Lípa Musica jde do finále!

Verze pro tisk |

Tento týden bude slavnostně zakončen 16. ročník MHF Lípa Musica. O víkendu se uskuteční závěrečný koncert, který bude současně i koncertem pro Liberecký kraj, i česko-německý epilog v Drážďanech. V sobotu se v libereckém Šaldově divadle představí jeden z našich nejlepších současných pěvců, který se těší nebývalému světovému renomé, basbarytonista Adam Plachetka. Pěvce doprovodí těleso spjaté s osobností Radka Baboráka, aktuálního uměleckého garanta festivalu, Pražští komorní sólisté, kteří jsou současně i festivalovým tělesem. V ryze mozartovském projektu se taktovky ujme sám Radek Baborák. Koncert je dlouhodobě vyprodaný.


„Více než dva roky jsme čekali na příležitost pozvat jednoho ze současných světově nejúspěšnějších operních pěvců, Adama Plachetku. V odborných kruzích se o něm mluví jako o nejlepším mozartovském barytonistovi své generace, a proto jsem se rozhodli jej právě v tomto repertoáru představit i festivalovému a zejména libereckému publiku. Mozartovské operní gala doplní instrumentální ukázky z pera tohoto velikána, jichž se ujme soubor Pražští komorní sólisté. Tento komorní ansámbl s velmi zajímavou historií je v současné době veden Radkem Baborákem a stává se v letošním roce i festivalových orchestrem Lípy Musicy. Věřím, že toto propojení špičkových umělců bude skutečnou pomyslnou třešničkou na dortu a událostí, která ozdobí nejen program festivalu, ale celého Libereckého kraje. Jsme poctěni, že právě tímto projektem zahájíme společně s Libereckým krajem novou tradici Koncertů pro Liberecký kraj a jsme velmi vděčni za klíčovou podporu, které se festivalu ze strany Libereckého kraje dostává,“ doplňuje Martin Prokeš, zakladatel a ředitel festivalu.

„Je mi ctí, že Liberecký kraj může být dlouholetým partnerem festivalu. Každým rokem je na programu a skvělých jménech interpretů vidět, jak vysoce respektovaným se postupem času stal. Velmi mě to těší,“ říká Ing. Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V neděli se pak šestnáctá Lípa Musica definitivně uzavře netradičním epilogem ve spolupráci s Generálním konzulátem v Drážďanech, Nadací Brücke/Most a Německo-českými dny kultury. V drážďanském Hofkirche se uskuteční společná bohoslužba celebrovaná litoměřickým biskupem Janem Baxantem a drážďansko-míšeňským biskupem Heinrichem Timmereversem. Tu hudebně doprovodí Schola Gregoriana Pragensis a varhaník Jaroslav Tůma. Od 19:30 bude pokračovat koncert zmíněných umělců s programem Antica e moderna. Koncert je benefiční a jeho výtěžek bude věnován na podporu aktivit Nadačního fondu Ozvěna, který podporuje sluchově hendikepované děti, mladistvé a jejich rodiny. Do Drážďan je stále možné se vypravit, vstupné je dobrovolné. Festival zajišťuje i autobusovou dopravu, kde jsou poslední volná místa.

„Za možnost představit Lípu Musicu poprvé drážďanskému publiku, vděčíme Generálnímu konzulátu v Drážďanech konkrétně generálnímu konzulovi doktoru Kudělovi. Ten přišel s nápadem propojit Lípu Musicu s Dny české a německé kultury. Česko-německá děkovná bohoslužba celebrovaná saským a litoměřickým biskupem a následný koncert souboru Schola Gregoriana Pragensis s varhaníkem Jaroslavem Tůmou budou zcela jistě tím nejlepším duchovním dialogem, který jsme nazvali „Dialogy o přátelství. Třešničkou nad tímto projektem je skutečnost, že výtěžek ze sbírky, která proběhne při tomto koncertu půjde na podporu činnosti Nadačního fondu Ozvěna, který pomáhá dětem a jejich rodinám, kterým vstoupil do života sluchový handicap,“ uzavírá Martin Prokeš.

DIALOGY O PŘÁTELSTVÍ
epilog festivalu Lípa Musica a Dnů česko–německé kultury
neděle 12. listopadu, 18.00 a v 19.30 | Dresden, Katolische Hofkirche der heiligsten Dreifaltigkeit

děkovná bohoslužba celebrovaná saským a litoměřickým biskupem s liturgickým doprovodem gregoriánského chorálu
Antica e moderna
Schola Gregoriana Pragensis, David Eben – um. vedoucí
Jaroslav Tůma – varhany
benefiční koncert pro Nadační fond Ozvěna
www.lipamusica.cz

Festival se koná za laskavé podpory: Libereckého kraje, města Česká Lípa, Ministerstva kultury České republiky, Česko–německého fondu budoucnosti, Ústeckého kraje – programu Rodinné stříbro, Nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, Státního fondu kultury ČR, státního podniku Lesy ČR a dalších subjektů.

alt
alt
alt
Nahoru