Lípa Musica představuje nová místa festivalu

Verze pro tisk |

Na dveře již začíná klepat jedenáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Proto veřejnost její organizátoři již teď nechávají nahlédnout do letošního programu a zvou na jeho jednotlivé akce. Lípa Musica přiveze zajímavé interprety na místa, kde se již festival v minulosti odehrával, zároveň nás ale letos pozve i do nových destinací a prostor. Následující článek budiž skromným průvodcem po nových zastaveních festivalu.

Oním prvním zastavením v pro festival dosud nezvyklých prostorách byl již prolog letošního ročníku. V jeho rámci se uskutečnil koncert Pavel Haas Quartetu, který hostila jinak běžně nepřístupná Rudolfova galerie Pražského hradu. Za hranice všedních dní se ale s Lípou Musicou můžeme těšit i v dalších setkáních.

Oproti tradičním místům festivalu se jako první nová destinace představuje Knihovní sál  děčínského zámku. Zde se v pátek 5. října uskuteční koncert amerického basisty a loutnisty Joela Frederiksena. Název programu děčínského večera zní Oheň a vášeň v anglické loutně a během večera zazní průřez anglickou písňovou tvorbou šestnáctého a sedmnáctého století.

Budova děčínského zámku je vyvýšena nad soutokem Labe a Ploučnice. Do současné malebné a zároveň monumentální podoby zámek v osmnáctém století přestavěl rod Thunů. Hudebnímu rozjímání byly prostory zámku nakloněny již v minulosti, kdy zde svůj valčík As-dur zvaný Děčínský zkomponoval Fryderyk Chopin, a hudbě se na zámku věnují s nadšením i dnes. Knihovní sál děčínského zámku byl zrekonstruován a znovu otevřen veřejnosti na konci května tohoto roku a koncert Joela Frederiksena svým způsobem letošní koncertní sezónu na děčínském zámku završí.

A na dosud nenavštívená místa festival zavítá hned následujícího dne 6. října, kdy se nedaleko za hranicemi v německém Waltersdorfu uskuteční koncert jedné z největších osobností letošního ročníku Radka Baboráka a jeho ensemblu. Tento výjimečný soubor, v jehož obsazení se vždy snoubí energie a síla mladých umělců s tou nejlepší hudební erudicí a precizním přednesem, zde odehraje program s názvem Via regia-hudba mezi Prahou a Žitavou. Tímto koncertem Lípa Musica částečně naplní své cíle pro další ročníky, mezi kterými bylo krom jiných i vyvezení génia loci nejen za hranice Českolipska, nýbrž i za hranice České republiky, byť to bude pouze na opačné úpatí Lužických hor.

Koncert bude hostit Evangelicko-luteránský kostel ve Waltersdorfu, který je dnes součástí města Grossschönau. Ve středověku místní farnost spadala pod pražské arcibiskupství. Na místě dnešního stánku ve Waltersdorfu stál kostel již na samém začátku šestnáctého století. V důsledku pobělohorského exodu z českých zemí se místní náboženská obec natolik rozrostla, že bylo třeba v neděli konat hned tři bohoslužby, aby se jich mohli všichni účastnit. Nový větší kostel začal být budován na stejném místě na počátku osmnáctého století. Aby byli věřící bez kostela co možná nejkratší dobu, zdi nového kostela obklopovaly starý, ve kterém se tak po dobu stavby mohly dále konat náboženské obřady. Starý stánek byl zbořen, až když okolo stály zdi toho nového. Starý kostel zde však nadále zůstal přítomen ve vybavení, jehož část dodnes reprezentuje křtitelnice ze šestnáctého století.

Další nové místo, kde se letos uskuteční koncert Lípy Musicy, není alespoň pro Českolipany natolik exotické, ale i tak přináší příslib zajímavého kulturního večera. Centrum textilního tisku v sousedství hradu Lipý bude totiž hostit v neděli 14. října koncert zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové, kterou bude doprovázet fenomenální kontrabasista Josef Fečo. Centrum textilního tisku nabízí běžným návštěvníkům interaktivní expozici zaměřenou na různé techniky potiskování textilu a jako koncertní prostor ho jeho návštěvníci příliš zafixované nemají. Proto můžeme být všichni zvědavi, jak zde vyzní večer věnovaný osobitým písním Zuzany Lapčíkové.

Nahoru