Zážitky roku 2018

Verze pro tisk |

Jste plni vzpomínek a zážitků z uplynulého roku 2018? Jaký byl pro vás ten nejlepší? Oslovili jsme pár lidí, kteří se na Českolipsku angažují v kultuře či sportu, aby nám popsali, jaké byly jejich největší zážitky. Byli jste na akcích, které oni zmiňují, také? Zavzpomínejte s námi! A třeba načerpejte inspiraci, abyste věděli, co příště neminout.

HUDEBNÍ ZÁŽITEK ROKU 2018

Marek Kučera – ředitel ZUŠ, hudební skladatel
Rád bych za všechny koncerty z letošního roku jmenoval vystoupení Lukáše Vondráčka a Pavel Haas Quartet na festivalu Lípa Musica. Svou polívčičku bych si tentokrát přihřál zmínkou o koncertě ZUŠ Česká Lípa na střeše školy během oslav 90. výročí založení školy.

Milan Bárta – středoškolský učitel, publicista
Jsem nadšený z atmosféry Školy rocku, kterou pořádá Tomáš Hoskovec společně se studenty gymnázia. Hudební kvalita sice trochu pokulhává, o to více je tam nadšení a snahy. Samozřejmě je pro mě akcí roku Všudybud, ze kterého ve mně vždy něco uvízne. Třeba tip na kapelu apod.

Jana Odehnalová – překladatelka
Zvíře jménem podzim na festivalu Všudybud.

Štěpán Přenosil – hudebník a učitel ZUŠ
Jan Spálený – byl jsem překvapen zjištěním, jak krásně může znít blues, ačkoli má zpěvák zcela zničený hlas.

Libor Kropáček – hudebník, organizátor hudebních akcí
Oba zážitku jsou z hudebního festivalu Všudybud. Prvním z nich je vystoupení kapely minus123minut. Ti byli úžasní tak trochu podle plánu. Ale neméně mě dostali, a to zcela neočekávaně, neboť jsem je do té doby neznal, NVMERI ze Slovenska.

Vít Černý – fotograf
Nejvíc mě oslovil koncert Václava Neckáře. Fotil jsem ho za svou fotografickou kariéru již podruhé, ale až po dubnovém koncertu v KD Crystal stále poslouchám při delších cestách Nautilus.

Martin Prokeš – zpěvák, ředitel hudebního festivalu
Největším hudební zážitkem letošního roku byl pro mě koncert ke 100 letům výročí republiky v Novém Boru v rámci MHF Lípa Musica. Na koncertě hrál Pavel Haas Quartet s klavíristou Lukášem Vondráčkem. Myslím, že každý, kdo seděl v divadle, věděl, že se mu dostává něčeho mimořádného. Pro mne osobně jeden ze zážitků životních.

Martin Ponocný – organizátor společenských akcí
Dva festivaly – Hrady.cz a Všudybud. Obé mi zajišťuje kombinaci přátelského setkávání s dobrou multižánrovou hudbou, ze které si každý něco vybere. A samozřejmě tam točí pivko a to je, oč tu běží. (smích)

Jana Jermanová Jakubská – vedoucí muzejní galerie
Velkým hudebním, ale také emotivním zážitkem letošního roku, byl pro mě listopadový benefiční koncert pro nadaci Ozvěna, který se nesl v duchu skvělého Big Bandu CL a pozvaných pěveckých hostů a v duchu sounáležitosti a ochoty podpořit dobrou věc.

Rudolf Živec – knižní vydavatel, filmový režisér
Pro mě to byl rozhodně závěrečný koncert festivalu Lípa Musica v Novém Boru. Pavel Haas Quartet a fenomenální klavírista Lukáš Vondráček. Sešlo se vše – 100 let republiky a dokonalá zvukově intenzivní seance, neuvěritelný výkon a souhra muzikantů. To dalo koncertu legendární rozměr. Myslel jsem, že poslouchám CD a mám sluchátka, bylo to naprosto strhující. A druhý zážitek byl v bazilice Všech svatých v České Lípě při koncertu Caroliny Eyck na theremin a Christophera Tarnowa na klavír. Překvapili mě autorskými věcmi od druhého jmenovaného. Současná a nadčasová záležitost, zaplněná bazilika Čechy, Němci, Italy, co víc si přát.

Petra Mayová – organizátorka tanečních večerů a společenských akcí
Festival Všudybud opět ukázal, že se jedná o každoroční stálici s originálními kapelami. Jeho nový doprovodný program Festival na ulici pak zvládl nově využít verejný prostor.

Štěpán Slaný – pořadatel a organizátor hudebního festivalu
Kapela Zrní na českolipských městských slavnostech. Ne že bych si odpolední koncert, který kvůli tomu neměl takovou atmosféru, extra užíval, ale konečně se pro mě dokázaly prolomit ledy, kdy na městské slavnosti přijela kapela mého ražení.

