Muzeum uspořádalo výstavu k 140. výročí Excursionsclubu

Verze pro tisk |

Maštálkova výstavní síň od 26. 4. - 17. 6. 2018
vernisáž ve středu 25. 4. 2018 v 16. 00 hodin

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě otevírá ve středu 25. dubna v 16. 00 hodin výstavu Trofeje Excursionsclubu. Vznikla u příležitosti 140. výročí vzniku Nordböhmische Excursionsclubu, vlastivědného spolku severních Čech. Založen byl roku 1878 jako sdružení zájemců, kteří chtěli poznat minulost, přírodu a současnou tvářnost nastupující průmyslové epochy a vyjádřit lásku k domovině, jejíž dávná podoba se začala pomalu vytrácet.

Členové různého zaměření psali do klubového časopisu, podnikali společné badatelsky zaměřené výlety a sbírali různé památky. K jejich trofejím patřily archiválie, numismatika, drobné umělecké výtvarné památky. Důležité místo měly fotografie, v nichž byl spatřován nejvěrnější dobový obraz historie i proměn okolního světa. Část těchto sbírek se dochovala a jsou na této výstavě. 

Návštěvníci se setkají příkladně se snímky z rekonstrukce Křížového kostela v České Lípě v roce 1897. V detailech nahlédnou na stavbu viaduktu přes údolí Karba v tom samém období. Budou mít příležitost seznámit se s osobnostmi tvůrců těchto snímků, příznivců činnosti klubu. 

Výstava poskytne i pohled do širšího světa, na obrázky přivezené z cest, třeba z historické Prahy nebo Drážďan či Alp. Vše, z čeho měl člověk těch časů jako i dnes, radost. Nebýt těchto snímků, tak bychom v řadě případů už nikdy nespatřili svět, který se zatím tolik změnil. 

Výstava v Maštálkově síni potrvá až do 17. června.
 

alt
Nahoru