Další etapa rekonstrukce klášterního areálu byla zahájena

Verze pro tisk |

Liberecký kraj zahájil další etapu investiční akce „Rekonstrukce krytiny střešního pláště budov Objektu vlastivědného muzea a galerie v České Lípě“. Stavba byla zahájena 8. 11. 2013, dokončení je plánováno na červenec 2015.

Investiční akce zahrnuje částečnou rekonstrukci krovů, celkovou výměnu stávající střešní krytiny (dřevěný šindel) za keramické bobrovky, opravu pískovcových říms, výměnu všech klempířských prvků, výměnu střešních oken, výměnu hromosvodů a okapového systému a částečné opravy fasád.

Původní šindelová střecha byla po 22 let v havarijním stavu a docházelo k rozsáhlému zatékání do stálých expozic muzea. Dřevěný řezaný šindel byl položen v letech 1987 až 1988 dvojvrstvě a před zahájením generální rekonstrukce byla vrchní vrstva na řadě ploch již shnilá a rozpadající se na jednotlivé třísky. Tím dochází k narušení a hnití i druhé spodní vrstvy. To bylo způsobeno použitím zcela nevhodného řezaného šindele. Již rozhodnutí o nahrazení původní střechy z tzv. bobrovek za dřevěný šindel v roce 1986 bylo nesprávné. Především, šindelová střecha z památkově-historického hlediska nepatří na tak rozsáhlý areál klášterního komplexu. Také nutnost časté a především pravidelné údržby nebyla domyšlena. Nebyl také dodržen technologický postup při pokládce šindelové střechy. Šindel nebyl dostatečně ošetřen. Po montáži nebyl šindel natřen opakovanými nátěry horkou lněnou fermeží, ale „postříkán“ Luxolem. Po krátké době se ukázalo, že pravidelné překládání šindele a jeho natírání horkou lněnou fermeží jedenkrát za 3 roky na rozsáhlých plochách střech kláštera je zcela mimo realitu finančních možností muzea i tehdejšího zřizovatele, kterým byl Okresní úřad v České Lípě. Každoroční údržba přitom vyžadovala statisícové náklady.
Liberecký kraj, který je současným vlastníkem areálu bývalého augustiniánského kláštera v České Lípě a zřizovatelem vlastivědného muzea a galerie, zahájil rekonstrukci v listopadu 2013. Rekonstrukci financuje v celém svém rozsahu právě Liberecký kraj. Příspěvek Města Česká Lípa se nepodařilo získat.
Rekonstrukcí krytiny střešního pláště objektu dojde k částečné obnově poslední hodnotné etapy stavebního vývoje střešní krytiny areálu. Bude provedena obnova pálené střešní tašky bobrovky na celém areálu kláštera. Výjimku budou tvořit jen kuželovité stříšky dvou luceren v nároží ambitové chodby, které budou kryty masivní přírodní břidlicí.

Na konci roku 2014 byla dokončena rekonstrukce střechy na hlavní budově kláštera tzv. Konventu. Mimo výměny střešního pláště byly provedeny opravy krovů, bylo provedeno zateplení a oprava izolací a protipožárních fólií. Také byla provedena úprava stávajících, nevhodně tvarovaných volských ok. Využívány byly tradiční pokrývačské kladečské postupy. Byla provedena celková rekonstrukce žlabového systému odvodu vody. Doplněny byly také sněhové zachytávače v charakteru odpovídajícímu přelomu 19. a 20. století. Řemeslné zpracování jsme přizpůsobili dochovaným originálům z Českolipska.
Současně s opravou střechy se podařilo opravit a částečně i natřít vnější fasády v Rajském dvoře a do Klášterní zahrady. Areál kláštera tak dostává zcela nový „kabát“ a opět se stává hlavní dominantou České Lípy.
V současné době se stavba přesouvá na další část klášterního areálu. Byla zahájena stavba lešení pro výměnu střechy na kapli Loreta. Současně s touto kaplí bude prováděna výměna šindele také na tzv. Svatých schodech. Následovat bude výměna střechy nad ambitem. Jako poslední bude probíhat výměna střechy kaple Nejsvětější Trojice, dnes Biberovy hudební síně. Také v Klášterní zahradě došlo k uzavření další její části, která navazuje na opravované objekty. Vstup do Klášterní restaurace a její provoz však bude probíhat bez omezení. Při její návštěvě se budete moci podívat na postup prací a prohlédnout si již hotové části střechy na hlavní budově.

Protože nechceme naše návštěvníky dlouhodobě omezit uzavřením areálu a jeho expozic, bude i po dobu rekonstrukce další části střechy areál kláštera přístupný, ale s některými omezeními, která zajistí bezpečnost našich návštěvníků. Bezpečný pohyb návštěvníků je pro nás na prvním místě. Za případná omezení se všem našim návštěvníkům předem omlouváme.
Rekonstrukce střechy nám umožní pokračovat ve zkvalitňování dalších části stálých expozic. Zamezí dalšímu zatékání a poškozování cenných interiérů kláštera. Umožní dokončení fasád na jednotlivých budovách kláštera.

Jedinečný a ojedinělý areál bývalého augustiniánského kláštera v České Lípě je jednou z nejvýznamnějších památek našeho kraje. Dnes je v majetku Libereckého kraje, který financuje jeho opravy a provoz. Rozsáhlý klášterní komplex založil v roce 1627 Albrecht z Valdštejna. Ke kostelu, který je ve vlastnictví církve, přiléhá vlastní areál kláštera. Areál tvoří tři konventní křídla, loretánská kaple (Svatá chýše) s kompletním vybavením, obklopená rameny ambitu s kaplemi umístěnými v nárožích, se Svatými schody a kaplí Nejsvětější Trojice. Za všemi těmito objekty leží klášterní zahrada. Celý rozlehlý a historicky velmi cenný klášterní areál a zahrada jsou přístupné veřejnosti. Bývalý klášter „obutých“ augustiniánů s gymnasiem u kostela Všech svatých patří mezi největší a historicky nejcennější klášterní areály v Libereckém kraji.
Rekonstrukce střechy klášterního areálu je jednou z velkých investičních akcích Libereckého kraje a přispěje rozhodujícím dílem k záchraně celého areálu bývalého augustiniánského kláštera v České Lípě.
 

Nahoru

Komentáře

Re: Další etapa rekonstrukce klášterního areálu byla zahájena

Palec nahoru!

Nahoru