Atila Vörös – výtvarník, knižní ilustrátor
Jeden festival a jeden soubor. Festival Všudybud díky atosféře celého festivalu, na němž jsem byl navíc letos malou součástí kapely Neumíínisss. Potom jsou to vystoupení Dua Kchun. Jedinečná atmosféra každého vystoupení, kdy každý kostel, každé místo je jiné, i díky improvizaci a audiovizuální imaginaci Rudolfa Živce, a tím pádem se vždy jedná o jedinečný, nikdy se neopakující, zážitek.

Květa Menclová – vedoucí informačního centra
Nelze vybrat jeden, ale uhranulo mě Zemlinského kvarteto v Centru textilního tisku v rámci komorního cyklu Lípy Musicy. Stejně tak jsem si užila i festival Všudybud na vodním hradě.

Kučerová Jiřina – ředitelka vodního hradu
Koncert hudební legendy Žalmana v létě pod širým nebem na nádvoří vodního hradu, kde se vytvořila skvělá atmosféra. Rozhodně byl zážitkem také koncert nestárnoucí legendy Václava Neckáře v Jiráskově divadle nejen pro nevyčerpatelnou energii na pódiu.

Dan Švarc – hudebník, dramaturg hudebních festivalů
Letos to byl koncert NVMERI na Všudybudu. Pro mě nejsilnější věc, kterou jsem tady za celý rok v okolí viděl a slyšel. Celkově to pak byl festival Všudybud jako celek a By Night vol. 3 v rámci IGS.

DIVADELNÍ ZÁŽITKY 2018

Rudolf Živec – knižní vydavatel, filmový režisér
Sen v noci svatojánské českolipského souboru Jirásek, protože to bylo legrační a ve stylu DK Jirásek elegantní. Scénky posedlých řemeslníků byly opravdu hodně zábavné. Pán lesa Oberon, Puk a všechny ty postavy znovu ožily díky Ditě Krčmářové, která se odhodlala představení znovuzrodit a ukočírovat. 

Vít Černý – fotograf 
Mezi divadelní skvosty určitě patřily Deštivé dny s Richardem Krajčem a Davidem Švehlíkem v Jiráskově divadle. Na focení tedy nuda, jen dvě židle, nic moc akce, ale o to silnější příběh. 

Milan Bárta – středoškolský učitel, publicista
Projížděl jsem diář a letos v Lípě nic. Ale je to tím, že jsem v rozhodujících chvílích byl mimo Lípu, ba i mimo republiku. Vím, že Mladá Boleslav je daleko a mimo náš kraj, ale líbila se mi atmosféra v mladoboleslavském divadle, kde jsem navštívil představení Muži v offsidu. Hodně Českolipanů tam dojíždí za prací, možná je škoda, že tam nezajíždíme i za kulturou.

Štěpán Přenosil – hudebník a učitel ZUŠ
Provinční drama Vincek a Franz: Provinzdrama anno 1918, představení ochotnického českoněmeckého divadla mě velmi poučilo o situaci, která u nás nastala vznikem Československé republiky. 

Štěpán Slaný – pořadatel a organizátor hudebního festivalu
Pro mě rozhodně Českolipský divadelní podzim. Jelikož jsem stále aktivním (byť starým) sportovcem a úplně moc času přes celý rok na tuto část kultury nemám, tak si velmi rád udělám čas na tuto akci. Jsem moc rád, že Divadelní klub Jirásek tuto tradiční událost v České Lípě stále drží a navíc velmi dobře rozvíjí.

Štěpán Kňákal – divadelní herec, organizátor kulturních akcí 
Nejsilnější divácký zážitek byly pro mě i na druhé zhlédnutí Deštivé dny s Richardem Krajčem a Davidem Švehlíkem. A potom rozhodně oslava 50 let Divadelního klubu mladých.

Dan Švarc – hudebník, dramaturg hudebních festivalů
Moc jsem si užil vystoupení Slam Poetry v rámci Českolipského divadelního podzimu a totálně mě na stejném festivalu rozsekalo ztvárnění protestu ruských demonstrantů proti Československé okupaci v roce 1968 ve hře Poledne od Divadla Continuo.

Martin Prokeš – zpěvák, ředitel hudebního festivalu
Domácí divadlo našich dětí, které pro nás rodiče secvičily pohádku O třech kůzlátkách. Bylo to vtipné, bezprostřední, jak to dokáží jen děti.

Atila Vörös – výtvarník, knižní ilustrátor
Repríza představení Maratův Sade domácího souboru Jirásek. Myslím si, že tohle představení se těžko bude překonávat. Patří dle mého názoru k nejvýraznějším představením Divadelního klubu Jirásek.

Marek Kučera – ředitel ZUŠ, hudební skladatel
Pro mě to jsou Tanga pro Ježíška Václava Klapky a Vlaďky Zborníkové z Divadelního klubu Jirásek a obnovená premiéra Snu v noci svatojánské stejného souboru.

