Adam Viktora: "Lužanskou" miluji

Verze pro tisk |

Druhý říjnový víkend nabídne na Lípě Musice setkání s dalším z renomovaných českých ansámblů zaměřených dobově poučenou interpretaci staré hudby, kterým je Ensemble Inégal spjatý s osobností svého zakladatele a uměleckého vedoucího Adama Viktory. A i s ním jsme pro vás při této příležitosti připravili krátký rozhovor.

Na MHF Lípa Musica nevystupujete poprvé, jak vzpomínáte na svá předchozí vystoupení a atmosféru festivalu?

Podle mého soudu je MHF Lípa Musica po všech stránkách jedním z nejlepších a nejdůležitějších českých festivalů a je velmi dobře znát, že se jeho organizace ujali lidé, kteří své práci navýsost rozumí. Kdykoliv jsem měl příležitost na festivalu vystoupit, jednalo se o festivalem absolutně profesionálně připravené události na krásných místech, se skvělým publikem a báječnou atmosférou. Na festival se opravdu moc rád vracím.

Letos společně s Ensemble Inégal představíte dílo Antonína Dvořáka a také H. I. Bibera. Těžištěm Vašeho repertoáru je však především barokní hudba. Co Vás přimělo k tomuto "dramaturgickému přesahu"?

Dramaturgický přesah je jedna z mnoha základních myšlenek našeho souboru. “Inégal“ v našem názvu neznamená jen “nestejnost“, ale také i proměnlivost a vynalézavost. Nijak se neomezujeme a s velkou chutí hrajeme nejen Zelenku, ale i Capricorna, Dvořáka, Brittena, Schnittkeho či Arvo Pärta. Raně barokní H. I. Biber je velevýznamnou osobností své doby a my si pokládáme za čest zahrát jeho hudbu u příležitosti 300. výročí jeho úmrtí a 360. výročí narození právě v jeho rodišti, ve Stráži pod Ralskem.

Dvořákova duchovní hudba je velmi niterná a hluboká. Jaký máte k jeho odkazu a zejména skladbám, které budete provádět, tedy zejména Lužanské mši, osobní vztah?

Dvořákovu Mši D Dur “Lužanskou“ miluji. V jeho tvorbě hraje tato mše zcela specifickou roli a v kontextu dějin české liturgické hudby je bezesporu nejvýznamnější romantickou kompozicí 19. století. Bylo to vůbec první dílo, které jsme kdy s Ensemble Inégal nahráli na CD. Dnes máme za sebou již mnoho desítek koncertních provedení a já vždy znovu a znovu žasnu, kolik nových souvislostí a skryté krásy v tomto fenomenálním díle objevím.

Ensemble Inégal je velmi úspěšným tělesem, které zdobí řada prestižních zahraničních ocenění, a jehož repertoár profiluje nejedna světová premiéra. Jakého úspěchu si Vy osobně nejvíce ceníte?

Největší radost mám z toho, jak se nám daří probouzet k životu dílo Jana Dismase Zelenky. Na kontě máme již sedm CD nahrávek s premiérami jeho neznámé hudby a např. jen v posledním měsíci sedm provedení jeho velkých kompozic na festivalech v Čechách, Německu, Francii, Belgii a Lucembursku. Senzační úspěch, jaký jeho hudba ve světě sklízí a enormní zájem hudebníků doslova z celého světa o jeho nově objevená díla nás nenechává na pochybách, že Zelenka skutečně začíná být považován za jednoho z nejvýznamnějších evropských barokních skladatelů.

Jaké jsou Vaše další ambice se souborem do budoucna?

Moc bych si přál, abychom se vždy bezpečně a zdaleka vyhnuli povrchnosti, a aby hudba v našem podání přinášela posluchačům radost a duchovní posilu.

Varhaník a dirigent Adam Viktora vystupuje na hudebních festivalech po celé Evropě, přednáší a koncertuje na mezinárodních varhanních kongresech, působí jako poradce v odborných komisích při restaurování významných historických varhan a nahrává pro evropské rozhlasové a televizní stanice. Velký zájem věnuje historickým varhanám a aktivitám usilujících o jejich záchranu a propagaci. Je zakladatelem a uměleckým ředitelem ojedinělého projektu Český varhanní festival. Vyučuje varhanní hru na Konzervatoři v Plzni a hudební teorii na Konzervatoři v Praze. Je uměleckým vedoucím souborů Ensemble Inégal a Pražští barokní sólisté, s nimiž uskutečnil bezpočet novodobých koncertních a nahrávacích premiér evropského barokního repertoáru a s nimiž se stal také v posledních letech nejvýraznějším reprezentantem procesu znovuobjevování díla českého barokního génia, Jana Dismase Zelenky.

Ensemble Inégal se svým dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky. Ensemble Inégal je všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (např. A. Dvořák, G. Rossini) a moderní (B. Britten, A. Pärt). Koncertuje na prestižních evropských festivalech jako Pražské jaro, Musica Antiqua Brugy, Oude Muziek Utrecht, Lufthansa Festival of baroque music London, De Bijloke Gent, Aschaffenburger Bachtage, Bach Festival Riga a mnoha dalších. Realizoval již 11 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění (Diapason d´or, IRR Outstanding, Goldberg 5Stars aj.), objevuje se pravidelně ve vysílání českých i zahraničních televizních a rozhlasových stanic (BBC, Evropská vysílací unie EBU, Česká televize, Deutschlandradio Kultur, aj.). Pro rok 2013 připravil Ensemble Inégal i další významné zelenkovské tituly. Kromě několikerého provedení Zelenkova zlomového díla, Missa Sanctissimae Trinitatis jsou v přípravě také koncerty a CD, na nichž Ensemble Inégal přinese svým posluchačům další, v řadě již devátý titul ze Zelenkova pera ve světové premiéře, velkolepé dílo Missa paschalis.

sobota 11. října, 19.00
Stráž pod Ralskem – kostel sv. Zikmunda

Lužanská mše
Heinrich Ignaz Biber (1644–1704): Růžencové sonáty - výběr
Georg Muff at (1645–1704): Apparatus Musico Organisticus - výběr
Antonín Dvořák (1841–1904): Mše D dur op. 86 Lužanská

Ensemble Inégal
Adam Viktora – umělecký vedoucí
Vladimír Roubal – harmonium

Vstupenky na tento koncert k zakoupení zde.

neděle 12. září, 17.00
Schirgiswalde – kostel Mariä Himmelfahrt
BENEFIČNÍ KONCERT PRO NADAČNÍ FOND OZVĚNA

Lužanská mše 
Johannes Brahms (1833-1897): Preludium g moll, BuxWV 149
Antonín Dvořák (1841-1904):
Ave Maria, Ave maris stella, op. 19b, Preludium D dur, O sanctissima, op. 19a, Preludium a moll, Hymnus ad laudes in festo SS. Trinitatis, op. 19b
Mše D dur op. 86 Lužanská

Ensemble Inégal
Adam Viktora – umělecký vedoucí
Vladimír Roubal – harmonium

Vstupné na tento koncert je dobrovolné a navíc nabízíme i dopravu zdarma festivalovým autobusem z České Lípy a Nového Boru. Svá místa si můžete rezervovat zde.

Výtěžek z koncertu bude věnován na účely rozvoje aktivit Nadačního fondu Ozvěna.
 

alt
alt
Nahoru