10. výročí od povodní

Strhující vystoupení Janoska Ensemble na závěr Lípy Musicy

Verze pro tisk |

Závěrečný týden hlavní koncertní řady 18. ročníku MHF Lípa Musica završilo strhující vystoupení světově populárního ansámblu Janoska. Rodinná skupina se slovenskými kořeny přijela do Nového Boru s pozměněným programem představujícím navíc i „hity“ z jejich poslední nahrávky Revolution a posílená ještě o dalšího bratra – zpěváka.

Publikum závěrečného koncertu okouzlila nejen perfektní řemeslnou kvalitou hudební produkce, ale také výjimečným smyslem a citem pro důvtipné propojování žánrů a mistrovské zvládnutí mnohými hudebníky obávané improvizace. Tento takzvaný Janoska style se stal dnes již fenoménem a zaslouženě čeří vody klasické hudby ve světovém měřítku. Dlouhá hudební tradice rodu Janošků a přirozené muzikantství z ní vycházející povýšené vzděláním a zkušenostmi získanými na prestižních evropských hudebních institucí, včetně například Vídeňské filharmonie, činí ze sympatického kvarteta výsostný hudební klenot, který publiku svým originálním přístupem otevírá zcela nové hudební obzory.

Umné využití hudebních motivů různých žánrů i vlastní kompoziční talent jednotlivých členů povyšuje na novou hudební dimenzi zejména umění improvizace a dokonalá souhra jednotlivých členů umocněná i společným bratrským cítěním. Spontánní brilantní muzikalita, vášnivý náboj, ohnivý temperament, který umělci předvedli i v tanci, a vřelý vztah k publiku prezentovaný průvodním slovem korunovaly závěrečný večer na zcela mimořádný umělecký zážitek. Lípa Musica tak i ve svém osmnáctém závěru nabídla svému publiku setkání se světově uznávaným hudebním tělesem, které právem patří na přední světové scény, a nabídla tak svému regionu hodnotný umělecký zážitek srovnatelný se standardem evropských metropolí. Večer konaný za účasti vzácných hostů z řad představitelů krajské samosprávy v čele s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a dalších představitelů veřejného i soukromého sektoru s nádechem slavnostního akcentu nadcházejících republikových výročí odměnilo publikum dlouhotrvajícími ovacemi vstoje.

Závěrečný večer osmnáctého festivalového ročníku se stal pomyslným hudebním předznamenáním pro zahájení ročníku příštího, neboť prezentované ansámbly spojuje fenomén, který nejen přísluší skutečným hudebním mistrům, ale současně je i návratem ke kořenům hudby a k podstatě jejího provozování již v dobách jejího utváření. Tímto fenoménem je improvizace. A právě ji ve svém osobitém pojetí představí renomovaný soubor L'Arpeggiata, který bude v roce 2020 další hvězdou v sérii Koncertů pro Liberecký kraj, které otevírají jednotlivé festivalové ročníky. V roce 2000 jej založila renomovaná loutnistka, theorbistka a harfistka původem z Rakouska Christina Pluhar. Soubor se zpočátku věnoval svěžesti improvizované hudby 17. století, ale postupem času začal přicházet s aranžemi kombinujícími starou hudbu s množstvím tradičních stylů z celé Evropy i mimo ni a později i s hudbou soudobou. Začal tak překvapovat publikum zcela inovativním přístupem opírajícím se právě o vzrušující svět improvizace, který nemá v hudební světě obdoby, a záhy se tak stal bez nadsázky fenoménem. Zahajovací koncert 19. ročníku MHF Lípa Musica se v roce 2020 uskuteční v sobotu 12. září v libereckém Divadle F. X. Šaldy. A abychom vás naladili k jeho návštěvě už nyní, připravili jsme pro vás rozhovor s hlavní protagonistkou souboru Christinou Pluharovou k projektu Teatro d’Amore, který na festivalu představí. Ten si můžete přečíst v posledním vydání našich festivalových novin, které jsou k dispozici zde. A nezapomeňte vstupenky se začnou prodávat už v pondělí 18. listopadu!

foto: Lukáš Marhoul
www.lipamusica.cz

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru