Lípa Musica nabídla silné Temné hodinky v Zahrádkách

Verze pro tisk |

Mystické Temné hodinky, jedno z nejpozoruhodnější děl francouzského baroka, provedly vynikající pěvkyně Hana Blažíková a Barbora Kabátková v sobotu 22. září v kostele sv. Barbory v Zahrádkách. Tradiční festivalový koncert při svíčkách v kostele uprostřed polí nedaleko České Lípy přilákal i v letošním roce více jak půldruhé stovky návštěvníků. Nadšené publikum, které odměnilo umělkyně i potleskem vstoje, si vychutnalo prostoru takřka na míru šitý program složený z provedení třech částí Temných hodinek, zásadního díla inspirovaného starozákonním Pláčem proroka Jeremiáše prováděného v období Velikonoc. Umělkyně navíc Temné hodinky doprovodily i tradičním zhasínáním svící, jak stanoví liturgie. Vokální dílo bylo proloženo dvěma virtuózními ukázkami instrumentálními, ve kterých se představili theorbista Jan Krejča a hráčka na violu da gamba Mélusine de Pas. Za cembalo usedla Monika Knoblochová. Koncert nabídl silné duchovní poselství ve špičkové intepretaci.

Ukázka z recenze Tomáše Cidliny pro portál Klasikaplus.cz:
Světové číslo mezi poli

Zpívala Hana Blažíková. Její hlas byl silný jako vždy, měl onu krásnou barvu a sametovost. Tóny z ní vycházely jaksi samy, bez viditelného úsilí a čím se v partu objevovaly silovější pasáže, tím získávaly na jistotě a neztrácely na laskavosti. Když Hana Blažíková dozpívala první z částí lekce, zhasla jednu svíci na svícnu pod pódiem. Koncert se stejnou jímavostí pokračoval a jak se posluchači dostávali ve večeru s Temnými hodinkami dál, tak postupně hasly i další svíčky, stejně jako tomu bylo v původním provozování díla na francouzském královském dvoře. V uvozovkách tak byl učiněn další krok navíc v historicky poučené interpretaci díla.

Pak následovala druhá z Couperinových lekcí, opět pro jeden hlas, tentokrát patřící Barboře Kabátkové. Její témbr je docela jiný, než jakým vládla její koncertní partnerka. Kabátková má odlišnou barvu a oproti zastřenosti Blažíkové, zpívá svým způsobem a intenzivněji a extrovertněji. Promluvu obou ale posluchači vnímali stejně silně. Obě zpěvačky, byť každá jinak, předávaly velmi sugestivně a autenticky silné duchovní poselství spojené s velikonoční mystikou.

Kompletní recenzi si můžete přečíst zde.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru