětí a studentů v systému vzdělávání Libereckého kraje i celé ČR. Za MŠMT mohu uvést, že nutnost změn je podporována jak ministrem školství, mládeže a tělovýchovy, tak i jeho náměstky. O konkrétních změnách však bude vedena naprosto jasná a srozumitelná diskuse. Zvažujeme zároveň, že optimalizační kroky krajů by mohly být finančně podporovány z prostředků EU. To by jistě bylo pozitivní, protože každá změna nejen něco stojí, ale potřebuje i připravené pracovníky, pedagogy. Ke konkrétním návrhům optimalizace se vyjádřím v souvislosti s prací skupiny odborníků za Českolipsko,“ uvedla Ing. Eva Bartoňová.

Návrh Strategického plánu Libereckého kraje v oblasti optimalizace středního školství už členové pracovní skupiny prostudovali, vzájemně jej diskutují a nalézají ta nejoptimálnější řešení tak, aby do budoucna nebyla rozhodnutí Zastupitelstva Libereckého kraje spíše újmou než přínosem pro rozvoj středního školství. Odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu v rámci připomínkového řízení prodloužil termín na předkládání připomínek z řad odborné, ale i laické veřejnosti do 31. 1. 2011. V únoru 2011 by měly být připomínky vypořádány. Pracovní skupina, která se do připomínkového řízení zapojila již na konci roku 2010, vychází  z podnětných příspěvků a návrhů, a bude dále působit jako podpůrný orgán Zastupitelského klubu ODS Libereckého kraje při projednávání materiálu předkládaném  Bc. Radkem Ciklem, náměstkem hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu (ČSSD). Mgr. Stanislav Pěnička  bude výstupy odborné pracovní skupiny postupovat členům výboru pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport při Zastupitelstvu Libereckého kraje s cílem nalézt „zdravá opatření“ pro uchopení problematiky středního školství v kraji.

Dokument se všemi přílohami i připomínkovým listem je možné nalézt na webových stránkách Libereckého kraje  http://skolstvi.kraj-lbc.cz/disableOthers:14/id:94322 .

Příloha:

Gestory pracovní skupiny jsou lidé,  kteří mají k problematice středního školství velmi blízko – jsou jimi PhDr. Zdeňka Kutínová - od roku 1990 ředitelka Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Liberci, Jeronýmova, mimo jiné v současné době zastává funkci předsedkyně Asociace středních  pedagogických škol ČR, předsedkyně Krajské rady CZESHA a je členkou Národní rady CZESHA. Mgr. Petra Kašparová –  v letech 1987 – 1991 působila  na SOU Palackého v  České Lípě, následující čtyři roky na Gymnáziu v Mimoni, a od r. 1994 dosud    v Euroškole Česká Lípa Střední odborná škola s.r.o. , kde od r. 1998 zastupuje ředitelku školy, od r. 2005 zajišťuje rovněž činnost externího akademického pracovníka na katedře cizích jazyků TUL. Mgr. Otakar Špetlík – působí v oblasti středního školství v rámci Libereckého kraje od r. 1980, do r. 1990 na Gymnáziu Jaroměř, SEŠ Turnov a SUPŠ Turnov coby středoškolský učitel,  18 let zabezpečoval pozici ředitele OAHŠ Turnov, v letech 2002-2005 předsedal Asociaci ředitelů HŠ ČR, působil rovněž v rámci komunální politiky v rámci Zastupitelstva města Turnov, a po posledních volbách do obecních zastupitelstev se stal místostarostou města Turnov, kterému přísluší gesce školství. RNDr. Jiří Čeřovský – v letech 1984 -1994 působil na Gymnáziu a sportovním gymnáziu, Dr. Randy v Jablonci n.N., zpočátku jako učitel, od r. 1990 zástupce ředitele,  následně až do r. 2006 působil v oblasti komunální politiky v pozici starosty města Jablonec n.N., v letech 2007 – 2009 zabezpečoval post ředitele Centra vzdělanosti Libereckého kraje (zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků) a v současné době se podílí na uchopení projektu  UNIV 2 KRAJE, který je realizován Národním ústavem odborného vzdělávání Praha, kde působí jako metodik kraje pro Liberecký kraj.

V Liberci, dne 14.01.2011

Mgr. Radim Zika – předseda Zastupitelského klubu ODS

Nahoru

Komentáře

Re: Optimalizace školství v Libereckém kraji

Jsem rád, že Radim Zika nikde nepoužil slovo nezávislá. Jako odborníci jsou zde představení členové ODS či jejich zpřízněnci. Moc nechápu, proč je za Českolipsko nominován Ivo Čeřovský. Z jakého důvodu je za odbornici na střední školství považována Eva Stehlíková, která má ve svém ranku sociální věci? Doufám, že kromě téhle tiskovky se k nám dostanou další informace.

Nahoru