Aktuální stádium optimalizace krajského školství

Verze pro tisk |

České školství je nemocné a potřebuje účinné reformy. Posláním Zastupitelstva Libereckého kraje, který je sám ze zákona zřizovatelem 65 školských zařízení, je řešit krajskou problematiku s cílem dosažení maximální efektivity hospodářské politiky kraje jako celku.

Protože střední školství je záležitostí vysoce odbornou s mnoha provázanostmi a dopadem do budoucí konkurenceschopnosti naší země a současně si uvědomujeme dlouhodobý dopad, byla ze strany ČSSD a náměstka hejtmana pro resort školství a sportu Radka Cikla snaha domluvit se na kompromisním řešení situace ve středním školství se všemi politickými silami Zastupitelstva LK. Ale například zastupitelský klub ODS několikrát po předchozí dohodě změnil svůj názor (naposledy v pátek 17. 6.). Není možné celou problematiku řešit buď populisticky nebo pouze ve prospěch míst, kde má ODS své starosty. Návrh resortu školství, mládeže, tělovýchovy a sportu byl oproštěn od podobného zvýhodňování, a také proto byl dvakrát doporučen, velkou většinou členů Výboru pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport LK (tedy odborníky z různých politických stran), zastupitelstvu ke schválení.

Nebude-li schválen alespoň kompromisní návrh koncepčního řešení situace ve středním školství, dojde, kromě již dříve avizovanému zániku některých pro společnost potřebných oborů, ke snížení příspěvku na platy pedagogů a rozmělnění provozního příspěvku od zřizovatele, ale i k přenesení dalších finančních nákladů ze státu na kraj.

Konkrétně to znamená například zvýšení DPH a neinvestičních výdajů škol ONIV (náklady na učebnice, další vzdělávání pedagogických pracovníků apod.), na které se každoročně snižuje příspěvek od státu. Dále bude problematické spokojit již 350 podaných žádostí měst a obcí o navýšení kapacit v mateřských školách, nebude možné vyhovět více než 90 žádostem (což představuje přibližně 60 úvazků) o asistenty pedagoga na vzdělávání dětí, žáků a studentů se zdravotním postižením. Dalším průvodním jevem neřešení problému sítě středních škol bude další pokles obecné úrovně vzdělanosti. 

Bc. Radek Cikl, náměstek hejtmana LK pověřený vedením resortu školství, mládeže, tělovýchovy a sportu

Dnes Zastupitelstvo LK schválilo jen jeden z navrhovaných bodů, a to sloučení Střední odborné školy, Lužická, Česká Lípa se Střední odbornou školou a Středním odborném učilištěm, 28. října, v České Lípě.

Nahoru

Komentáře

Cikl dostal na jednání napráskáno.

Za debakl pro sociálně demokratického radního Radka Cikla, jenž opakovaně předložil návrh na optimalizaci školství, považují příznivci jabloneckých gymnázií úterní hlasování krajských zastupitelů.
Pro optimalizaci hlasoval jen on a tři další. Neměl ani podporu vlastních lidí.“
Občanský demokrat Stanislav Pěnička argumentoval, že petici proti sloučení gymnázií v Jablonci totiž podepsalo 11 472 lidí: „Nechceme názor občanů ignorovat.“
Následně se nesmiřitelné tábory zastupitelů pustily do hlasování. 4 PRO, 25 PROTI, zbytek se ZDRŽEL. Návrh nebyl přijat. Přítomno bylo 40 krajských zastupitelů.
„Kromě toho, že náš Balvan zůstává i nadále stát, mě zároveň těší fakt, že alespoň na krajské úrovni jsou zastupitelé ochotni hlasovat pro dobro věci na základě faktů bez ohledu na stranickou příslušnost,“ pochvaluje si výsledek Pavla Pešková.

Nahoru