Lípa Musica zahájila předprodej na nový koncertní cyklus

Verze pro tisk |

V pondělí 27. listopadu byl zahájen předprodej vstupenek na zahajovací koncert 17. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica a Koncertu pro Liberecký kraj, který se uskuteční 17. 9. 2017 v Jablonci nad Nisou za účasti pěvkyně Magdaleny Kožené a Collegia 1704 Václava Lukse. Současně byl spuštěn předprodej vstupenek i na koncerty komorního cyklu Kruh přátel hudby, který bude v českolipském Centru textilního tisku probíhat od 23. ledna do 19. června 2018. 

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica připravuje novou koncertní řadu mimo svůj tradiční festivalový program, která obnoví tradici pořádání koncertů v rámci českolipského Kruhu přátel hudby. V jejím rámci bude uvedeno od zimy do začátku léta šestero komorních koncertů. Leitmotivem připravovaného koncertního cyklu by mohlo být heslo Lípa Musica České Lípě. Všech šest hudebních zastavení bude totiž hostit místo, odkud festival pochází, tedy Česká Lípa. Konkrétně se bude většina akcí konat v místním Centru textilního tisku, které se ukázalo být po několika zprodukovaných koncertech uplynulých ročníků festivalu ideálním místem pro hudební produkce a setkávání komorního rázu.

„Měl jsem tu čest seznámit se s Josefem Šimkem, Janem Křivánkem, panem MUDr. Kácovským či panem Truncem, to byli pánové, kteří založili v České Lípě Kruh přátel hudby, nebo v něm poté následně pokračovali. Pánové Šimek a Křivánek již nejsou bohužel mezi námi, ale já osobně cítím velikou potřebu v jejich nainvestované práci a lásce ke komorní hudbě pokračovat. Zároveň cítím již dlouhou dobu potřebu přinést našemu festivalovému publiku možnost navštěvovat koncerty i mimo festivalové měsíce, tedy období září až listopadu. Tento cyklus během ledna až června nabídne jednou měsíčně setkání s komorní hudbou a vrátí se tak ke skvělé tradici abonmá a setkávání přátel s komorní hudbou,“  představuje ideu cyklu Martin Prokeš, ředitel MHF Lípa Musica.

Důvodů, proč tuto koncertní řadu produkovat, je několik, ale všechny mají souvislost s Českou Lípou a s lokálním patriotismem, který má Lípa Musica ve svém programu dlouhodobě. V prvé řadě cítí festival potřebu a závazek vůči svému českolipskému publiku, které nechce nechat až do podzimu v očekávání další festivalové sezóny. Tento krok je logický i v souvislosti s navázáním na činnost českolipského Kruhu přátel hudby, který v minulosti obdobné cykly pořádal a svým způsobem byl institucí, jež pomocí klasické hudby vynikající úrovně kultivovala českolipské posluchačstvo v letech před Lípou Musicou.

Cyklus bude navíc spjat s Vlastivědným spolkem Českolipska a připomene na každém koncertu jednu z osobností, které jsou s Českou Lípou a jejím okolím spjaté. „Již několik let ve mně dozrávala chuť pustit se do přípravy tohoto cyklu a v tu dobu mě oslovil pan Mgr. Michal Panáček, člen Vlastivědného spolku Českolipska s nápadem připomenutí historie a životních osudů význačných osobností, které jsou nějakým zajímavým způsobem spojeny s Českou Lípou. Jeho nápad jsem přivítal s nadšením, protože se náramně nabízela možnost propojit to právě se šesti koncerty našeho cyklu a věnovat tak každý večer jedné osobnosti. Přišlo nám to jako velmi citlivé spojení uměleckých prožitků s poznáním životů a činnosti osobností, které v historii našeho města zanechali a vybudovaly hodnoty, na nichž mi dnes stavíme a s nimiž žijeme,“ dodává Martin Prokeš.

Kompletní program KPH je uveden zdeVstupenky zde.

Partnery KPH jsou Město Česká Lípa, Nadace Český hudební fond a Lipý Česká Lípa, p.o.

Vstupenky:
220,– Kč / jednotlivé koncerty, 19. 6. vstup zdarma / 900,– Kč / abonmá na celý cyklus

Předprodej vstupenek probíhá od 27. 11. 2017 ve festivalové kanceláři MHF Lípa Musica (Žižkova 528/6, Česká Lípa) a na www.lipamusica.cz. Otevírací doba: po a st od 15.00 do 18.00 hod., út a čt od 13.00 do 15.00 hod.

Slevy: studenti a senioři nad 60 let: 10 %, děti do 15 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P: 50%, slevy nelze kombinovat s abonmá

Na závěrečném koncertu 16. ročníku MHF Lípa Musica, který byl současně prvním Koncertem pro Liberecký kraj, byla ústy paní Květy Vinklátové, radní Libereckého kraje pro resort kultury slavnostně odhalena hvězda 17. ročníku festivalu. Stane se jí další operní hvězda, světově proslulá mezzosopranistka Magdalena Kožená. Ta se představí na zahajovacím koncertu dne 17. září 2018 v Městském divadle v Jablonci v programu Il giardino dei sospiri za doprovodu Collegia 1704 Václava Lukse. Předprodej vstupenek na tento výjimečný galakoncert, který bude druhým pokračováním Koncertu pro Liberecký kraj pod záštitou a za podpory kraje, bude zahájen 27. listopadu. Do prodeje bude uvolněno 200 ks,

„Měl jsem to štěstí, že jsem na začátku Magdaleniny kariéry mohl točit společnou sólovou desku, na které jsme se seznámili a v následujících letech se pravidelně potkával při dalších koncertech či nahrávkách. I z tohoto důvodu bylo mým přáním představit Magdalenu našemu festivalovému publiku. Na konstelaci vhodného termínu a finanční stability čekám řadu let. Nyní se to povede díky vstřícnému postoji Libereckého kraje, který prostřednictvím radní paní Ing. Květy Vinklátové přišel s nápadem propojit zkušenosti a zázemí festivalu s ideou kraje přivážet do kraje špičkové klasické umění, které by reprezentovalo kulturnost našeho regionu a mohlo tak pod hlavičkou Koncertu pro Liberecký kraj nabídnout něco mimořádného. Tedy ano, sny se plní, skutečně to funguje…“, uvádí Martin Prokeš k výběru sólistky a doplňuje: „V programu s názvem Il Gardino dei Sospiri vystoupí Magdalena Kožená společně s předním ansámblem Václava Lukse zaměřeným na starou hudbu, Collegiem 1704. Jiskřivý operní galavečer nabídne ukázky z italské barokní opery i z kantát Georga Fridricha Händela v podání ikony světové opery. Hluboká muzikalita a umělecké mistrovství Magdaleny Kožené si získaly obdiv již v samotném úvodu její kariéry. Dnes je Kožená vyzrálou a respektovanou pěvkyní, která patří mezi nejvýznamnější osobnosti světové opery, a její komorní i operní vystoupení jsou velmi vyhledávaná a vysoce hodnocená po celém světě. Její jablonecké festivalové vystoupení bude jedinou zastávkou tohoto unikátního projektu v Čechách.“

Vstupenky od 27. 11. v prodeji:

• ve festivalové pokladně (Žižkova 528/6, Česká Lípa, otevírací doba: po a st od 15.00 do 18.00 hod., út a čt od 13.00 do 15.00 hod.),
• online na www.lipamusica.cz
• v pokladně Městského divadla Jablonec nad Nisou (více na www.divadlojablonec.cz).

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru