Zubři kolem Ralska

Verze pro tisk |

Co říkáte na představu, že pojedete po cyklotrase přes oboru za Kuřívodami a narazite na tunového zubra?

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Zubři kolem Ralska

Mně se to stát nemůže - já tam chodím jen pěšky na houby. :-)))
Ale je pravda, že jsem už musel i s košíkem zahájit zrychlený přesun před bachyní se selaty. Jinak, pokud se nemýlím, tak před mnoha lety snad byl i návrh vypustit v Ralsku nosorožce bílé. To by teprve bylo!
A k té představě - předpokládám, že ti, co za to zodpovídají rozumně zvážili pro a proti. Především bezpečnost návštěvníků.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Vypuštění zubra evropského do volné přírody v bývalém Vojenském prostoru Ralsko je otázka čistě hypotetická, i když na toto téma padlo již mnoho rozdílných názorů. Pravdou je že toto zvíře je velice ohroženým druhem a jeho chov ve volné přírodě byl již zkušebně zaveden třeba na Slovensku v NP Poloniny, ke se setkal s úspěchem. Za celou dobu,- od roku 1997, nebyl odtud hlášen žádný případ napadení člověka zubrem. Zubr je tvor velice plachý a člověku se zdaleka vyhne. Myslím si, že možnost útoku zubra na člověka je stejná jako u jiných zvířat, třeba u divočáků, jelenů či srnců. Pokud by v této lokalitě přeci jen mělo dojít k vysazení zubra, zcela jistě by se jednalo v prvopočátku o uzavřenou oblast,dobře oplocenou, protože zubr je tvor dost migrující.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Proč otázka čistě hypotetická? Už jich tam bylo pět vypuštěno. Myslím, že je to jedno z mála míst v Čechách, kde mohou žít. V Polsku, na Ukrajině, v Bělorusku či na Slovensku už byli do přírody také vypuštěni a skutečně jsem nečetl, že by došlo ke konfliktu s člověkem. Já se těším, přestože si myslím, že to štěstí, abych je z kola viděl, mít nebudu. Kdo třeba na kole viděl ty údajně přemnožené jeleny?

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Přemnožená je vysoká, černá a já bohužel neviděl vůbec nic. Proto bych se zubrů neobával a samozřejmě jsem pro jejich početnější vysazení. Na Židlově budou mít pohodu.

http://liberec.idnes.cz/clanek.asp?c=A110202_1525527_liberec-zpravy_alh

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Kdykoli jedu vlakem od Zákup do České Lípy, vidím hned u trati skupinky srnčí, vlaku se nebojí. A na loukách kolem Zákup je vidím velmi často, ve vesnicích u zahrad na spadaných jablkách jsou běžně ráno při svítání. Ale jelena jsem neviděl. Napadení zubra se neobávám, dokud jich bude málo.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Jo jo, podél trati až do Mimoně je často vidět srnčí, hlavně přes léto kolem páté ráno. Nemluvě o tom, že v úseku Mimoň-Brniště jsem viděl za rok asi deset jeřábů popelavých. Jelena jsem tu viděl jen jednou, ale stál za to - minimálně dvanácterák přeskakoval ohradník tak 20 m od vlaku.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Srmci je kolem Lipy vsude dost. Obcas jsou k videni danci a mufloni. Jelena jsem bohuzel nepotkal ani v Zidlove a to jsem se pohyboval i mimo znacene trasy. Daleko vetsi sance, je potkat idioty na ctyrkolkach nebo endurech, nez toho jelena natoz zubra.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Tak já už jeleny viděl několikrát. Ale většinou jsem je aktivně hledal. Ale nejkrásnější mi vlezl do silnice na Šébru. Z ranní mlhy, v říji, takže rozkuráženej, myslím, že i o útoku na auto přemýšlel. Ale daleko drsnější zážitky mám se srnci, ty jsem jednou pozoroval při říji na Bořetíně se syny a pak jsem se bál z posedu.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Dotaz na "krtenka": určitě to byli jeřábi? Ty jsem ještě neviděl, ale volavky popelavé dost často. Pravda je, že po té trati jsem jel jen několikrát.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Z duše mi mluví assam, spíš lze potkat idioty na čtyřkolkách a endurech...tihle magoři jsou nebezpeční, ne zvířata, ta tu byla dřív a do přírody patří

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

F, Chot:
Ano, byli to jeřábi.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Jeřáb popelavý je skoro symbol Českolipska. Jeden významný fotograf přírody vyprávěl, jak je jezdí fotit do Francie, tak jsem ho lákal, ať přijede sem, že to má z Prahy blíž. Myslel si, že si dělám prču. Pak přijel na sraz v Zahrádkách a viděl je dřív, než stihl vylézt z auta. Zkusím napsat znovu do muzea, jestli by někdo nebyl schopný dělat seriál o zajímavých zvířatech na Českolipsku. Pro mě je to zde stále ráj. Snad jenom na medvědy jsem musel jinam. Rys za Krásnou Lípou, sokoli na Klíči, kamzíci na Pustém zámku, orli u Stráže, teď zubři v Ralsku. Kam se hrabe safari v Chomutově.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Tak fajn, díky za info. Vidí, že si budu muset doplnit znalosti reálií. Třeba by, nejen mně, pomohl takový článek - seriál, o kterém mluví p. Bárta. Dobře kdyby to vyšlo.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

A navíc - to zubří maso nemusí být vůbec špatné ! Máte s ním někdo gastronomickou zkušenost ?

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Zkoušel jsem v Polsku maso z toho jejich křížence a kromě ceny jsem neviděl, tedy nechutnal žádný rozdíl. Ale Poláci jsou takoví kšeftmani, že je otázka, co jsem ve skutečnosti jedl. Prubnul jsem kde který maso a s pokorou se rád vracím k prasátku.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Máme štěstí, protože se bavíme o chuti zubřího masa, kdežto zubři se o chuti lidského masa nebaví.

Když teda už jsou vypuštěni...

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Masíčko z argentinského býka - to se s evropským skotem nedá vůbec srovnat. Je to lahůdka.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Pravda je, že jsem v létě na Šumavě pozoroval stádo asi 5 bizonů a měl jsem strach. Byl jsem od nich sice skoro 100 m zákeřně ukryt na stromě, ale oni mě nejenom cítili, oni na mě do listí dokonce koukali. Taky stará seschlá oplocenka nezaručovala bezpečí. Ve stádu byla i kráva s teletem a na plotech cedule varující před nebezpečím.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

On takový rozzuřený zubr také může být nebezpečnější než středně velká šelma. Zubr do vás půjde naplno, šelma většinou volí cestu menšího odporu a najde si něco menšího.

Nahoru

Re: Zubři kolem Ralska

Takový středně velký poslanec,to též není nic příjemného.On dokáže dokonce ublížit i sám sobě :-D,ale to už je jiné téma.

Nahoru