Otevření muzea v České Lípě a první výstava

Verze pro tisk |

4. března 2015 se po dvouměsíční pauze opět otevřou brány českolipského muzea. V zimních měsících byly vymalovány a upraveny některé expozice, byly obohaceny o nové exponáty z naší neustále se rozšiřující sbírky. Samozřejmě bude pokračovat i výstavní činnost, a to hned 7. března vernisáží výstavy Matice česká.

V sobotu 7. března si českolipská veřejnost připomene jako každoročně výročí narození T. G. Masaryka občanským shromážděním před jeho bustou na náměstí. Shromáždění se koná od 14 hodin. Po jeho skončení se uskuteční v Maštálkově síni Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě vernisáž výstavy Matice česká. Výstava dokumentuje instalace informačních desek na historických místech spjatých s významnými osobnostmi českého národa. Loňského roku byla instalována poblíž rodiště spisovatele a historika Ferdinanda Břetislava Mikovce (1826–1862) ve Sloupu v Čechách právě taková deska a současně byl restaurován jeho hrob na tamním hřbitově.
Návštěvníci muzejní výstavy uvidí vedle ukázek z této činnosti Matice také originální vydání Mikovcových spisů. K výstavě budou přidány ukázky historických panelů Českého muzea v České Lípě z roku 1936 s tehdejší dobovou dokumentací snažící se o připomenutí vztahů různých českých osobností, včetně Mikovce, k našemu kraji.
Výstava je připravena ve spolupráci s Národním muzeem a Maticí českou, sekcí Společnosti Národního muzea. Navštívit ji můžete až do 19. dubna 2015.
 

alt
alt
Nahoru