Romano Drom a koncerty Čhavorenge s Českou filharmonií

Verze pro tisk |

MHF Lípa Musica ve spolupráci s Českou filharmonií podporuje v letošním roce realizaci projektu Romano Drom. Myšlenkou projektu je zviditelnit situaci romských dětí žijících na východním Slovensku, ale i v České republice. "Tuto oblast navštěvujeme a také zde pracujeme již po dobu 20 let a vidíme, že další a další generace přežívají v podmínkách, které jsou naprosto nelidské. Přestože vynakládáme naše úsilí, finanční zdroje, energii a čas a dáváme toto všechno do pomoci právě těmto dětem, stále cítíme potřebu, aby se naše společnost začala zajímat o tyto zdravé a inteligentní děti, aby je přestala ponižovat z pohledu své kultury, která je jim naprosto cizí z důvodu sociálního vyloučení, a začala si uvědomovat, že tyto děti opravdu potřebují nás a naší pomoc, a že se bez ní nemohou realizovat. To považujeme za jedinou cestu pro jejich lepší budoucnost," říká Ida Kelarová, vůdčí osobnost projektu a ředitelka organizačního spolku Miret. Ten podporuje rómské umělce, děti a mládež, jejich obecné a jazykové vzdělání, ale především jejich umělecký růst a kreativitu.

Letní škola Romano drom je již tradiční, deset let trvající projekt, který přivádí dohromady mnoho desítek romských dětí z Čech i ze Slovenska. Tyto děti na sobě pod vedením Idy Kelarové a jejího týmu několik týdnů pracují. Zpívají, tančí, učí se o své kultuře a osvojují si disciplínu, aby pak svou práci zúročily v řadě koncertů. V minulých letech to bylo nejen v Rudolfinu (Koncert ke Dni studentstva v listopadu 2014) či na Hradčanském náměstí s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem (červen 2015), ale především v místech, z nichž většina z dětí nebo jejich rodičů pochází – v sociálně vyloučených osadách, v ghettech východního Slovenska.

Po dvou letních pobytech na východním Slovensku s koncerty přímo v romských osadách jsme se rozhodli strávit první dva srpnové týdny 2016 v severních Čechách – v Ústeckém kraji, konkrétně na Šluknovsku. Letní škola Romano drom (v překladu Romská cesta) je určená pro vybrané talentované romské děti ve věku 12 – 18 let ze sociálně slabých rodin, vyloučených lokalit, romských osad a ghett z České i Slovenské republiky. Tyto děti budou během dvou týdnů poznávat sebe, svou identitu a tradice, ze kterých vycházejí, a zároveň společně vytvářet něco krásného a silného.

V letošním roce se letní školy Romano drom zúčastní 60 dětí, které byly vybrány po celé České a Slovenské republice během březnových a dubnových konkurzů. Do Jiřetína pod Jedlovou děti přijedou z těchto míst: Košice-Šaca, Rankovce, Geľnica, Bardejov-Poštárka, Lenartov, Stará Lubovňa, Veľká Lomnica, Poltár, Lučenec, Liptovský Mikuláš, Žilina, Bratislava, Vsetín, Přerov, Vápenné, Brno, Olomouc, Vysoké Mýto, Chrudim, Luže, Hrochův Týnec, Čankovice, Hradec Králové, Náchod, Praha, Trmice, Jablonec nad Nisou, Vandsdorf.

Zúčastněné děti a mladí lidé mají možnost potkat se s romskými i neromskými odborníky z různých oborů. Součástí školy jsou i specializované workshopy zaměřené na romskou historii, kulturní tradice a současné problémy každodenního života. Čeká je sborový zpěv pod vedením Idy Kelarové, tradiční romský tanec se budou učit od Oty Bundy a Libušky Bachraté. Od Michala Mižigára se pak dozvědí mnohé o romských tradicích a historii, poznají tak blíže romskou kulturu, svou identitu a kořeny, z nichž vycházejí. Účastníky ovšem čekají i mnohé další vzdělávací aktivity. Lekce angličtiny povede zkušená lektorka a americká zpěvačka žijící na Slovensku, Jody Winchester. Díky Martinu Fogo Halászovi, zakladateli bratislavské Academie Universum, se děti blíže seznámí s capoeirou. Čekají je také divadelní workshopy s Annou Petrželkovou a Tomášem Davidem, zážitkově-pedagogické hry pod vedením Dana Pokorného a Júlie Šimek, hodiny jógy s Hankou Koníčkovou, budou se učit pracovat s dechem a rozšiřovat si znalosti v mnoha dalších oblastech.

Letní školu Romano drom zakončí tři open-air koncerty pro místní posluchače. Důležitou myšlenkou celého projektu je setkávání, proto do projektu jsou zváni také neromští zpěváci (děti a mladé lidi ve věku 11-19 let), kteří se k Čhavorenge přidají na zkoušky v rámci Romano drom a pak samozřejmě na všechny plánované koncerty.

 

9. 8. 2016 – 20.00 – Nový Bor
10. 8. 2016 – 20.00 – Rumburk
11. 8. 2016 – 20.00 – Děčín

Význam a naprostou mimořádnost projektu si uvědomuje také Česká filharmonie, jejíž hudebníci na koncertech doprovodí romský dětský pěvecký sbor Čhavorenge a pro děti připraví hravé hudební workshopy. Česká filharmonie se do projektu zapojí už potřetí. Hlavní součástí koncertního programu bude současná romská tvorba, krásné písně, které pro děti skládá Desiderius Dužda, jeden z nejvýznamnějších současných romských skladatelů, v aranžích Martina Hyblera. Spolupráce s Českou filharmonií je obrovským darem, kterého si velmi vážíme. Respektujeme otevření tohoto světa pro naše děti, ale o to větší zodpovědnost cítíme, abychom společně s dětmi byli připraveni na tyto životní zkoušky a výzvy,“ říká Ida Kelarová.

Na koncerty se tedy můžete těšit hned ve třech městech na Šluknovsku, a to 9. 8. v Novém Boru (Letní kino), 10. 8. v Rumburku (Lužické náměstí) a 11. 8. v Děčíně (Zámecké zahrady). Na koncertech spolu s Idou Kelarovou, jejím uměleckým týmem, členy České filharmonie a sborem Čhavorenge vystoupí také místní neromské děti. A tak se v publiku i na jevišti promísí Romové a Neromové. Vznikne tak prostor pro přátelské setkávání Romů a Neromů, což napomůže boření předsudků a snižování rasismu a xenofobie ve společnosti, i v této konkrétní oblasti, kde jsou vztahy mezi Romy a Neromy mnohdy hodně napjaté. Ida Kelarová k tomu dodává: „Usilujeme i o to, aby tyto děti jako členové pěveckého sboru Čhavorenge byly vzory dalším mladým Romům, aby společně měnily tento svět, protože každý krok je velkým krokem, obzvlášť v této tíživé a nelehké životní situaci, kdy se setkávají s nepochopením, nepřijetím a diskriminací v této společnosti. Každý, kdo s námi ze srdce a s procítěním každé noty našich písní zpívá, najde velkou lásku sám v sobě.“

Je pro nás velkou ctí a pozoruhodnou výzvou spolupracovat s Idou Kelarovou na projektech podporujících talentované romské děti a mladé lidi. Je skvělé, že mohou zažít pocit naplnění, radost z nalezení sebe sama, tedy něco, co může být mezníkem pro jejich další život. Není to ovšem jenom „o nich“. Je to také o naší otevřenosti, o naší upřímnosti, o hledání nás samých. Věříme, že společně pomáháme tomu, aby bylo mezi lidmi méně předsudků, bariér a neporozumění. A naopak více porozumění, vzájemné inspirace a krásné hudby. Česká filharmonie považuje podobné projekty za důležitou součást svého poslání, protože i jí jde – slovy Idy Kelarové – o to: měnit svět.“ David Mareček, generální ředitel České filharmonie

Snoubí se ve mně dvě kultury: romská a česká. Snoubí se a perou zároveň, protože ať chci nebo ne, je ve mně temperament, spontánnost a tvůrčí síla romského národa a zároveň i hloubka a dar národa českého. Je úkolem nejen mým, ale nás všech, přijmout sebe ve svém celku, se všemi klady i zápory, které jsme dostali do vínku díky soužití české a romské kultury v jedné zemi. Na té dlouhé cestě, na Romano drom (= romská cesta), jsme si už mnohé odžili. Někteří z nás narazili, ale většina pochopila, že ani neúspěch není důvodem, proč cestu přerušit. Mnozí chtějí Romům pomáhat, ale vzdávají to při prvních obtížích. Jsem šťastná, že Česká filharmonie s námi po trnité cestě vzdělávání kráčí již třetím rokem, a přesto si uvědomuji, že tato cesta za porozuměním může trvat ještě několik generací, ba že nikdy neskončí.“ uzavírá  Ida Kelarová, ředitelka z. s. MIRET

Více na: http://romanodrom.cz/
 

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru