17. ročník MHF Lípa Musica završily oslavy 100. výročí republiky

Verze pro tisk |

17. ročník MHF Lípa Musica vyvrcholil svátečním víkendem. Oslavy sta let české samostatnosti předznamenal poslední koncert na saské části hranic, který se za účasti uměleckého garanta festivalu Radka Baboráka a jím vedených Pražských komorních sólistů uskutečnil v pátek v Budyšíně. Víkendové slavností koncerty přinesly dvě pocty české hudbě – brilantní klavírní recitál Jitky Čechové věnovaný Smetanovi v České Lípě a závěrečný dvořákovský večer v premiérovém obsazení Pavel Haas Quartetu a Lukáše Vondráčka v Novém Boru. Koncert k státnímu svátku byl součástí oslav konaných v Novém Boru, při nichž bylo předáno i čestné ocenění novoborskému historikovi PhDr. Vladislavu Jindrovi, a které svou návštěvnou poctil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Slavnostními vyprodanými koncerty tak Lípa Musica završila svůj sedmnáctý ročník, který probíhal v osmnácti lokalitách severních Čech a Saska od 17. září, nabídl dvacet tři koncertů a představení a navštívilo jej na čtyři a půl tisíce návštěvníků.

Ve sváteční den 100. výročí založení samostatného Československa vyvrcholil 17. ročník MHF Lípa Musica. V do posledního místa zaplněném Městském divadle v Novém Boru slavnostní večer zahájili společně starosta města Jaromír Dvořák a hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Zdůraznění významu připomínaného historického mezníku a připomenutí Masarykových myšlenek doprovodilo i čestné ocenění významné osobnosti novoborského historika PhDr. Vladislava Jindry. Hudební program byl po včerejším připomenutí osobnosti Bedřicha Smetany věnován cele Antonínu Dvořákovi. Interpretačně brilantní exkurz do kvintetní části jeho tvorby plný živelnosti, radosti a vřelosti festivalovému publiku zprostředkovalo československé obsazení – Pavel Haas Quartet posílený v první polovině o violistu Pavla Nikla a v druhé o fenomenálního klavíristu Lukáše Vondráčka. Pocta české hudbě byla zdařilou hudební tečkou festivalu i důstojnou poctou české státnosti a republice.

17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskutečnil v termínu od 17. září do 28. října s tradičním letním prologem, který proběhl 24. srpna v saském Oybině. Definitivní tečku za letošním ročníkem udělá epilog Má to smysl!  – tradiční projekt ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 8. a 9. listopadu. Společně s uměleckým garantem Radkem Baborákem a jeho hudebními přáteli se na pódiu Jiráskova divadla v České Lípě představí nejtalentovanější žáci českolipské ZUŠ. Festival letos nabídl řadu 23 akcí na 18 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí. Dramaturgicky festival i letos zůstal věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci vybraných interpretů z ČR i zahraničí. Programem zněla hudba klasická, kterou doplnily přesahy do žánru world music. Mezi největší hvězdy letošního ročníku se zařadila mezzosopranistka Magdalena Kožená, Pavel Haas Quartet, klavírista Lukáš Vondráček, hornista Radek Baborák, nebo němečtí hosté – hráčka na theremin Carolina Eyck či vokální ansámbl Sjaella.

„Ohlížím se, za právě ukončeným ročníkem s jistou nostalgií. Rok od roku mi přijde, že společně strávený čas se jakoby zkracuje. Byl to krásný ročník s pestrou dramaturgií v podání vynikajících interpretů. Setkali jsme se s hvězdami klasické hudby, potěšila nás folklórní linka některých projektů. Zazpívali jsme si společně s legendou folku, ale měli jsme také příležitost k duchovnímu usebrání třeba přes ty nejkomornější duchovní projekty. Tím vším byla Lípa Musica v letošním roce. Velice si vážím stále narůstajícího zájmu stran posluchačů. Je to pro nás pořadatele ta největší odměna. Děkuji všem partnerům, městům, krajům, institucím, dárcům za jejich dlouholetou podporu. Velice si jí vážíme. Děkuji také všem mým kolegům za profesionální nasazení a lásku, kterou věnují přípravě celého festivalu. Těšíme se na vás v roce 2019,“ zhodnotil letošní Lípu Musicu její ředitel Martin Prokeš.

18. ročník MHF Lípa Musica bude zahájen 17. září 2019 v Hejnicích, kam zavítá fenomenální vokální sextet z Velké Británie The King’s Singers. Koncert bude navazovat na velkolepého světového turné GOLD k 50. výročí existence ansámblu a současně půjde o třetí Koncert pro Liberecký kraj.

„Dotyk čisté intonační krásy, či sametové souznění mužských hlasů. I tak by se dal charakterizovat fenomenální vokální sextet z Velké Británie The King’s Singers. Nositelé dvou cen Grammy si podmaňují ty nejprestižnější podia světa. Exkluzivně jediným koncertem v roce 2019 vystoupí pro Lípu Musicu 17. září 2019 v překrásném Chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích. Tento koncert bude zároveň třetím Koncertem pro Liberecký kraj. Přidanou hodnotou tohoto projektu je uspořádání workshopu pro liberecký dětský sbor Severáček. Vyvrcholením této spolupráce bude vystoupení Severáčku společně s The King Singers na jednom podiu jakožto jeho hudebním hostem. Těším se, že prožijme ryzí radost z hudby v geniální akustice hejnického chrámu a zažijme to, co zažívají miliony jejich fanoušků napříč kontinenty,“ říká ředitel festivalu Martin Prokeš.

Předprodej vstupenek na tento výjimečný hudební svátek bude zahájen v pondělí 19. listopadu ve festivalové pokladně v České Lípě a online na www.lipamusica.cz.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru