VSČ zahájil podzimní sezónu výletem do Žitavy

Verze pro tisk |

Po letní přestávce zahájil Vlastivědný spolek Českolipska svoji činnost v neděli 6. září. První vlakový zájezd směřoval do německé Žitavy. Hlavním bodem programu byla návštěva žitavského muzea a prohlídka stálých expozic a výstavy Jan Hus – cesty pravdy.

Zajímavá dvojjazyčná výstava, kterou žitavskému muzeu zapůjčilo husitské muzeum v Táboře, nás seznámila s dobou, ve které Hus žil, jeho životem, dílem i odkazem. Výstava byla doplněna vzácnými českými knihami exulantů, kteří si je brali sebou při odchodu z rodné domoviny. Jaké aktuální téma zvláště pro tento čas, kdy si Evropa neví rady s asijskými běženci!

Město Žitava má pestrou minulost spojenou s naší zemí a také s významnými osobnostmi, které se zapsaly i do historie České Lípy. V centru se nachází zachovalé budovy se zajímavou historií. Dvojí hradby, které město v dávných dobách chránily, jsou přeměněny v zelený okruh, který je plný starých domů, parků a památek. My jsme se zastavili u kostela Panny Marie, u bývalé slavné dílny vitráží, u místa, kde stávala synagoga (byla vypálena v listopadu 1939), a u kostela Navštívení Panny Marie, postaveném pro katolíky v novogotickém slohu.

Další akce VSČ proběhne ve spolupráci s městem Česká Lípa a umožní zájemcům vstup na českolipský židovský hřbitov, kterým nás provede historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Ladislav Smejkal. Procházky jsou naplánované na neděli 20. září. První začne ve 13 a druhá ve 14 hodin. Sraz zájemců je před židovským hřbitovem. Akce se koná v rámci Dnů evropského kulturního dědictví.

Do konce roku nás čekají vlakové a autobusové zájezdy, vernisáže k výstavám v Maštálkové síni Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě a přednášky v klubovně muzea. Více informací naleznete na stránkách Vlastivědného spolku Českolipska a Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Členové spolku a ostatní příznivci regionální historie jsou na akce srdečně zváni.  

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru