Na návštěvě u muzejního spolku

Verze pro tisk |

Zval jsem vás nedávno na několik besed, které mohou být pro zvídavé občany kultivovaným zpestřením zimního období. A také jsem na ně vyrazil, abych lépe poznal českolipské spolky, či nově nazývané společenské organizace.

Začal jsem v sobotu 12. ledna na půdě českolipského muzea. A to doslova, v zajímavě upravených půdních prostorách pořádá spolek přátel muzea přes zimu sérii přednášek i pro veřejnost, tedy nejen svých zhruba 150 členů. Vlastně ten spolek se před 16 roky spojil s jiným podobným a tak se od té doby jmenuje Vlastivědný spolek Českolipska – Klub přátel muzea. Jeho prioritou byl dříve dodnes vydávaný sborník Bezděz. Doporučuji si jeden zapůjčit třeba v českolipské knihovně, ať víte, o jak výtečné dílo jde. Činnost je dnes daleko pestřejší, mimo přednášek i výlety a to včetně těch na německou stranu Lužických hor. Členství ve spolku umožňuje třeba i bezplatné návštěvy muzea a jeho třech poboček v okrese. Předsedou spolku-klubu je Ing Jaroslav Panáček a úřední adresa je shodná s adresou okresního archivu na Střelnici. Mimochodem, archiv je dnes jen pobočkou SOKA v Litoměřicích. I tam doporučuji zatít třeba do studovny, ta budova je pěkná i zvenčí.

Zpátky k besedě – jako vždy byl přednášející Mgr Ladislav Smejkal výtečný. Na diapozitivech promítaných kdysi v českolipském kině jako reklama před filmem ke každému obrázku pověděl tuze moc zajímavostí, třeba kde co ve městě bylo, co který inzerující obchod zhruba prodával, totéž o provozovnách služeb, dílnách. Hlavně pro letité domorodce to bylo povídání moc zajímavé, vždyť mnohé z toho zažili a jmenované vedoucí provozoven osobně znali.

A ještě pozvánka, Mgr Smejkal za muzejní spolek společně s KČT Česká Lípa (turisté) pořádá v sobotu 19. ledna procházku městem s výkladem o stavebních slozích městských budov. Sraz v 10 ráno před muzeem a naslouchat může kdokoli, tedy i veřejnost bez něčí průkazky.

(příště: Na návštěvě u Adély)

Nahoru