Jak si půjčit bezúročně čtvrt milionu

Verze pro tisk |

Asi můžeme mluvit o štěstí, že si současný liberecký primátor Jan Korytář ve své resortní působnosti neponechal ekonomiku. Ačkoli, kdo ví. Třeba bychom se dočkali nejednoho překvapení a možná by liberecký primátor přivedl Město Liberec k novým praktikám, jak mít na účtu bezúročnou půjčku.

O jaké praktiky jde, nám předvedl ve svém dřívějším, a z části vlastně i současném, působišti – společnosti Čmelák. Ta v loňském roce získala od Libereckého kraje grant z Evropského sociálního fondu na projekt zaměřený na vzdělávání pracovníků regionálních firem v oblasti životního prostředí. Jistě chvályhodná aktivita. Jen skutečnost, že mezi podpořenými projekty šlo o ten nejhůře hodnocený a členkou výběrové komise byla kolegyně pana Korytáře na kandidátce Změny pro Liberec paní Květa Morávková, může tuto chvályhodnost trochu přibrzdit.

Hned v úvodu realizace projektu se však společnost Čmelák, jejímž byl tedy pan Korytář jak předsedou, tak i výkonným ředitelem, dopustila zásadního prohřešku. Čtvrt milionu korun zaslaných krajem na realizaci projektu si převedla na svůj vlastní provozní účet. Tady s nimi tři týdny hospodařila dle svého uvážení a poté je vrátila na účet projektu. Po dalších dvou měsících pak tyto své kroky raději sama ohlásila poskytovateli dotace jako nesrovnalost.

Takto to vyplývá z materiálu předloženého k projednání krajskému zastupitelstvu. Je ale otázkou, zda to bylo skutečně jen pochybení, nebo šlo o záměr. Lze si totiž představit i situaci, kdy by potřeba provozních peněz byla tak silná, že by se příjemce neohlížel na dopady takového kroku. Půjčit si ale takto evropské peníze by bylo přinejmenším zlovolné. Společnost Čmelák však v projektech spolufinancovaných z Evropských fondů není úplným nováčkem. Jak dokládají její webové stránky, realizovala již i projekt ze stejného operačního programu. Musí tedy znát jeho pravidla. Přesto je porušila. Je to tedy opravdu jen chyba jednotlivce, jak uvádí pan Korytář ve své žádosti o prominutí odvodu?

Rozhodnout v případě takovéhoto porušení rozpočtové kázně může zastupitelstvo kraje. A sociální demokraté, kteří spolu s komunisty ovládají kraj, mají své členy i v liberecké městské koalici. Jiný výsledek než prominutí maximální možné částky tak nelze očekávat.

Nakonec však toto podivné nakládání s veřejnými penězi pro společnost Čmelák úplně bez postihu nezůstane. Deset procent, tedy 25 tisíc korun, odvést kraji bude muset. A nedořešeno je ještě penále za prodlení s odvodem. Zbývá tak přinejmenším otázka, z jakých peněz občanské sdružení Čmelák nakonec tyto postihy uhradí. Že by byla na cestě nějaká dotace od Statutárního města Liberec?

 

Mgr. Radim Zika

předseda Klubu zastupitelů ODS Libereckého kraje

Nahoru