Faktické poznámky k reakci Bc. Radka Cikla

Verze pro tisk |

V reakci Bc. Cikla (zveřejněné na www.i-noviny.cz dne 23.5. 2011 zde) se objevují některá sporná tvrzení,  a proto vznikly následující poznámky. Očekávali jsme jednání ohledně optimalizace, ovšem situace nás donutila problém dále medializovat.

 

1. Ve výzvě se neuvádí, že by se děti nemohly na obor osmiletého studia přihlásit, nýbrž to, že snížením kapacity o jednu třídu poklesne počet tříd z 20 na 12 a že tento stav by byl pro školu likvidační, protože by nebylo možné zajistit provoz školy.

2. Ve výzvě se uvádí, že na návrhu změn se dohodla pracovní skupina na jednání 9. 5.

3. 23. února se v České Lípě konalo jednání „u kulatého stolu“, kterého se zúčastnili starostové měst a ředitelé středních škol okresu Česká Lípa (včetně Mgr. Maye), zástupci Úřadu práce Česká Lípa a Bc. Cikl a další zástupci odboru školství KÚLK. Jednalo se především o sloučení Gymnázia Mimoň s Gymnáziem Česká Lípa a o záměru redukovat třídy osmiletého studia na G ČL nebylo rozhodováno, bohužel není k dispozici   zápis z tohoto jednání.    

4. Návrh na snížení kapacity G ČL o jednu třídu osmiletého  byl poprvé zveřejněn dne 22. 3. na webu Libereckého kraje (s. 39 materiálu), v předchozím návrhu – z 29.11. 2010 s datem zveřejnění-aktualizace 12. 1. bylo toto uvedeno pouze  jako důsledek sloučení s G Mimoň (s. 23).
Viz http://skolstvi.kraj-lbc.cz/Zmeny-ve-strednich-skolach-Libereckeho-kraje

5. Ředitel školy pedagogický sbor informoval na poradě dne 23. 3. Lze doložit zápisem.

6. Ředitel školy požádal Bc. Cikla o schůzku, která proběhla 28. 3. Zde mu bylo řečeno, že návrh změn sítě škol není uzavřen a že budou probíhat další jednání napříč politickým spektrem. Nelze doložit zápisem, tento nebyl prováděn.    

7. Dne 29. 3. zastupitelstvo Libereckého kraje návrh změn v síti středních škol neprojednávalo, návrh byl z jednání stažen.

8. Na poradě ředitelů středních škol dne 26. 4. byla ředitelům dána informace nikoliv tak, jak uvádí pan Cikl -  že pokud zastupitelstvo LK nepřijme žádné rozhodnutí, budou jednání pokračovat - ale tak, že po jednání napříč politickým spektrem v kraji budou následovat jednání se zástupci škol a místních samospráv. V zápisu z této porady toto není uvedeno vůbec.

9. V zápisu z jednání pracovní skupiny pro optimalizaci se o tomto materiálu uvádí: „Ke schválení Radě Libereckého kraje bude však moci být předložen na mimořádné zasedání a členům zastupitelstva poskytnut po standardním termínu pro obdržení materiálů pro jednání“ – tedy harmonogram jednání zastupitelstva je znám, ale materiál nikoliv.

10. O výsledcích jednání pracovní komise 9. 5. a následně o jednání školského výboru LK nebyly řediteli gymnázia v České Lípě poskytnuty oficiálně žádné informace a nebyl tedy dán prostor k vyjádření. Nastalá situace vedla k tomu, že zástupci Gymnázia Česká Lípa zvolili vyjádření veřejné, které společně s výzvou a peticí odeslali všem zastupitelům Libereckého kraje.

11. Je pravda, že do osmiletého oboru gymnázia bylo přihlášeno 67 uchazečů a přijato 60. Toto je důsledek nepříznivé demografické situace a škola se snaží pracovat i s žáky „méně vybranými“ - průměr jejich studijního prospěchu činí 1,07. Úspěchy žáků v soutěžích snad dostatečným způsobem dokládají, že škola nikterak nezaostává za ostatními v kraji (viz např. web školy – www.gym-cl.cz).

12. Podle informací zástupců MŠMT, které zazněly na jednání Asociace ředitelů gymnázií ve Znojmě ve dnech 28. – 30. 3. 2011,  je navržené procento žáků odcházejících na osmiletá gymnázia stanoveno nikoliv na výši do 5%, ale v rozmezí 5-10% žáků z 5. tříd s tím, že bude záležet i na jednotlivých krajích, jaké procento zvolí. Na dvě gymnázia na Českolipsku odešlo v posledních letech maximálně 8,3% dané populace dětí.


Budeme rádi, pokud se uskuteční osobní setkání a navrhovaná optimalizace bude se zástupci Gymnázia Česká Lípa transparentně projednána.


Mgr. Stanislav May, ředitel Gymnázia Česká Lípa

Mgr.  Helena Paszeková, statutární zástupce ředitele

Mgr. Radim Fojtů, zástupce ředitele

Nahoru