Romantika venkova, zámecká honosnost i energie židovské hudby

Verze pro tisk |

Máme za sebou první měsíc 14. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, během něhož jsme si nejprve dosyta užívali s uměleckými zážitky situovanými do srdce festivalu - České Lípy, abychom se pak ke konci měsíce od něj obec po obci vzdalovali. V říjnu nás tedy čekají další výjezdy do malebných kostelů na Českolipsku, ale i za hranice našeho kraje, resp. naší republiky.

Vytipovali jsem vám opět několik koncertů, které nás osobně lákají, ať je to kvůli interpretovi, hudebnímu programu nebo koncertnímu prostoru. Především ten jsme v říjnových festivalových tipech akcentovali. Koncertní prostory totiž tvoří nedílnou součást festivalové jedinečnosti.

Krásy německého příhraničí

Již před čtyřmi roky rozšířil festival své koncertní působení za hranice naší republiky do německého příhraničí. Kromě již proběhlého představení v Großschönau se koncert odehraje na novorenesanční radnici v Žitavě. Jedna z dominant saského města byla v polovině 19. století vystavěna v duchu italských paláců a její bohatá vnější i vnitřní výzdoba fascinuje návštěvníky dodnes. Koncert asi nejprestižnějšího českého souboru současnosti Smetanova tria se navíc odehrává v nejkrásnější místnosti radnice, v tzv. Měšťanském sále. Pokud se chcete zaposlouchat do tónů Bedřicha Smetany či Bohuslava Martinů, neváhejte. Festivalový autobus vás rád do Žitavy sveze, to znamená, že si nebudete muset odpustit sklenku dobrého vína před koncertem.

31. 10., 17:00, Zittau, radnice, 250 Kč

Vůně novoty

Kostel sv. Petra a Pavla v Prysku slaví nejen proto, že je novým místem na festivalové mapě. Ještě mnohem významnější je totiž jeho loňské znovuotevření po náročné sedmileté rekonstrukci. Právě i proto si jej festival vybral, aby mohl veřejnost na tuto výjimečnost upozornit. Kostel v 2. pol. 20. stol. značně zchátral, nicméně v posledních letech se obci podařilo najít prostředky na kompletní rekonstrukci a v roce 2014 došlo za přítomnosti biskupa litoměřického k slavnostnímu posvěcení kostela a nového oltáře. Barokní kostel bude hostit dvojici Oliver Lakota a Pavel Svoboda. První jmenovaný je významným sólovým trumpetistou s celosvětovou působností a barokním, klasickým i současným repertoárem. Doprovázet jej bude jeden z nejúspěšnějších varhaníků mladé generace, který v současné chvíli studuje nejen AMU, ale i prestižní berlínskou vysokou školou Universität der Künste. Pokud máte rádi objevování nových prostorů, právě tento koncert je vám šitý na míru.

17. 10., 19:00, Prysk, kostel sv. Petra a Pavla, 190 Kč

Energický večer s klezmerem

Další nové místo na festivalové mapě patří jediné dochované synagoze na severu Čech. Je jí děčínská secesní synagoga na úpatí Pastýřské stěny, v níž se odehraje koncert, u kterého se budete mít chuť zvednout ze židle a zaskotačit si pod galerií. Hrát zde bude pětičlenný ansámbl říkající si Létající rabín a to klezmer, tedy tradiční instrumentální hudbu východoevropských Židů, která největší rozkvět prožívala na přelomu 19. a 20. století. Létající rabín se i v 21. století snaží zachovat tradiční zvuk a folkloristický přístup této hudby. Hudební těleso však kromě instrumentálního klezmeru hraje i písně v jidiš a dalších jazycích, k čemuž si tvoří překladem vlastní texty, které věrny tradici jidiš folklóru jiskřivě reflektují naši dobu. Létající rabín v minulosti absolvoval stovky koncertů po celé České republice i Evropě, stejně tak koncertoval například v USA. Toto bude říjnový večírek, na který jen tak nezapomeneme.

22. 10., 19:00, Děčín, synagoga, 220 Kč

Neméně krásné ty další

Nejen zmíněné koncerty tvoří program říjnového bloku. Pokud preferujete v programu festivalu koncerty klasické hudby v kostelích v blízkých obcích, pak si jistě nenecháte ujít tradiční koncerty v Kravařích a Novém Oldřichově. V Kravařích vystoupí dechový kvintet Belfiato Quintet například s předehrou k Mozartově Kouzelné flétně a v Novém Oldřichově v kostele sv. Kříže na kopci nad obcí zazpívá Alena Hellerová za doprovodu Václava Spurného na malé varhany, tzv. pozitiv. Václava Spurného můžete znát již z předchozích let festivalu, např. jako doprovod Dagmar Peckové na jejím fenomenálním festivalovém vystoupení na šestém ročníku. A pokud máte rádi zámecké sály, pak doporučujeme navštívit ten děčínský, který již několik let patří k hojně navštěvovaným festivalovým prostorům. Tam vystoupí německo-francouzský cellista Nicolas Altstaedt. Příjemnou zábavu a krásné umělecké zážitky.

Nicolas Altstaedt, 8. 10., 19:00, Děčín, Knihovní sál zámku, 250 Kč
Belfiato Quintet, 10. 10., 19:00, Kravaře v Čechách, kostel Narození Panny Marie, 190 Kč
A. Hellerová a V. Spurný, 18. 10., 17:00, Nový Oldřichov, kostel sv. Kříže, 190 Kč  

Nahoru