Nový Bor jde volit

Verze pro tisk |

(Příspěvek převzatý z Novoborského měsíčníku.) V říjnových volbách do zastupitelstva má každý z nás tři možnosti:


a) Hlasujete pro „svou“ volební stranu? Označte rámeček v záhlaví strany křížkem. Tímto způsobem volíte všech 21 navržených kandidátů. Pozor: Nesmíte zakřížkovat více stran, takový lístek by byl vyřazen jako neplatný!
b) Volíte kromě preferované strany také několik kandidátů jiných volebních stran? Zvolte stranu jako v prvním příkladu. Dále zakřížkujte rámečky u jmen dalších vybraných kandidátů, například 6. Pak vaše strana získá hlas pro prvních 15 kandidátů, protože 21 - 6 = 15. K případnému křížkování kandidátů „uvnitř“ zvolené strany komise nepřihlíží, takže by bylo v tomto případě zbytečné.
c) Volíte výběr osobností z několika volebních stran? Nevolte žádnou stranu, ale zakřížkujte rámečky u vybraných jmen, jako byste navrhovali vaše „ideální“ zastupitelstvo. Pozor: Volíme 21 zastupitelů. Kdybyste omylem označili 22 nebo víc jmen, bude váš lístek neplatný! (Když zakřížkujete menší počet kandidátů, nevyužijete sice volební právo na 100 %, ale váš hlas samozřejmě platí.)
Křížek v rámečku před názvem volební strany nebo před jménem kandidáta může vést z rohu do rohu jako „x“ ve sportce, nebo ze strany na stranu a shora dolů jako znaménko „+“. Volební komise však nebude přihlížet k žádným jiným značkám (kroužek, odškrtnutí apod.). Nenechte se poplést komentáři k parlamentním volbám: tehdy jsme preferenční hlasy „kroužkovali“, teď musíme „křížkovat“!
*
Na městském webu, ve vývěskách i v obálkách s volebními lístky jsou podrobnosti voleb k dispozici, tak jen to nejdůležitější: Právo volit má občan, kterému alespoň druhý den voleb bude 18 let a je zde přihlášen k trvalému pobytu. Neprokáže-li svou totožnost a státní občanství ČR nebo členského státu EU (průkazem, pasem nebo povolením k pobytu), nebude mu hlasování umožněno. Voličské průkazy se tentokrát nevydávají. Proč taky bychom měli volit zastupitelstvo někde jinde než ve svém bydlišti?
*
V novoborském zastupitelstvu dnes zasedají zástupci 8 volebních stran, volby to nejspíš moc nezmění. Je zaregistrováno 12 kandidátek, sotva však některá získá nadpoloviční většinu, tj. aspoň 11 mandátů. Představitelé různých stran se tedy budou muset vždy dohodnout na přijatelných kompromisech.
Podle výroků některých kandidátů to vypadá, jako by ve městě nebylo dosaženo vůbec nic chvályhodného. Současná radnice je – podle nich – vedena neschopnými brontosaury a jedině oni sami jako spasitelé zavedou kýžený pořádek. Možná si představují cosi jako vládu jediné strany – ale my starší víme, že není o co stát.
Čím kdo zachází... Anonymní debaty Novoboráků v internetových i-novinách už před květnovými vol-bami vystupňovaly agresivitu tak, že vyvolaly odpor čtenářů: „Chtěla jsem volit xxx, ale teď ani náhodou. Včetně mé rodiny. A doufám, že jste si odradili každého. Protože tohle kdyby mělo sedět v parlamentu...“ Redakce nakonec musela vulgární příspěvky zrušit. Ve jménu obyčejné slušnosti se ozvala také paní Charouzdová v zářijovém Novoborském měsíčníku.
Negativní kampaň, podpásové osobní útoky, výsměch a nadávky nikam nevedou. To platí pro předvolební agitaci, ale i pro nás voliče. Po volbách přece na radnici zasednou také zástupci těch, s kterými sice v lecčems nesouhlasíme, ale budeme s nimi dál společně žít v našem útulném městě. Měli bychom si vážit všech zastupitelů, kteří nám obětují své úsilí a čas. Winston Churchill kdysi poznamenal: „Jediným základem dobré vlády a šťastných výsledků pro lidi je vysoká úroveň přátelství a družnosti mezi těmi, kdo jsou povoláni, aby řídili jejich záležitosti.“ To platí i v místním měřítku. Také TGM varoval před přízemním českým Kocourkovem a Hulvátovem. „Demokracie je diskuze,“ říkal přece.
Hlavní charakteristikou zastupitele nemůže být nepřátelský postoj proti všem ani falešná hra na jediného spravedlivého. Měl by – nebo měla by, dámy prominou – prokázat zcela jiné kvality: Například zdravý selský rozum. To mj. znamená zaměřit se na podstatné problémy a nemařit čas vyslovenými prkotinami. Dále schopnost jasně a přesvědčivě vyjádřit své postoje a získat si spojence. Samozřejmě také kultivovanou vstřícnost k politickým soupeřům, nikoli tedy nepřátelům! A hlavně ochotu uzavírat kompromisy ve prospěch celku.
Zvolme si skutečné osobnosti, které tyto požadavky naplní.
 

Nahoru