Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení pojmů

Verze pro tisk |

V rámci vzrušených debat okolo NsP Česká Lípa, a.s. by možná bylo dobré se trochu pozastavit a vrátit na samý začátek, k jádru a podstatě věci. MUDr. Chmátal, MBA, předseda představenstva a generální ředitel NsP někdy v létě loňského roku zahájil svou přednášku o nemocnici v Českolipské Akademii J. A. Komenského prohlášením, že forma obchodní společnosti - akciové společnosti, je pro nemocnici vlastněnou územní samosprávou, zde konkrétně krajem, „nepříliš vhodná“. S tím lze jen a jen souhlasit.

Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení pojmů. Ne všichni si uvědomují, že i krajská „akciovka“ je zcela samostatná právnická osoba, která má vlastní orgány, o jejichž složení sice rozhoduje vlastník - kraj, ale fyzické osoby, působící v těchto orgánech – představenstvu a dozorčí radě, jsou povinny podle obchodního zákoníku jednat primárně v zájmu společnosti. Tento zájem definuje zákon zcela jasně: podnikáním se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku. Tomu jsou členové představenstva a dozorčí rady povinni dát přednost, a to to pod hrozbou nemalé sankce.

Tedy nikoliv léčit pacienty, jak to správně berou za samozřejmé nejen občané Českolipska, ale dosáhnout toho, aby na konci roku byl výkaz zisků a ztrát v kladných „černých“ číslech.

Tento vnitřní rozpor pak přináší konkrétní, praktické problémy, navenek se projevující  také současnou mediální smrští.

Vidím zde ještě jeden faktor. Vezměme do úvahy, že oblast poskytování zdravotní péče, zejména jejího základu, odborné lůžkové péče, je v České republice stále ještě veřejnoprávního charakteru – tato zařízení, nemocnice, patří v převážné většině státu, krajům, někdy i obcím a máme i několik velkých fakultních nemocnic. Protože zdravotnictvím ročně „proteče“ více jak 200 miliard korun, je zájem soukromých subjektů na privatizaci těchto zisků na jednu stranu pochopitelný, na straně druhé je zřejmé, že prvotním zájmem se stane právě a jen zisk, nikoliv dostupnost poskytovaných zdravotnických služeb, které, dříve nebo později, potřebuje každý občan.

Tento ohromný finanční objem až stovek miliard korun, spolu se zaručeností příjmů stojí za zájmem soukromých společností o získávání nemocnic. Ostatně skupina Agel, a.s., která stála na samém počátku zmíněné mediální smršti, díky vyjádření pana hejtmana Půty v Žandově, o sobě na webových stránkách uvádí, že je „největším soukromým poskytovatelem zdravotnických služeb ve střední Evropě. Proto její zájem o Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa, a.s.

Českolipská nemocnice potřebuje určitě některé rekonstrukce, investice do stavu budov, nikoliv jen do medicínských zařízení a techniky. Připomenu jen, že nemocnice byla otevřena v roce 1981. Po roce 1989 tak její vlastníci a správci dostali 8 let starou, spíše 8 let novou, nemocnici. Od té doby však uplynuly další roky a především výplně stavebních otvorů a rozvody energií a médií jsou ve stavu, který odpovídá více než 30 letům užívání. Je prostě třeba je vyměnit a zabránit tak provoznímu kolapsu. Ať ale nedojde k mýlce, i já bych rozhodně přivítal úsporu 30 milionů korun, kterou argumentují hejtman M. Půta a statutární náměstkyně Z. Kocumová. Obávám se však, že vedle nejasného odůvodnění této možné úspory (zprávu firmy Energy Benefit Centre naprostá většina krajských zastupitelů nezná), je zde ještě ta zásadní skutečnost, že zakázka již byla vysoutěžena a příslušná smlouva uzavřena. Možná proto žádný z rozhodujících orgánů kraje, ani rada, ani zastupitelstvo dosud ve skutečnosti nepřijal žádné rozhodnutí - usnesení, možná proto se v médiích objevují obraty typu „vedení kraje chce, nechce, nesouhlasí, myslí si, domnívá se, je přesvědčeno ...“.

Nemocnice s poliklinikou v České Lípě potřebuje řádnou údržbu, ale především změnu právní formy.

František Chot

zastupitel kraje (KSČM)

Nahoru

Komentáře

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

Je to moc hezké,ale pohybujeme se v nějakém právním prostředí.Již z objemu fin. prostředků je jasné,že společnost musí vést podvojné účetnictví,být plátcem DPH.
Jakou formu tedy navrhujete?

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

Každopádně zestátnit ... a všechno.

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

Všechno zestátnit nebo všechno zprivatizovat. Obojí je stejně pitomé. Obojí navíc umožňuje lumpům napakovat se na náš úkor. Je třeba používat zdravý rozum a zvažovat v každém případě zvlášť, co je lepší z hlediska veřejného zájmu.

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

Souhlasím, ale co je to veřejný zájem? Existuje definice, co je konkrétně veřejný zájem? Ona se totiž spousta lumpů, co se napakovala na náš úkor a stále se pakuje, odvolává na veřejný zájem.

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

Pan Chot by chtěl asi zpátky komunismus jako jeho strana.
Nezáleží vůbec na právní formě nemocnice, protože vždy by měl tento subjekt hospodařit tak, aby nebyl ztrátový. A pokud by vytvořil nějaký zisk, ten zůstane v rukou nemocnice/kraje, města/ a může se rozdělit tak jak je to potřeba. Obchodní společnost má ohromnou výhodu, že může samostatně hospodařit bez vlivu na stát, má více samostatnosti a pravomocí a je pod kontrolou dozorčí rady , která se skládá z vlastníků -kraje nebo města.
Co lepšího by chtěl p.Chot mít?

