V českolipské knihovně vrací dětem klasické české hrdiny

Verze pro tisk |

Spiderman, SpongeBob, čarodějnice Winx nebo mašinka Tomáš. Tak se jmenují současní hrdinové našich dětí. Připomenout našim nejmenším, že existují také klasičtí čeští pohádkoví hrdinové, se však rozhodli v českolipské Městské knihovně. Kromě půjčování knih totiž pracovnice knihovny dětem hrají divadlo.

A to nejen oděné do kostýmů mezi kulisami, ale také s loutkou v ruce.  Na pohádku v knihovně se mohou tento rok děti těšit téměř každý měsíc.

„S nápadem mít vlastní loutkové divadlo přišla před lety jedna z našich pracovnic, která absolvovala kurz Národní knihovny Dramatická výchova v knihovnách (nakonec nebyla jediná a tímto kursem prošlo ještě několik našich kolegyň). Ta má ve výchově dětí nezastupitelné místo neboť dramatickou výchovu je možné charakterizovat také jako učení přímým prožitkem, učení zkušeností, osobním poznáváním sociálních vztahů a dějů. Prostřednictvím hraných příběhů se dětem mnohem lépe a hlouběji předávají podněty, zásady chování, představy o  tom, co je správně a co špatně. My jsme si tento význam také uvědomili a chtěli jsme o tuto činnost rozšířit naši práci s dětskými čtenáři. Děláme to hlavně pro to, abychom dětem připomněly klasické české pohádky, které mnohdy tato generace dětí vůbec nezná,“ uvedla ředitelka Městské knihovny v České Lípě Dana Kroulíková.   

A tak mají v českolipské knihovně již několik let vlastní loutkové divadlo vyrobené na míru, malované kulisy a několik sad loutek. Představení hrají především v dopoledních hodinách pro školy a školky přímo v knihovně, pracovnice ale vystupovaly také v rámci českolipské muzejní noci nebo na dokské pouti v Památníku K. H. Máchy.

„V repertoáru má loutkové divadlo českolipské pověsti, jako je například příběh O zlaté lilii nebo O strašlivém rytíři Zikmundovi a bílé paní. Scénář jsme si napsaly samy, na základě příběhů, které jsme našly,“ upřesnila Dana Kroulíková.

Kromě loutkového divadla však pracovnice knihovny pro děti hrají také činoherní divadlo. V kostýmech a s kulisami vyrobenými na způsob „co dům dal“ dokážou během dvacetiminutového představení pobavit nejen děti, ale i rodiče. Ti mohou v podání Divadélka z knihovny shlédnout takové klasické skvosty, jako jsou pohádky O Budulínkovi, O veliké řepě, O zlaté rybce, ale také modernější příběhy jako je Když pejsek s kočičkou vařili dort nebo Bob a Bobek na horách.

„Chtěli jsme rodičům nabídnout alternativu k sobotním hraným pohádkám. Ty jsou většinou delší, stojí nějaké peníze, než se rodina na pohádku vypraví a zase se dostane domů, je celé odpoledne pryč. My naopak hrajeme zadarmo a ve všední dny odpoledne, takže si maminky s dětmi mohou na pohádku odskočit třeba když jdou ze školky či z nákupů domů. S nápadem přišla naše kolegyně Ivana Vencovská, která si nyní sama užívá mateřskou dovolenou,“ vysvětlila Dana Kroulíková.

Zatím posledním představením pro širokou veřejnost byla pohádka O Budulínkovi, která v dětském oddělení městské knihovny na náměstí T. G. Masaryka proběhla na konci ledna. V únoru pak mohou děti zajít na pohádku O pejskovi a kočičce v podání žáků 5. třídy ZŠ Lada.

„Tahle třída je velmi šikovná, s paní učitelkou chodí do knihovny pravidelně. To, že sami začali hrát divadlo, je tak trochu i výsledek naší vzájemné spolupráce a zejména neobyčejného nadšení a úžasných schopností paní učitelky. Na Divadélko z knihovny se mohou děti (a možná i rodiče) těšit co nejdříve v jarních měsících. A jelikož nemáme tolik titulů, abychom obsáhly všechny měsíce v roce, budeme naše představení prokládat profesionálními vystoupeními nebo právě pohádkami žáků,“ doplnila Dana Kroulíková.

V českolipské knihovně vrací dětem klasické české hrdiny
V českolipské knihovně vrací dětem klasické české hrdiny
Nahoru

Komentáře

Re: V českolipské knihovně vrací dětem klasické české hrdiny

Super úvodní fotka, škoda, že jsem nebyl.

Nahoru