Květa Menclová – vedoucí informačního centra
Poledne Divadla Continuo, Nové TV Kočovného divadla Ad Hoc, Slam Poetry, Sen v noci svatojánské, vůbec celý Českolipský divadelní podzim. Už teď se těším na příští ročník, Jirásku.

DALŠÍ ZÁŽITKY 2018

Vít Černý – fotograf 
Zajímavou akcí byl Land art v městském parku a s ním spojený workshop stavění kamenů na sebe, tzv. Stone balancing. Moc mě bavilo také setkání jezdců Rallye Dakar na Autodromu Sosnová.

Štěpán Kňákal – divadelní herec, organizátor kulturních akcí 
Film Bohemian Rhapsody. Skvěle natočená pocta fenomenální kapele.

Milan Bárta – středoškolský učitel, publicista
Teď, s odstupem, to vidím trochu jinak, ale hodně odvařený jsem byl z českého filmu Hastrman. Znal jsem všechny exteriéry filmu, který byl točený v okolí Holan, byl jsem na obědě s autorem knižní předlohy, zkrátka jsem si to užil mnohovrstevnatě.

Martin Ponocný – organizátor společenských akcí
Městské slavnosti v České Lípě a vše, co s nimi souviselo, tedy neckyáda a další body programu. Opět jsem byl nadšen kombinací přátelského setkávání s dobrou multižánrovou hudbou, ze které si každý něco vybere, a samozřejmě z piva. To je, oč tu běží. (smích)

Štěpán Přenosil – hudebník a učitel ZUŠ
Naprosto překvapen jsem byl z českolotyšského dokumentárního filmu Neklidná hranice, který jsem viděl v dokském kině. Nevěděl jsem, že taková situace může u východní hranice Evropy s Ruskem existovat.

Štěpán Slaný – pořadatel a organizátor hudebního festivalu
Rád bych vyzdvihl Tančírnu v parku, která nás letošní rok utvrdila v tom, že pevně patří do veřejného prostoru našeho města. Jasný důkaz toho, že Česká Lípa fakt není kulturně mrtvým městem.

Dan Švarc – hudebník, dramaturg hudebních festivalů
Výborně byla udělaná výstava ke 100 letům výročí od založení ČSR. Bylo cítit, že ji autoři dělali s patřičnou vášní a nadšením.

Dita Krčmářová – divadelní herečka, pořadatelka divadelních akcí
V rámci českolipského filmového klubu jsem navštívila němý film Hříchy lásky s živým hudebním doprovodem kluků z kapely z Neumíínisss. Nechtěla jsem, aby film skončil. Seděla jsem a tleskala jak výběru filmu, tak odvaze kluků, kteří se poprali s touhle první zkušeností naprosto parádně a já vstřebávala nádherný zážitek.

Martin Prokeš – zpěvák, ředitel hudebního festivalu
Křest knihy Ezopovy bajky Atily Vöröse a Marty Knauerová. Pro ilustrátora knihy Atilu je kniha srdeční záležitostí a podle mne je mistrovským dílem daleko přesahující rámec našeho regionu. Jsem na ně pyšný.

Atila Vörös – výtvarník, knižní ilustrátor
V září proběhla výstava fotografií Rudolfa Živce v žizníkovské kapličce. Na fotografiích jsou jedinečně zachycené rodiny, lidi, život a prostředí Žizníkova, malé součásti České Lípy. Krásná vernisáž, silná myšlenka – dokumentace žijících, ovšem pomalu se ztrácejících lidí, zákoutí i atmosféry vesnice, nápad mé manželky Moniky.

Jana Jermanová Jakubská – vedoucí muzejní galerie
Jednoznačným kulturním zážitkem byla pro mě výstava 100 let ve vlastivědném muzeu, kterou jsme s kolegy připravovali a provázela nás spolu s doprovodnými akcemi celým rokem. Myslím, že výstava velice důstojně oslavila letošní výročí vzniku republiky a dle ohlasů návštěvníků byla i velkým přínosem pro připomenutí naší regionální historie.

Libor Kropáček – hudebník, organizátor hudebních akcí
Film Tři billboardy kousek za Ebbingem – je to jeden z těch filmů, které nosíte v hlavě týdny. Potom to byla kniha Aniely Jaffé Vzpomínky, sny, myšlenky C. G. Junga, která se po přečtení zařadila do kategorie “změnila mi život”.

Kučerová Jiřina – ředitelka vodního hradu
Víkednové setkání Skleněná zahrada, při němž sklářský ateliér Astera proměnil svou zahradu na netradiční open air galerii. Poté mě na sklářském sympoziu IGS 2018 Nový Bor uchvátila úžasná práce sklářských mistrů.

Rudolf Živec – knižní vydavatel, filmový režisér
Asi nejvíce mě zasáhl odchod ikony ochotnického divala Františka Zborníka. 12. října 2018 byl opravdu smutný den. Rozloučení v divadle bylo důstojné a mrazivě dojemné. Děkuju za to, že jsem alespoň pár let mohl pracovat s tak skvělým člověkem, jako byl František Zborník. Respekt.
 
 
 

Nahoru