King's Singers a Českolipský kruh přátel hudby brzy v prodeji

Verze pro tisk |

V pondělí 19. listopadu bude zahájen předprodej vstupenek na zahajovací koncert 18. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který bude současně třetím Koncertem pro Liberecký kraj. V úterý 17. září se v Chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích, kde se festival představí poprvé ve své historii, uskuteční galakoncert fenomenálního vokálního sexteta The King’s Singers. Ansámbl s padesátiletou tradicí, který se zdobí řada prestižních cen včetně Grammy, se v České republice představí v roce 2019 pouze na festivalu Lípa Musica. Předprodej vstupenek bude zahájen v pondělí 19. listopadu ve festivalové pokladně a online na www.lipamusica.cz. Ve stejný den odstartuje i předprodej vstupenek a abonmá na druhý ročník cyklu komorních koncertů s názvem Českolipský kruh přátel hudby, který nabídne šest koncertů významných i začínajících českých umělců od ledna do června příštího roku na různých místech České Lípy. Členové Klubu přátel MHF Lípa Musica si již ode dneška mohou svá místa rezervovat. 

Třetí Koncert pro Liberecký kraj a zároveň zahajovací večer 18. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica slibuje výjimečný umělecký zážitek. Do chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích zavítá fenomenální vokální sexteto z Velké Británie The King’s Singers. Koncert bude navazovat na velkolepé světové turné GOLD k 50. výročí existence ansámblu. Nositelé dvou cen Grammy okouzlují publikum nejprestižnějších koncertních síní po celém světě. Vynikají nejen svrchovanou pěveckou virtuozitou, přirozeností jedinečně souznících hlasů, repertoárovou rozmanitostí a vynalézavostí, ale především bezprostředním vztahem k publiku. Ryzí radost z hudby sdílejí s miliony fanoušků napříč kontinenty. V roce 2019 se k nim přidá i publikum festivalu Lípa Musica a jako hudební host liberecký dětský sbor Severáček. A o královskou zábavu bude bezpochyby postaráno...

Dotyk čisté intonační krásy, či sametové souznění mužských hlasů. I tak by se dal charakterizovat fenomenální vokální sextet z Velké Británie The King’s Singers. Nositelé dvou cen Grammy si podmaňují ty nejprestižnější podia světa. Exkluzivně jediným koncertem v roce 2019 vystoupí pro Lípu Musicu 17. září 2019 v překrásném Chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích. Tento koncert bude zároveň třetím Koncertem pro Liberecký kraj. Přidanou hodnotou tohoto projektu je uspořádání workshopu pro liberecký dětský sbor Severáček. Vyvrcholením této spolupráce bude vystoupení Severáčku společně s The King Singers na jednom podiu jakožto jeho hudebním hostem. Těším se, že prožijme ryzí radost z hudby v geniální akustice hejnického chrámu a zažijme to, co zažívají miliony jejich fanoušků napříč kontinenty,“ říká ředitel festivalu Martin Prokeš.

Vystoupení The King’s Singers na MHF Lípa Musica bude v roce 2019 jediné v České republice. Pěvci nabídnou pestrý program z různých koutů Evropy od renesance po dnešek složený z písní Levina, Kedrova, Sibelia, Tormise, Zielenskiho, Kodalyho, Poulenca, Brahmse a dalších autorů. Prodej vstupenek v cenových kategoriích od 300 do 1600 Kč bude probíhat od 19. listopadu ve festivalové pokladně a online na www.lipamusica.cz.

Spolek ARBOR připravil v loňském roce novou koncertní řadu, která obnovila tradici pořádání koncertů v rámci Českolipského kruhu přátel hudby. V jejím rámci bude i v roce 2019 uvedeno od zimy do začátku léta šestero komorních koncertů. Leitmotivem připravovaného koncertního cyklu by mohlo být heslo Lípa Musica České Lípě. Všech šest hudebních zastavení bude totiž hostit místo, odkud festival pochází, tedy Česká Lípa. Konkrétně se bude většina akcí konat v místním Centru textilního tisku, které se ukázalo být po několika zprodukovaných koncertech uplynulých ročníků festivalu ideálním místem pro hudební produkce a setkávání komorního rázu. V rámci podpory rozvoje kulturního života a snahy přispět k záchraně významné kulturní památky v České Lípě se jeden koncert uskuteční v kostele Mistra Jana Husa. Závěrečný koncert se jako v loňském roce uskuteční v Městském parku. Předprodej vstupenek na druhý ročník Českolipského kruhu přátel hudby bude zahájen také 19. listopadu.

„V loňském roce jsme s pokorou a očekáváním představili novou komorní řadu, která se pokusila navázat na dlouholetou činnost Kruhu přátel hudby, zde v České Lípě. Posluchačský zájem a účast na koncertech naprosto předčila naše očekávání. Nebylo tedy lepší motivace než samotné povzbuzení z této radosti pro přípravu následující sezony. Náš „Českolipský kruh přátel hudby“ není ovšem jen každoměsíční setkávání s vynikajícími interprety. Reprezentuje ještě společenskou nadstavbu v podobě malých přednášek představujících významné osobnosti, které promluvily do historie našeho města a kraje. Velice nás těší spolupráce s Vlastivědným spolkem Českolipska, který nám tato setkávání s historií zprostředkovává,“ uvádí k cyklu Martin Prokeš, předseda pořádajícího spolku ARBOR.

Stejně jako v předchozím roce pokračuje také dedikování koncertů významným Českolipanům minulosti. Před každým koncertem bude prosloven krátký referát o patriotech, kteří se angažovali pro Českou Lípu a její okolí ve spolupráci s Vlastivědným spolkem Českolipska. První osobností, jež bude představena na lednovém koncertu Capelly Mariana, bude Balthasar Resinarius, který v České Lípě působil v letech 1534-1544 jako hudebník a luteránský kazatel. Tomuto tématu odpovídá i program složený z franko-vlámské a české renesanční školy. V únoru bude během cembalového koncertu Giedrė Lukšaité Mrázkové a Petry Žďárské přiblíženo dílo českolipské sochařky Johanny Meier-Michelové. V březnu světová harfistka Jana Boušková provede díla Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Vzpomenutou osobností bude Karel Černický, českolipský učitel a varhaník, působící ve městě v druhé polovině 19. století. Modernistický a moderní repertoár pro housle a violoncello v dubnu uvedou Matouš Pěruška a Kristina Vocetková, během jejichž koncertu bude připomenut odkaz Leopolda Molla, rodáka z České Lípy, který se stal předním rakouským pediatrem. V květnu se v České Lípě představí přední český violoncellista Jiří Bárta s Bachovským repertoárem. Úvod tohoto večera bude patřit Josefu Gottfriedovi Mikanovi, lékaři a přírodovědci z České Lípy, který byl autorem mnoha odborných děl a také zakladatelem pražské botanické zahrady. V červnu Klub přátel hudby v městském parku završí dechový Belfiato kvintet s repertoárem 18. a 19. století, tedy doby, kdy byli slavnou českolipskou továrnickou rodinou Wedrichové. Proto bude také vzpomenut postava Heinricha Wedricha, továrníka, cestovatele a sběratele, který stál u počátků českolipského muzejnictví.

Kompletní program a další informace najdete na www.lipamusica.cz.

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru