Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Verze pro tisk |

„Nejsme o nic moudřejší než Evropané 20. století, kterým se demokracie přímo před očima proměnila ve fašismus, nacismus či komunismus. Naše jediná výhoda tkví v tom, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit“ (z Prologu – Historie a tyranie).

Útlá kniha jednoho z předních intelektuálů současnosti, amerického historika Timothy Snydera, rozhodně stojí za přečtení. Do voleb to ještě stihnete. Výzvu občanům-voličům napsal Snyder po zvolení Donalda Trumpa, český překlad vyšel už před několika měsíci. Místo obvyklé recenze vyberu jen několik citací, abych vám 20 lekcí z nedávné historie právě teď připomněl:

 

Proč tato kniha? Historik Snyder se bojí nástupu tyranie. Bojí se zla, kdy skupina nebo jednotlivec na sebe strhnou moc. „Historie se sice nikdy neopakuje, ale skýtá nám poučení,“ píše Snyder. Kniha je v zásadě rukovětí, manuálem na obranu demokracie proti tyranii. Tu pro autora zosobňuje v mnoha ohledech především Donald Trump, nově zvolený americký prezident, jenž u něj vyvolává obavy.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/2154372-recenze-timothy-snyder-prilis-zjednodusuje-tyranii

 

Dvě desítky rad znějí na první pohled banálně. Jsou mezi nimi doporučení, jako nepodřizuj se předem, věř v pravdu, varuj se státu jedné strany, přemýšlej o tom, co říkáš, miluj svoji vlast, chraň si soukromí, střez se samozvaných milic, pozor na nebezpečná slova či pamatuj na etiku. Za otřepanými názvy kapitol ale stojí brilantní analýza, co nedodržování podobných pravidel znamená. Vždyť i po nástupu Hitlera k moci ve třicátých letech se část židovské inteligence domnívala, že nový kancléř nikdy nesplní své plány na zúčtování s Židy, zatímco další nemalá část německé společnosti se prostě bez protestu podřídila novým pořádkům a hleděla na to, jak jejich židovští spoluobčané postupně mizí.

https://www.strana99.cz/knihy/231899/tyranie

 

Důvody si tyranie může najít kdekoli a jakékoli. Záleží na tom, jaké podmínky jí vytvoříme svým občanským aktivizmem nebo naopak rezignovanou apatií. Nakolik za sebe necháme rozhodovat jiné, ať už z pohodlnosti nebo zbabělosti. ... Zkusme se s Tymothym Snyderem zamyslet nad jeho varováním a pokusit se běh událostí ještě obrátit jiným směrem, než k vypjatému návratu nacionalismu či zaslepené xenofobii, jak ji často vidíme kolem sebe. Ještě je čas.

http://manipulatori.cz/recenze_timothy-snyder-tyranie/

 

„S nástupem internetové éry jsou z nás všech nakladatelé – a všichni proto neseme svůj díl zodpovědnosti za to, aby veřejnost vnímala pravdu. Pokud pátrání po tom, jak se věci mají, myslíme vážně, můžeme – každý za sebe – způsobit ve fungování internetu malou revoluci,“ vysvětluje (tj. Snyder).

Kromě Trumpa a jemu podobných vidí Snyder velké nebezpečí v používání sociálních sítí, respektive v míře, do jaké jsou lidé schopni na nich odhalit své soukromí. Připomíná totiž myšlenku filozofky Hannah Arendtové, která tvrdila, že totalitarismus nesouvisí až tak s vytvořením všemocného státu, jako spíš s vymazáním hranice mezi veřejným a soukromým životem.

V době Facebooku, Instagramu či Twitteru je to opravdu k zamyšlení.

https://kultura.zpravy.idnes.cz/snyder-kniha-tyranie-0r8-/literatura.aspx?c=A170501_155352_literatura_spm

 

Na několika stranách věnovaných každému apelu se Snyder nemůže rozmáchnout k výkladu, na jaký jsou zvyklí ctitelé jeho předchozích opusů. I v této stručnosti je ale někdy velmi přesný. Třeba když čtenáře vybízí "vykroč z řady", ukazuje na roli Winstona Churchilla v době, kdy Hitler − spolu se svým spojencem Stalinem − ovládal Evropu a Německo bylo ochotno se s Británií domluvit na rozdělení světa.

To, že premiér vedl svou zemi do boje, se z dnešního pohledu zdá samozřejmé, jako by tehdy ani nebyla jiná možnost. Ale ona byla! Churchill později hovořil o nezdolném britském charakteru, ale "ve skutečnosti měl podstatné osobní zásluhy na tom, že se Britové mohli vnímat jako hrdý národ, který se s klidem postaví zlu. Jiný politik by u britské veřejnosti snadno nalezl podporu k ukončení války," píše Snyder.

