Lípa dříve a dnes 2. (Gasthaus "Sonne" - Restaurace "Slunce")

Verze pro tisk |

Zaujal nás amatérský projekt Jiřího Kratochvíla s názvem Böhmisch Leipa. Jednou za měsíc můžete nyní i na stránkách i-novin porovnávat historický vývoj vám známých míst v České Lípě.

Tento snímek byl pořízen v městské části III., tedy na Svárově. Hlavním bodem snímku je restaurace, která dnes již neexistuje a budova je dnes také již trochu jiná. Jedná se zároveň o jednu z nejstarších velkých zděných budov na Svárově. V reklamní brožurce z roku 1937 je u podniku Gasthaus Sonne, Grossegasse 1166, telefon 201, uveden majitel Vincenz Peschel. Ve své živnosti nabízí nápoje, víno, lahvové pivo, teplou a studenou kuchyni po celý den. Dále nově zařízené pokoje za příznivé ceny, příjemný lokál s vestavěnými lóžemi. K použití zahrádka, muzika i koloniál a také možnost pronájmu automobilu.

Gasthaus "Sonne" na pohlednici odeslané roku 1939:


Stejná budova 1.9.2007:

Místo zahrady je dnes bývalá samoobsluha, postavená krátce po roce 1980. Samotná budova bývalého hostince byla přestavěna někdy v sedmdesátých letech. V záběru v pozadí, na rohu ulice Malé, první od kolejí stojí ve městě ojedinělý bytový dům, původně určený železničním úředníkům. Jeho výstavbu zatím nedokáži přesněji datovat, ale na pohlednicích se poprvé začíná objevovat ve třicátých letech. Byť číslo popisné napovídá většímu stáří, i když zřejmě bylo přiděleno budově předešlé a použito i pro tuto prvorepublikovou novostavbu.

Stránky autora naleznete zde.

Nahoru