Zářivá cimbálovka ve skanzenu

Verze pro tisk |

Varmužova cimbálová muzika byla založena roku 1964 a je dnes pro svou muzikalitu vysoce oceňována doma i v cizině. Zúčastnila se mnoha mezinárodních festivalů a soutěží v Evropě i Americe a získala hodně cen. V sobotu 6. října vystoupila na 17. ročníku MHF Lípa Musica v netradičním prostředí zubrnickeho skanzenu. Nejmladší soubor lidových staveb v Čechách ožívá několikrát do roka rozličnými kulturními akcemi. Lípa Musica sem však společně s více jak stovkou návštěvníků přijela poprvé. Podvečer s lidovou hudbou v jiskrném podání, s vynikajícím vínem a pohádkovými koláčky zahřál přítomné u srdce a získal si ovace vstoje.

Varmužovci se zaměřují především na autentické podání písní a tanců z Kyjovska, odkud pocházejí. Jejich repertoár je však mnohem bohatší, zahrnuje folklórní hudbu i z dalších oblastí Moravy, Čech, Slovenska, Maďarska či Rumunska. Na Lípu Musicu však přivezli český program, který byl kontrastně rozdělen na světskou část odehrávající se v rychtě za současné ochutnávky vína a koláčů a část duchovní, ke které se publikum odebralo procesím do místního kostela sv. Máří Magdaleny, kde program vygradoval.

Lidové písně o běžných radostech a strastech života z Kyjovska, které jsou v ohnisku repertoáru Varmužovy cimbálové muziky, se repertoár přenesl k religiózní tématice, v níž se naplno projevila čistota uměleckého projevu kapely. Životy a skutky světců v sugestivních písňových portrétech obsažených v legendárních sbírkách Sušila a Bartoše zazněly srdnatě i s něhou v přirozeném čistém pěveckém projevu. Nenucenost a opravdovost ryzího muzikantského pojetí byla pohlazením pro uši i duši pro všechny přítomné.

Odlehčení klasické koncertní řady je vždy velkým lákadlem festivalového programu, které bývá dlouho dopředu vyprodané a podobně tomu bylo i v případě "cimbálovky ve skanzenu". Podvečerní netradiční hudební setkání v hřejivých paprscích zapadajícího podzimního slunce bylo dalším poutavým střípkem v hudební mozaice letošní Lípy Musicy. Odjíždějící festivalový autobus plný zpívajících návštěvníků pak milým zapečetěním vydařené akce...

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru