Partyzánka podporuje mezigenerační setkávání

Verze pro tisk |

Advent je čas příprav na vánoční svátky, čas klidu a rozjímání. Je to ale i období, kdy otevíráme svá srdce a jsme připraveni pomoci lidem, kteří naši pomoc potřebují a jsou vděční třeba i za drobné dárečky a vlídné slovo.

Členové žákovského parlamentu naší školy (ZŠ Partyzánská Česká Lípa) se rozhodli zpříjemnit předvánoční čas seniorům z Domova pro seniory v Dolní Libchavě. Na schůzkách připravili program a vyzvali také ostatní spolužáky, aby se k nim přidali svým drobným dárečkem či přáním. Na návštěvu za seniory jsme se pak všichni společně vydali v úterý ráno. Byli jsme velmi mile přijati a brzy zavládla uvolněná a příjemná atmosféra.

Dopoledne se neslo ve znamení pohody a sdílení vzájemné radosti. Děti a senioři si společně zahráli deskové hry, zazpívali vánoční koledy, povídali si o tradicích a vyrobili krásné vánoční dekorace. Děti naslouchaly vyprávění o tom, jak se Vánoce slavily kdysi, v dobách, kdy neexistovaly moderní vymoženosti a lidé se uměli těšit i z drobností. Odložit na chvíli mobilní telefony, tvořit, zpívat, povídat si se seniory, zkrátka být tady a teď - výzva, které se naši žáci chopili se ctí.

Ve spolupráci s Domovem pro seniory budeme pokračovat i nadále, protože tato setkávání dokazují, že děti a senioři se mají navzájem čím obohatit. Snad tak alespoň trochu zvrátíme trend dnešní doby, kdy se vytrácejí vazby mezi generacemi. Vést děti k úctě ke stáří a k vědomí, že stáří je naprosto přirozenou součástí života, je totiž pro nás dospělé sebezáchovné.

Za koordinátorky ŽP Mgr. Ivana Vobořilová
 

alt
Nahoru