Lípa Musica odhalila svůj letošní program

Verze pro tisk |

17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční v termínu od 17. září do 28. října s tradičním letním prologem, který proběhne 24. srpna a epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 8. a 9. listopadu. Festival letos nabídne řadu 23 akcí na 18 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí. K největším hvězdám se letos zařadí již avizovaná Magdalena Kožená, dále Pavel Haas Quartet, klavírista Lukáš Vondráček, hornista Radek Baborák, klarinetista Milan Řeřicha, Clarinet Factory, Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie, těšit se však můžete i na žánrová zpestření s Varmužovou cimbálovkou, Spirituál kvintetem, Máriem Bihárim nebo Srbským národním souborem... Předprodej vstupenek bude probíhat od 2. května 2018. Vstupenky na jednotlivé koncerty budou k dostání ve festivalové kanceláři, na webových stránkách festivalu, ve vybraných koncertních místech nebo v síti Colosseum Ticket společnosti Perfect system.

Dramaturgicky festival zůstává věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci vybraných interpretů z ČR i zahraničí. Významnou programovou linku, která se vine letošní dramaturgií festivalu, je připomenutí 100. výročí založení Československa. MHF Lípa Musica v rámci programu 17. ročníku vyčlenil řadu pěti koncertů s doprovodnou besedou, jimiž akcentuje tento významný dějinný moment. V širším plánu hudebního průletu českými dějinami připomene lidovou národní tvorbu coby prazáklad utváření české kultury, kapitolu české národní školy nejintenzívněji spjaté s epochou příprav zrodu samostatného státu nezávislého na ostatních národech a monarchistickém uspořádání a do třetice i hudbou, která vznikala v období druhé poloviny 20. století a vzniká i v současnosti.

„Jsem nesmírně vděčný, že máme možnost prožít toto neuvěřitelné výročí a oslavit ho i prostřednictvím krásné hudby. V letošním ročníku se skutečně někdy latentně, někdy zcela prokazatelně hlásíme k symbolikám české státnosti, ať už je to uvedením Komenského Labyrintu světa a ráje srdce našeho předního českého skladatele Petra Ebena či zařazením českých klasik folku, jakými je například Spirituálu kvintet. Dalším dotekem je potom čistě folklórní projekt zasazený do nejmladšího skanzenu v Čechách, do Zubrnic, kde vystoupí Varmužova cimbálová muzika z Kyjovska. Předvrcholem oslav je poté smetanovský recitál Jitky Čechové v předvečer samotného svátku. Oslavy 100. výročí republiky potom završíme závěrečným koncertem našeho festivalu v Novém Boru, kde se poprvé v historii setká na podiu Pavel Haas Quartet a vítěz prestižní belgické soutěže královny Alžběty klavírista Lukáš Vondráček. Večer bude věnovaný dalšímu velikánovi české hudby Antonínu Dvořákovi,“ říká ředitel festivalu a předseda dramaturgické rady Martin Prokeš.

Středobodem festivalového programu hudba klasická, kterou doplní koncerty přesahující do žánru world music a taneční představení. Česko-německá spolupráce bude pokračovat pořádáním pěti koncertů v Německu, s návratem do Bautzenu a Schirgiswalde, a zařazením čtyř projektů s německými hosty.

„Lípa Musica se stále více propojuje s našimi přirozenými a historicky spjatými sousedy, činí nám velkou radost, že popularita festivalu u německých posluchačů stále roste. Tento fakt bude v letošním roce navíc podtržen i iniciativou žitavské radnice, která bude díky podpoře z programů přeshraniční spolupráce vypravovat na čtyři projekty autobusy německých posluchačů, kteří zavítají na koncerty na českém území. To, že vypravujeme na koncerty v Německu autobusy pro české návštěvníky je již tradice 7 let, toto je ovšem nový a pozitivní posun. Staronovými místy letošního roku jsou Schirgiswalde a Bautzen. Z tradičních míst je zachováno mystické místo Oybín, dále Großschönau a Zittau,“ doplňuje Martin Prokeš.

I v roce 2018 bude uměleckým garantem festivalu přední český a světový hornista Radek Baborák, který se sám představí v několika projektech včetně mistrovských kurzů. Nově MHF Lípa Musica nabídne představení soudobého českého skladatele – Miloše Boka. Mezi největší hvězdy letošního ročníku se zařadí mezzosopranistka Magdalena Kožená, Pavel Haas Quartet, klavírista Lukáš Vondráček, hornista Radek Baborák, nebo němečtí hosté – hráčka na theremin Carolina Eyck, vokální ansámbl Sjaella nebo Srbský národní soubor.

Kompletní program je zveřejněn na www.lipamusica.cz.  Novou programovou brožuru festivalu si můžete vyzvednout ve festivalové kanceláři v Žižkově ulici nebo prolistovat online.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru