Svět zaniklých řemesel očima modeláře

Verze pro tisk |

Svět zaniklých řemesel a života na vesnici v 19. století přiblíží návštěvníkům Vísecké rychty výstava Zapomenutá řemesla, na které budou od 28. května do 26. června k vidění figurky českolipského modeláře Libora Petříka.

Názvem výstavy se její organizátoři odkazují ke knize Zapomenutá řemesla od Karla Linharta a Miroslava Janotky, jež byla jedním z inspiračních zdrojů výstavy, která se snaží příběhy z knihy zhmotnit do trojrozměrné podoby.

 

Libor Petřík se narodil 1969 a pochází ze Žandova. Do světa starých řemesel jej uvedl jeho dědeček, který byl ševcem a ovládal i další dnes již téměř zapomenuté dovednosti. Definitivní rozhodnutí věnovat se modelářství a světu starých řemesel, životu na vesnici či krojům snad poněkud paradoxně zapříčinilo jeho povolání. Jako řidič autobusu, který často po Čechách vozí zahraniční turisty, se rozhořčoval nad matrjoškami a všelikými napodobeninami českého skla, které jsou obchodníky prezentovány jako tradiční české suvenýry. Proto se rozhodl vyrábět modely, které se představě tradičního českého venkova velmi blíží.

Figurky Libora Petříka vznikají jako rodinné dílo. Libor Petřík společně s maminkou vytváří návrhy, sám je pak realizuje. Ženský element v rodině zajišťuje odění figurek, které jsou potom společně s celou řadou rekvizit věrnou ukázkou v tomto případě tradičních řemesel. Mezi téměř dvěma desítkami figurek vystavených na Vísecké rychtě nebude chybět šindelář, tesař, kolář, bednář, mlynář i s čeledníkem, tkadlec, hrnčíř, košíkář nebo pekař, který umě sází bochníky chleba do pece.

U příležitosti Dne otevřených podstávkových domů, v neděli 29. května, bude přítomen na rychtě od 13:00 hodin i autor výstavy, který návštěvníky ochotně zasvětí do tajemství vzniku jednotlivých figurek. Program pak doplní krajkářka Milena Juřicová svou přednáškou o umění paličkované krajky. Její výklad doplní i praktické ukázky paličkování.

Nahoru