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

Veřejný zájem je v některých případech jasný (například veřejný zájem na fungování státní správy, veřejné dopravy, na zdravém životním prostředí, ..), v řadě jiných případů se teprve nalézá, zejména když dojde ke střetu jednotlivých veřejných zájmů. A že lumpové se taky ohánějí veřejným zájmem? Ti se ohánějí čímkokoliv, čím se mohou v očích veřejnosti udělat lepšími, čím mohou své lumpárny maskovat. Ale to není chyba veřejného zájmu, to není důvod, aby neexistoval. To by se totiž lumpům hodilo ještě více.

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

K prvním diskusním příspěvkům několik poznámek na vyjasnění (snad):

- zestátňovat majetek kraje = veřejnoprávní korporace? - určitě nikoliv;
- pokud bude mít příslušně vysoký obrat například podnikatel - fyzická osoba, musí rovněž vést podvojné účetnictví a stane se plátcem DPH ze zákona - tady právní forma nemá vliv;
- ani pan Chot, ani KSČM by "nechtěl zpátky komunismus", zejména z toho důvodu, že v ČSSR žádný nebyl;
- obchodní společnost skýtá více rizik než výhod, nemocnice převáděly na obchodní společnosti krajské "vlády" ODS jako přípravu na privatizaci.

Hezký den

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

V tom Vám dám, pane Chote, za pravdu, u nás (ani jinde na světě) žádný komunizmus nebyl, jen státní kapitalismus. Frázemi o komunismu se pouze maskoval. Mimochodem, právě to je jeden z důvodů, proč se tak hladce přeměnil na dnešní divný systém, o kterém nikdo pořádně neví, co je to za zvíře. Proto se tak snadno bývalí okresní tajemníci a stovky jejich kamarádíčků, kteří si za minulého režimu nahospodařili, přeměnili na "podnikatele."

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

Negeneralizujete tak trochu? To je jako když někdo obviňuje paušálně černochy, Cikány ...
Jinak s tím státním kapitalismem bych byl opatrnější - nemyslím si, že ekonomický systém ČSSR by se takto dal popsat - ostatně jinak vykládají/kritizují pojem st. kapitalismu anarchisté, jinak neoliberálové.
Pokud jde o ekonomický systém před rokem 1989, přiléhavější podle mne by byl termín reálný socialismus.

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

Jistě, trochu to zjednodušuji (ne příliš), ale to na diskusním fóru jinak nejde, nejsme na politologickém semináři. Mně šlo hlavně o to poukázat, že navenek se v této zemi mnohé změnilo, ale podstata zůstává. Skutečnou moc podržela mnoho desítek let existující místní politicko-ekonomická souručenství, skládající se z hochů (a děvčat), co spolu mluví, a jejich rodin. Tvořili a tvoří jen malý zlomek místní populace, ale jejich vliv je mnohonásobně větší než vliv té zbylé většiny. A ti také ovlivňují celostátní politiku (podívejte se z tohoto hlediska na charakteristiky poslanců PČR, současných i bývalých - o kolik z nich se zajímají orgány činné v trestním řízení!). Vnější formy a užívané politické fráze se jistě mění, aby šly s módou a dobře maskovaly neměnnou podstatu - teď je třeba v módě slovo "pravicovost" na všechny způsoby, ačkoliv nikdo pořádně neví, co to je. Předtím to byl třeba ten Vámi zmíněný "reálsocialismus" či "budování socialismu" a již zítra to bude zase něco jiného. Ale to není důležité. Důležité je uchovat přes všechny změny moc a vliv těchto malých místních souručenství a nedopustit, aby skutečně demokraticky rozhodovala většina a převážil veřejný zájem nad skupinovými zájmy těchto souručenství.

P.s. boj o zakázku na zateplení českolipské nemocnice je docela hezkou ukázkou, co je cílem těchto místních souručenství. V tomto případě co nejvíce pustit žilou veřejným prostředkům a takto je zprivatizovat. A tento soukromý zájem vydělat na zakázce co nejvíc je vydáván za veřejný zájem zateplit nemocnici co nejdříve. A naopak, veřejný zájem zabránit předražení zakázky, peníze ušetřit a využít je tam, kde akutně chybí (a že chybí skoro všude!) je účelově zpochybňován a dehonestován ve snaze zmanipulovat veřejné mínění a udělat z něj spojence proti veřejnému zájmu. Ve snaze přesvědčit lidi, že je v jejich zájmu nasypat desítky miliónů z veřejných peněz do soukromé kapsy. Ve snaze zblbnout veřejnost tvrzením, že co nejmíň muziky za co nejvíc peněz není lumpárna, že je to vlastně dobrý skutek!

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

Akciové společnosti fungují po dvěstě let a nevím,zda by někdo řekl,že jsou zmatečné.Ale tady asi běží o něco jiného.Než se snažit důsledně hospodařit,tak je lepší dostat se pod nějakého "zřizovateleˇ",který důsledky špatného hospodaření zatáhne.Navíc ho lze i vydírat oblíbenou hrou -Peníze nebo život.
Nicméně stále jsme se nedověděli,co je tou optimální,nerizikovou formou pro hospodařící nemocnici.

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

A co ji zrušit? Třeba by ubylo nemocných.

Nahoru

Re: Forma obchodní společnosti přináší složitosti a zmatení ...

Pana Chota, oproti některým, kteří ho budou tradičně napadat, i kdyby říkal sebezřejmější pravdu, napadat nechci! Kdo ze zastupitelú kraje nás bude obdobně korektně informovat? To se již opět nenosí. Pan zastupitel Chot je dle mého názoru zcela objektivní! Česká Lípa svého času měla informace z kraje od jiných a v regionu ČL od doktora Záruby.

Nahoru