Reportáž z druhého dne festivalu Všudybud 2018

Verze pro tisk |

pátek se mi usínalo příjemně, o tom žádná, o to více jsem však v sobotu vstávala nerada. Přeci jen, když už jdete po celém školním/pracovním týdnu ještě na pár hodin na festival, nikomu nic neslibujte. Budete muset vařit a žehlit. A pak na Všudybud přijedete pozdě a neodpočatí, přesně jako já! 

Když festival, tak jen festival

Navrhuju udělat si z festivalu wellness víkend a nic během něj nedělat. Ale pozor… nicnedělání vám vyjde, jen pokud nemáte děti nebo přítele, což je v podstatě ta samá věc. Přesně proto jsem v sobotu nestihla Tančírnu v parku, což mě hrozně mrzelo a dorazila až na několikátý bod programu, kterým byl orchestr ZUŠ ČL, který hrál skladby k představení DK Jirásek Legenda o lesích a lidech, které tvořily dokonalý podkres pro sychravé sobotní odpoledne.

Musela jsem se rozkrájet

Výzva, před kterou mě postavili organizátoři a které jsem musela čelit, byla přebíhání od emopunkové kapely Stifled, která hrála na hradě, k rockové regionální kapele Illusions do Geodomu. Stifled jsou energičtí mladí kluci, kteří dobře hrají a umí udělat show, Illusions jsou moje koncertová stálice, od které jsem nejednou někde křičela texty z plných plic a nechtěla jsem se o to nechat připravit ani tentokrát, a tak jsem se rozhodla, že než si muset vybírat, tak se budu na kapelách střídat. No, je to jako učit se na dvě písemky v jeden den. Stejně, jako pak nejste naučení pořádně ani na jednu, tady jsem si neužila pořádně ani jeden koncert. Uklidňuje mě však víra v to, že ani jednu kapelu jsem neviděla naposledy.

 

Hiphop, který překračuje region

Nejvíc jsem se z celé soboty těšila na kapelu Unaffected Evolution, která se mi hrozně dobře poslouchá i sleduje, vídáme se však bohužel vždycky jenom na Všudybudu. Už několikrát jsem se snažila navštívit jejich samostatný koncert, nikdy mi ale nepřály hvězdy. Paralelně s UE hrálo hiphopové duo Bad Trip, takže se zase konalo přebíhání od stage ke stagi. Byla jsem totiž hrozně zvědavá, co kromě jména se změnilo u partičky, která se dřív jmenovala TBT a naposled jsem je viděla snad ještě v Progresu. Je toho mnoho. Bavili mě, jejich texty jsou show, navíc, pokud jsem to pochopila dobře, teď si dokonce sami mixují hudbu. Už od začátku tvrdím, že mají velký potenciál a pokud by pracovali stále dál, nevykašlali se na to a měli správně ostré lokty, nemuseli by potenciál předvádět jen Lípě.

Zvíře boduje

Totálně mě dostali Zvíře jménem Podzim. Moc jsem to nečekala, protože Jakuba Königa v roli Kittchena jsem už několikrát viděla a myslela jsem si, že mě už ničím nepřekvapí, že si u mě pořád bude držet stejný standard (který byl ale tak jako tak vysoko). Hráli, když už se začalo stmívat, takže měly jejich melancholické tóny, jejichž součástí byly i mé milované housle, přesně tu správnou atmosféru. Myslím, že se zrovna jedná o kapelu, která by se dala docela dobře poslouchat i z nahrávky, takže si ji neváhejte pustit.

 

Balkán mě poslal do kolen

Jak jsem říkala minule, na žádném ročníku festivalu nechyběla kapela, u které tančíte až nadoraz, v pátek Helemese, v sobotu balkánská dechovka Circus Brothers. Mám zkušenost, že když odejdete z koncertů kapel tohohle typu, neměli byste si pomalu ani pamatovat, jak zněly. Prostě tancujete tak, že pomalu vypustíte i tenhle fakt. Na kultovní kapele Scream of the Lambs mě definitivně stihla únava a odcházela jsem ze Všudybudu se zvuky hardcoru v zádech.

Festival pro všechny

A vy přijďte příští rok taky! Podpoříte lokální hudbu, kterou hrají víceméně lokální lidi, a nových kapel objevíte více, než se vám kdy povedlo někde na Spotify. Je to pro kluky i pro holky, hrají punk, rock i hip hop, najedí se tam vegetariáni i masožravci a slibuji, že je tam vždycky šílená legrace.

Reportáž z prvního dne zde.

–––––––––––––––––––––––––

14. Všudybud 2018, 8.–9. 6., vodní hrad Lipý a okolí, Česká Lípa, pořádá Progres, z. s.

Sobotní program: Luciana, Orchestr ZUŠ Česká Lípa, Lingers.on, Fred Madison, Zvíře jménem Podzim, Nvmeri (SK), Killiekrankie, Hrana koule, Stifled, MANU, Unaffected Evolution, Circus Brothers, Scream of the Lambs, Decadent Harmony, Honza Dalecký, Illusions, Šašci bez hodnosti, Bad Trip, Ropucha, M A T K A, Lucie Redlová

foto: Zuzka Kroupová, Jana Marie Knotová

Nahoru