Lípa Musica pokračuje romským crossoverem i žesti s beneficí

Verze pro tisk |

V tomto týdnu sedmnáctá Lípa Musica nabídne osobité propojení lidové romské hudby s folkem, jazzem i popem v podání zpěváka a multiinstrumentalisty Mária Biháriho. Koncert se uskuteční v pátek 12. října v Centru textilního tisku v České Lípě a je již beznadějně vyprodán. Víkend zahájí pokračování saské festivalové kapitoly návratem do obce Schirgiswalde, kde se v rámci benefičního koncertu pro Nadační fond Ozvěna představí duo zázračných mladých trumpetistů – Vilém a Walter Hofbauerovi – za doprovodu varhaníka Petra Čecha. Neděle přinese další setkání s žesťovými nástroji, tentokráte s oblíbeným Sdružením hlubokých žesťů České filharmonie, které se vrací do Mimoně. Příští týden zahájí festival koncertem v Doksech. Tradiční prostory zámku kvůli rekonstrukci vystřídá architektonicky zajímavý prostor – kino Máj autora Ještědu Karla Hubáčka. Na tomto místě se představí přední český flétnista hrající na barokní zobcové flétny Jakub Kydlíček za doprovodu svého souboru Concerto Aventino. Na všechny koncerty s výjimkou pátečního je stále možné si ještě zakoupit vstupenky. Do Schirgiswalde i Mimoně je vypravován současně i festivalový autobus, kde jsou také ještě volná místa.

Devatenáctiletý a čtyřiadvacetiletý trumpetisté z Třeště, Vilém a Walter Hofbauerovi, už stačili svými vynikajícími uměleckými výkony ohromit odbornou hudební veřejnost a dosáhnout mimořádných výsledků a uznání. Oba mají a svém kontě bezpočet úspěchů. Mladší Vilém získal první cenu v mezinárodní soutěži Concertino Praga 2014, navíc se ve svých čtrnácti letech stal historicky nejmladším laureátem této soutěže v oboru trubka. Starší Walter již jako posluchač druhého ročníku hrál první trubku v orchestru Pražské konzervatoře na zahajovacím koncertu Pražského jara – pod taktovkou šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka, který si ho doslova zamilovala přijal jej do Akademie při České filharmonii. Vilémova hudební interpretace se vyznačuje výrazným a citlivým hudebním projevem, podloženým nekompromisní technickou přípravou. Podobně jako u Waltra, u kterého se snoubí talent, píle a výrazný zájem o hudbu. Výjimečné bratrské trumpetové duo zahraje na benefici pro Nadační fond Ozvěna. Tento fond dlouhodobě podporuje děti, mladistvé a jejich rodiny, které se potýkají se sluchovým handicapem. Dobrovolné vstupné vybrané formou sbírky na tomto koncertu bude věnované na podporu aktivit fondu. Benefiční koncert se uskuteční v sobotu 13. října v kostele Nanebevzetí Panny Marie v saském Schirgiswalde.

Sdružení hlubokých žesťů je sestaveno z prvotřídních hráčů pozounové a tubové sekce České filharmonie. A jelikož jde o nejdružnější skupinu tělesa, která se spontánně schází i mimo filharmonii, rozhodli se její členové v roce 2004 na jednom ze zájezdů do Japonska, že si společně zamuzicírují i nad rámec pracovních povinností a budou tak kultivovat své interpretační umění v sestavách, jejichž interpretační nároky se blíží komorní hře. Ve světě nejsou podobné soubory neobvyklé. Lahodný, sametový souzvuk a hlavně vyhraněně specifický výraz společné hry několika pozounů a tuby zazní v neděli 14. října v kosele sv. Petra a Pavla v Mimoni.

Concerto Aventino je soubor zaměřující se na provozování evropské hudby 15. - 18. století na dobové nástroje s téměř desetiletou tradicí. V popředí zájmu ansámblu je uvádění programů a projektů, které odhalují mnohdy méně známou tvář evropské hudby od konce středověku po baroko. Od roku 2009 vytvořil soubor Concerto Aventino řadu projektů, zaměřených na klíčové momenty vývoje evropského baroka a renesance. Jedním z nich je i projekt „Concerti da Napoli, Venezia e Parma“ představující elegantní italské flétnové koncerty a sinfonie z dílny Vivaldiho, Manfrediniho, Lea, Barbarelly, Fiorenza či Sarra. Italský esprit, slunce, lehkost a svěžest, to vše nabídne flétnista Jakub Kydlíček a jeho ansámbl v programu Viva Italia! v pondělí 15. října v Kině Máj v Doksech.

Vstupenky a místa v autobuse je možné zarezervovat zde.
w
ww.lipamusica.cz

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru