Křest knihy je završením oslav 140. výročí Excursions-Clubu

Verze pro tisk |

Po celý rok si Vlastivědný spolek Českolipska připomíná různými akcemi 140. výročí vzniku Excursions-Clubu, spolku, který byl v roce 1878 založen v České Lípě a který po dlouhých 61 let realizoval rozsáhlou vlastivědnou práci na klubovém území v širokém okolí města. V historické, přírodovědné, technické a dalších sekcích vznikaly první muzejní sbírky, byl vydáván klubový časopis, rozvíjel se turismus a ochrana přírody a památek.

Jubilejní rok bude završen v první adventní neděli 2. prosince. V bývalém evangelickém kostele Mistra Jana Husa v městském parku v České Lípě se uskuteční benefiční koncert pěveckého dua Kchun, jehož součástí bude křest knihy Nordböhmischer Excursions-Club a 140 let vlastivědné práce na Českolipsku. Její autoři Miloslav Sovadina, Ladislav Smejkal, Olga Sykáčková a Jaroslav a Michal Panáčkové v ní shrnuli vlastivědnou činnost v našem regionu od jejího vzniku až po současnost.

Práce vlastivědných pracovníků nebyla vždy snadná, prošla si různými výkyvy rozkvětů a úpadků, stejně jako společnost, ve které působila. Ve zdejším kraji byla navíc specifická soužitím dvou jazykových etnik. Do knihy bylo shromážděno velké množství nových poznatků získaných z archivních fondů i muzejních depozitářů. Provází ji spousta fotografií. Vydal ji Vlastivědný spolek Českolipska, je vázaná a prodávat se bude za příznivou cenu 250 Kč. Zájemci si ji po koncertu budou moci zakoupit a od autorů nechat podepsat. Akce začíná v 17 hodin.

alt
Nahoru