Lípa Musica již tento týden na Oybině

Verze pro tisk |

16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který se uskuteční v termínu od 15. září do 12. listopadu předznamená tento týden tradiční letní prolog. V pátek 11. srpna vystoupí v ruinách klášterního kostela na saském hradě Oybin náš přední houslista Jiří Vodička za doprovodu Českého komorního orchestru. Program koncertu nabídne díla Suka, Mozarta, Saint-Saënse, Dvořáka a Sarasateho. Na koncert zbývá posledních 20 lístků. Měsíc před zahájením hlavní festivalové koncertní řady je celkově v prodeji poslední třetina vstupenek!

Oblíbený prolog, který již několik let předznamenává hlavní koncertní řadu Lípy Musicy v impozantních oybinských ruinách, představí letos jednoho z předních zástupců mladé české generace houslistů, Jiřího Vodičku. Podobně jako festivalovým publikem milovaný Josef Špaček, je i tento houslista přes své mládí nejen sólistou s mezinárodním renomé, ale také koncertním mistrem našeho prvního orchestru, České filharmonie. V programu nazvaném Český Paganini, jak se Jiřímu Vodičkovi přezdívá, nezazní přímo ukázky z tvorby tohoto ďábelského houslisty. Tklivostí, lehkostí a úžasnou virtuozitou Jiřího Vodičky se však budete nechat okouzlit v efektním průřezu českým i světovým klasickým a romantickým repertoárem za doprovodu renomovaného Českého komorního orchestru.

A právě Jiřího Vodičku jsme pozvali k festivalovému mikrofonu...

V srpnu se představíte na prologu festivalu Lípa Musica na saském hradě Oybin, který je specifický unikátním prostorem kostela bez střechy... znáte toto místo? A jak se těšíte na open-air koncert, který má svou poetiku, ale i rizika?

Musím se přiznat, že toto magické místo zůstalo přede mnou dosud skryto. Viděl jsem ho pouze na fotkách a nesmírně se těším, až ho spatřím na vlastní oči. Myslím, že toto unikátní spojení s open-air koncertem je pro publikum velkým zážitkem. Jediné riziko, které nás může potkat, je počasí. Tak snad nám bude přát.

Jaký program jste si pro svůj festivalový debut připravil?

Připravil jsem si pro posluchače velmi virtuózní a romantický program z dílny francouzského a španělského skladatele. Tedy Saint - Saënse: Rondo Capriccioso a Pabla de Sarasateho: Fantazii Carmen. Obě tyto skladby zbožňuji. Jsou velmi dynamické, nabízí celou řadu technik a celé jsou zaobalené do úžasných a slavných melodií.

Na festivalu Vás doprovodí Český komorní orchestr. Již jste s tímto tělesem někdy spolupracoval? Jaké máte vzpomínky?

S Českým komorním orchestrem spolupracuji již řadu let. Je to pro mě jeden z nejvýraznějších komorních orchestrů vůbec. Je unikátní svým měkkým zvukem a citlivým projevem. Založil ho náš slavný dirigent Václav Talich a po něm ho vedl neméně slavný primárius světového Vlachova kvarteta, Josef Vlach. Dnes tento komorní orchestr vede jeho dcera Jana Vlachová.

Dnes patříte k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. Co považujete za rozhodující mezníky své kariéry?

Když se za sebou ohlédnu, jsem vděčný, že mám možnost dnes působit jako sólista, komorní hráč a jako koncertní mistr našeho prvního českého orchestru České filharmonii. Pro každého umělce je největším štěstím, když může své umění, celoživotní práci, šířit mezi lidi, kteří potom odcházejí z koncertů s úsměvem na tváři.

Velmi výrazně jste na sebe upozornil svou debutovou deskou, pro kterou jste si vybral velmi obtížná virtuózní díla. Jaký repertoár hrajete nejraději?

Od malička mě bavila virtuózní technika. Nicméně, pro každého houslistu je důležitý repertoárový rozhled. Tedy, musíme zahrát všechno od baroka po současnost. V mém případě mám nejraději romantismus.

Kombinujete sólovou a komorní hru s působením v České filharmonii, což je jistě velmi náročné. Co je Vám nejbližší?

Splnilo se mi to, po čem většina hudebníků touží. A to využít svůj talent na maximum. Dnes jako sólista, komorní hráč a koncertní mistr České filharmonie jsem natolik vytížen, že času na ostatní věci a koníčky mám málo. Nicméně samozřejmě je pro mě sólová dráha velmi důležitá. O ni jsem se od malička snažil.

Co zajímavého Vás čeká v letošní koncertní sezóně?

Tato sezóna je ve znamení dlouhých turné. Ať už s filharmonií, sólově a se Smetanovým triem. Čekají mě na podzim hned cesty do Koreje, Japonska, Taiwanu, Kanady, USA, Izraele, Itálie a Německa. Jinak se velmi těším na sólové vystoupení s Českou filharmonií na Novoročním koncertu v přímém přenosu do České televize.

ČESKÝ PAGANINI - prolog MHF Lípa Musica
pátek 11. srpna, 21.00
Oybin, zřícenina gotického kostela
Jiří Vodička – housle
Český komorní orchestr
Suk | Mozart | Saint–Saëns | Janáček Sarasate

Více informací a možnost zakoupit vstupenky na www.lipamusica.cz

Festival se koná za laskavé podpory: Libereckého kraje, města Česká Lípa, Ministerstva kultury České republiky, Česko–německého fondu budoucnosti, Ústeckého kraje – programu Rodinné stříbro, Nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, Státního fondu kultury ČR, státního podniku Lesy ČR a dalších subjektů.

alt
alt
alt
Nahoru