Jakub Kydlíček a barokní flétna dnes večer v Doksech

Verze pro tisk |

Jakub Kydlíček patří mezi naše nejlepší hráče na staré zobcové flétny. Specializuje se hlavně na barokní a starší hudbu, spolupracuje s našimi předními soubory v dané oblasti (Collegium 1704, Capela Regia, Collegium Marianum, Czech Ensemble Baroque atd.). Vystudoval hru na flétnu a dirigování na konzervatoři, následně studoval zobcovou flétnu ve Schole cantorum v Basileji, ve třídě Coriny Marti. Dnes vyučuje na Pražské konzervatoři, kde vede třídu zobcových fléten. Navíc už šest let diriguje Barokní orchestr Pražské konzervatoře, který se stal poměrně rychle výrazným hudebním fenoménem. Krom toho vede soubor Concerto Aventino jehož koncert se objeví na letošním programu festivalu Lípa Musica. V pondělí 15. října s tímto tělesem přednese v prostorách Hubáčkova kina Máj v Doksech méně uváděný repertoár sólových neapolských koncertů pro barokní zobcovou flétnu. 


"Aventino jsme zakládali jako studenti," říká Jakub Kydlíček a dodává: "ale každý z nás dnes hraje ještě jinde. Na druhé straně naše „velmocenství“ v oblasti staré hudby dosáhlo už takových rozměrů, že se zde na trhu jen horko těžko uplatní nový orchestr. Věděl jsem, že s Aventinem nechci konkurovat stávajícím velkým projektům. Naší devizou tím pádem zůstává možnost soustředit se na dramaturgicky zajímavé komorní programy a držet si svou laťku – nemusíme nutně brát věci jen „na kšeft“. A protože mě Aventino primárně neživí, mohu si dovolit realizovat zde dramaturgie, které baví především mě. Což je i případ programu pro Lípu Musicu, kde chystáme sólové neapolské koncerty pro zobcovou flétnu. To je repertoárová kapitola, která je v naší „barokní velmoci“ poměrně neznámá. Jedná se o patrně nejmladší hudební materiál pro zobcovou flétnu těsně předtím, než se prosadila mladší, příčná flétna."

Na tento dramaturgicky ojedinělý večer v prostorách krásného kina proslulého autora Ještědu se stále můžete vypravit. Prodej vstupenek bude probíhat i na místě před koncertem. 
www.lipamusica.cz
 

Nahoru