Partyzánka ve víru oslav

Verze pro tisk |

Zpěv státní hymny, návštěva významných míst, zapálení svíčky spjaté s uctěním památky osobností, které stály u zrodu republiky – nejen takovými způsoby si lidé v České republice připomínali výročí 100 let vzniku Československa.

Nejinak tomu bylo na naší Partyzánce v České Lípě. Kromě toho, že většina z nás přišla do školy v národních barvách, mohli žáci i další zaměstnanci školy napsat naší republice milé přání a umístit jej na maketu republiky ve vestibulu školy. Na obou stupních probíhal projektový den.

Pro mladší žáky byly připraveny kreativní dílničky, v nichž bylo možné poskládat státní znak, zazpívat si píseň „Ach synku, synku“, dozvědět se zajímavosti z éry Osvobozeného divadla, ověřit si znalosti o osobnostech první republiky v připravených hádankách a kvízech, otisknout si vlastní pečeť na národní strom nebo naslouchat povídání o tom, jak se v první republice žilo a v čem jsme byli my, Češi, nejlepší.

Druhý stupeň zpracovával informace z období vztahujících se k osudovým osmičkám 20. století. Výsledkem celodenního snažení tak jsou informační panely, které se věnují módě, významným osobnostem, sportu, politice, unikátním objevům a dalším oblastem společenského života. K vidění byla však i retro výstava výrobků, vznikl mini koutek s dobovou knihovnou. Nejstarší žáci se pustli do filmového maratonu, na který zvali své spolužáky.

V rámci projektu žáci natočili několik výpovědí s pamětníkem osudových osmiček. Téma výročí republiky uvítala i naše kantýnka, která nabízela zdarma stylovou svačinku (chléb s tvarohem) a podobně na tom bylo i menu ve školní jídelně, kde jsme měli možnost ochutnat „předkrm“ ve formě kousku chleba se solí a vybrat si ze tří českých gastronomických klasik. Žádný neodcházel toho dne ze školy s prázdnou. Připomínkou na tento den mu bude malý bloček s vyobrazením naší školy zachycující její podobu před 100 lety.

Projekt splnil svůj cíl. Dokázal nás v určitý den všechny spojit. Proto lze bez nadsázky říci, že to byl zkrátka skvělý den, který jsme si užili, mnozí z nás zavzpomínali a na chvilku snad i podlehli melancholii. V oslavách výročí 100 let však ještě nekončíme, neboť tento významný milník si naši pozornost jistě zasluhuje. Rádi vás na Partyzánce přivítáme!
 

alt
Nahoru