Lípa Musica zahájí s Magdalenou Koženou

Verze pro tisk |

Po úspěšném srpnovém prologu v saském Oybině bude v pondělí 17. září slavnostně zahájena hlavní koncertní řada 17. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. V Městském divadle v Jablonci nad Nisou se v programu s názvem Il Giardino degli sospiri představí jedna z největších hvězd současného operního světa mezzosopranistka Magdalena Kožená společně s předním ansámblem zaměřeným na starou hudbu, Collegiem 1704 Václava Lukse. Výjimečný operní galavečer respektované operní ikony bude současně i Koncertem pro Liberecký kraj a nabídne ukázky z italské barokní opery i z kantát Georga Friedricha Händela.

„Vystupování v regionech považuji za velice důležitou věc, protože si myslím, že spousta lidí, kteří milují umění nebydlí ve velkých městech, a ne všichni mají možnost si zajet na koncert, je tedy důležité za nimi také někdy zavítat. Zvláště v naší vlasti je to pro mě vždy velice specifická, srdeční záležitost, protože cítím přízeň publika nejsilněji. Na koncert v Jablonci nad Nisou se tedy velice těším,“ říká Magdalena Kožená a k programu doplňuje: „Já jsem typ člověka, který rád objevuje a rád představuje věci, které nejsou tolik známé. Společně s Václavem Luksem jsme sestavili program velice ojedinělý, protože některé skladby byly teprve nyní objeveny v archivu v Neapoli, takže se vlastně možná od doby baroka vůbec nehrály. Tento program budeme poté i nahrávat. Zazní tam opravdu velmi mnoho novinek. V podstatě i zařazené dvě kantáty od Händela jsou spíše neznámé. Myslím, že to bude program opravdu ojedinělý.“

Jablonecké festivalové vystoupení, které představí i premiérová uvedení některých skladeb, bude jedinou zastávkou tohoto unikátního projektu Magdaleny Kožené v českých krajích. Na zahajovací galakoncert zbývá posledních pár kusů vstupenek na stání. Místa v autobuse z České Lípy a Nového Boru je stále možné si rezervovat. Více informací zde.

Festival bude následně pokračovat v České Lípě představení unikátního nástroje theremin v podání přední hráčky Caroliny Eyck. První festivalový víkend přinese tradiční koncert při svíčkách, který je již beznadějně vyprodán, či zásadní dílo české hudby i literatury Labyrint světa a ráj srdce v podání Marka Ebena a Tomáše Thona ve Filipově u Rumburku. Zde je možné si ještě vstupenky i místa v autobuse rezervovat. Více informací o programu najdete zde

Z celkové letošní kapacity více jak 5500 míst je před zahájením festivalu v prodeji poslední pětina vstupenek, třetina koncertů je již vyprodána. Zcela vyprodány jsou závěrečný koncert ke 100. výročí republiky, vystoupení Spirituálu kvintet, Varmužovy cimbálové muziky ve skanzenu v Zubrnicích nebo Temné hodinky v Zahrádkách. Poslední místa jsou k dispozici na zahajovací koncert s Magdalenou Koženou, Hraji bez doteku s hráčkou na theremin Carolinou Eyck, Labyrint světa a ráj srdce s Markem Ebenem, České sny s klavíristkou Jitkou Čechovou, nebo vystoupení Radka Baboráka. Neváhejte!

www.lipamusica.cz

Nahoru