Churchill zkrátka vykročil z řady. I ty, čtenáři, rozpoznej pravou chvíli a jdi za svým.

https://archiv.ihned.cz/c1-65729750-timothy-snyder-tyranie-trump-kniha-paseka-prostor-recenze

Nahoru

Komentáře

Re: Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Panenko Marie Hornopolická - Ty to vidíš!!!

Nahoru

Re: Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Panenka Hornopolická nejsem. Zato jsem ale v televizi viděl před pár dny komunistu, bývalého funkcionáře KSČ, dnes v KSČM Ondráčka-otce poslance KSČM Mlátičky, který pronesl k r. 1989
„Jak říkala moje žena. Prahu oplotit pětimetrovým plotem a nechat je tam vychcípat. Protože všechna ta revoluce se vždycky vyvážela odtamtud.“
Nechat je vychcípat. To tady psal vltavín, že prý to pronesla nějaká nacistka. Údajně ve frontě na maso či kde. Teď kráčí v jejich stopách česká komunistka. Vzkaz celému národu. V přímém přenosu na čt. Zkrátka čelem k masám.
http://forum24.cz/komunista-ondracek-o-listopadu-prahu-jsme-meli-oplotit-a-nechat-vychcipat/
Třeba se ČSBS taky ozve. Nechat Čechy vychcípat!!!To je přeci jejich parketa.

Nahoru

Re: Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Podle některých chmurných předpovědí BY SE MOHLA po volbách ujmout vlády bizarní koalice Babiš + Okamura s podporou Filipa (a ani prezident by prý neměl problém takovou vládu podpořit). Vůbec se nedivím, že právě s. Chot zesměšňuje Snyderovo varování:

„Hrdina jedné knížky Davida Lodge říká: každý se jednou miluje naposledy, ale neví přitom, že je to naposledy. S hlasováním je to stejné. Část Němců, kteří v roce 1932 hlasovali pro NSDAP, určitě chápala, že se asi na delší dobu jedná o poslední reálně svobodné volby, ale většina si to neuvědomovala. Někteří Češi a Slováci, kteří v roce 1946 hlasovali pro KSČ, asi věděli, že hlasují pro konec demokracie, ale většina si myslela, že ještě budou mít šanci na opravu. Rusové, kteří se zúčastnili voleb v roce 1990, rozhodně nevěděli, že to budou poslední svobodné a spravedlivé volby v dějinách země, ale přesně to se stalo (a prozatím trvá). Každé volby mohou být poslední, nebo přinejmenším poslední v životě dotyčného hlasujícího...“ (Snyderova 3. lekce: Varuj se státu jedné strany)

A delší ukázka z úvodu knihy:
https://www.paseka.cz/webdata/0000004569_20170504090551JHZCVLFR.pdf

PS: K tomu, aby zlo zvítězilo, stačí jediná věc – aby dobří lidé nedělali nic!
Zhruba polovina občanů ještě dnes neví, koho bude volit, nebo dokonce k volbám vůbec nepřijde.

Nahoru

Re: Tyranie: 20 lekcí z 20. století volit komunisty?

Ono se řekne, je to dávno, nacismus a komunismus je pasé. Na Německu dnes Čechům vadí, jak podléhají okupaci Muslimy. A komunisté u nás? Nenechte se mýlit, i zde známí Cincibus a Ludka, či výše zmíněný Ondráček tvrdí, že poprava M.Horákové byla spravedlivá. Chtěla třetí světovou válku, přiznala se, spolupracovala s kapitalisty a imperialisty. A pokud vadíte, něco se určitě najde, jen se pohrabat a něco vymyslet. I údajný dědeček nacista v dalekém Westfálsku, který ale současně pobíhal jako zrůda ve Cvikově. Co na tom, že to nemůže ani být na první pohled pravda. Důležité je něco nalézt a pak už se do vás dá kopat ze všech stran. Znaky totalit.
Tohle by měl každý občan ČR vidět. Dětem ve škole to pustím, ať vědí, jaký je rozdíl mezi komunisty a nacisty.
https://www.stream.cz/krvava-leta/10019210-uranovy-lagr-vojna-jak-komunisti-tyrali-sve-nepratele
A nenechte se taky mýlit, těmi (i zde doporučovanými) obhájci národních zájmů. Mají plnou hubu Benešových dekretů, ale jejich zpochybňování nevadí.
Takový Zeman po posledních maďarských volbách označil Orbána za „skutečného lídra, takových je nedostatek“; podle Klause je to „politik evropského formátu.
Co na tom, že je o Orbánovi,známo cituji...že vstup Česka a Slovenska do Unie „odstraní automaticky ze slovenského i z českého právního řádu Benešovy dekrety.“
Též vyhlásil Den křivdy na Maďarském národě - Trianon a s Fides mají i další svátek- Den odsunutých z Horních Uher.
Klaus, který se svou podporou podílel na "fenomenálním úspěchu AfD, nemá vůbec problém s tím, co hlásají. Neplatnost Benešových dekretů, oslava hrdinů z Wermachtu, přirovnání odsunu něm. obyvatelstva ke genocidě a další. A to vše, dle jeho slov z lásky k Evropě.

Zajímavá jsou pak slova Sudeťáka , největšího nepřítele Čechů,B.Posselta. „Zatímco většina Čechů a sudetských Němců stále intenzivněji spolupracuje v evropském duchu, sdružují se u AfD nacionalisté a lidé, kteří nenávidí EU, z obou stran,” „Evropské sjednocení bylo a je naší lekcí z nacionalistických omylů, k nimž se Klaus a AfD chtějí zřejmě vrátit,”

"To jsou ty paradoxy" V.Havel.

Nahoru

Re: Tyranie: 20 lekcí z 20. století / Feri a Havlík

http://forum24.cz/dominik-feri-tretina-studentu-usteckeho-ucnaku-si-mysli-ze-za-komunistu-bylo-lip/

http://forum24.cz/12-bodu-pro-kazdeho-vahaveho-volice-aneb-proc-nevolit-komunisty-vseho-druhu/

Nahoru

Re: Tyranie: 20 lekcí z 20. století / Feri a Havlík

No, mladého pana Feriho snad raději ani nebudu komentovat, a pan Havlíček?! - obvyklé strašení "rudým bubákem" - tak obvyklé před každými volbami ... Když dojdou argumenty, tak se začne nadávat na komunisty.
Po 27 letech "budování" kapitalismu - žádný velký úspěch - což?!?!?!

Hezký předvolební den

F: Chot

Nahoru

Re: Tyranie: 20 lekcí z 20. století - k s. Chotovi!

Propagandista s. Chot jaksi selhává:

Petr Havlík (*1959), - NIKOLI "HAVLÍČEK" - původní profesí pedagog. Po listopadu 1989 nejprve mluvčí OF, později volební manažer a politický poradce ministra financí Václava Klause. ... Společně s novinářem Markem Stonišem vydal vzpomínkovou knihu Klaus a ti druzí (1998). V roce 2005 jako spoluautor s Bohumilem Pečinkou publikuje knihu Politika z obou stran. V posledních 20 letech publikoval v mnoha českých médiích.

+ JEN 1. ODST. JEHO ČLÁNKU:
1.Převzetí moci KSČ v roce 1948 pokračovalo v následujících letech hrůznou bilancí – 244 popravených a 270 tisíc uvězněných politických vězňů. Vše v sovětské režii. Dnes se chystá k podílu na moci a účasti ve vládě strana, která má kontinuitu s touto minulostí i ve svém názvu. Strana, která veřejně obhajuje imperiální politiku Ruska a potlačování lidských práv (nejen v Rusku). (aneb "když dojdou argumenty"?)

Despekt pro "mladého pana Feriho" (21-letého studenta práv a radního v Teplicích) "snad raději ani nebudu komentovat..." :o)))

PS: Jako 76-letý stařík snad můžu konstatovat, že ještě nikdy se v této zemi nežilo líp.

Nahoru

Re: Tyranie: 20 lekcí z 20. století - k s. Chotovi!

Panu Havlíkovi se hluboce omlouvám ...
:-)))))))))

Hezký den

F. Chot

Nahoru

Re: Tyranie: 20 lekcí z 20. století Rudý Bubák s.Chota

Ten Bubák vykukuje z vaší strany všude.
Zřejmě omylem se s. Dolejš po pravdě zmíní, že poprava M.Horákové byla justiční vražda a už se z členské základny ozývá...Proboha proč toho blázna pouštíte do debat kterým on sám nerozumí. Takového místopředsedu bych okamžitě vyhnal proto že dělá ostudu komunistům.Doufám,že takový pomatenci by se hodili k bandě Hermana, mohli by spolu s Bělobrádkem jezdit na srazy Audeťáků.
Spíš bych řek, že takoví pomatenci by nám zase chtěli vládnout. Děkuji nechci.
Severní Korea náš vzor, přednáška komunisty na OV KSČ v Praze
https://www.youtube.com/watch?v=1vkEgFfotvc
To bych těm učňům pustil, zda to chtějí :-))))))))
Nejvíc se mi líbí závěr....ta společnost je taková ukázněná, ale je to ukáznění z uvědomění, nikoliv teroru.
My starší pamatujem

Nahoru