MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Verze pro tisk |

Viz následující

Přehled témat Nové téma

Komentáře

MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

IVAN STĚPANOVIČ KONĚV (rusky Иван Степанович Конев; 28. prosince 1897 - 21. května 1973), významný sovětský vojevůdce, maršál Sovětského svazu, hrdina SSSR a hrdina ČSSR. V průběhu II. světové války velel vojskům Rudé armády na východní frontě a osvobodil od okupace německými nacisty velkou část východní Evropy. Byl prvním spojeneckým velitelem, který po kapitulaci německých vojsk do rukou představitelů pražského povstání vstoupil do Prahy. Koněv se mj. také přímo podílel na karpatsko-dukelské operaci v roce 1944, na osvobození německého koncentračního tábora Osvětim a na dobytí Berlína v roce 1945. Maršál Koněv velel vojskům, která potlačila maďarské povstání v roce 1956.

Byl dvakrát ženatý a měl tři děti. Dcera Natalja Koněvová je profesorkou Vojenské univerzity Ministerstva obrany Ruské federace. Ivan Koněv byl v soukromí asketický, tvrdý ke svému okolí, podřízeným i rodině a nelítostný ke svým vojenským nepřátelům. Podle potomků byl sice tvrdý, ale spravedlivý. Podle amerických svědectví měl smysl pro humor. Věnoval se myslivosti a relaxoval při lovu ryb na dírkách. Zemřel na rakovinu. Maršál Koněv je pochován u Kremelské zdi v Moskvě.

Autor tohoto příspěvku ctí korektnost, proto uvádí alespoň základní údaje k osobnosti maršála Koněva, s vědomím současné (spíše nešťastně až nepatřičně) vzrušené atmosféry značné adorace či naopak očerňování až hanobení, kdy takřka nikdo ze zúčastněných či komentujících nemá osobní zkušenost, prožitek, a stále více příznivců jedné či druhé strany postrádá soudnost… Současně vedle přemíry veskrze politických stanovisek si zdvořile dovoluje připomenout (kulturně) jména autorů sochy a pomníku…

Poznámka CL’21 (spíše úsměvná):
Zasedání zastupitelů Prahy 6 se podle neoficiálních a nepotvrzených mediálních zdrojů zúčastnili „aktivisté“ z Českolipska, konkrétně z České Lípy a Nového Boru s nabídkou důstojného přemístění sochy maršála Koněva do České Lípy na náměstí Dr. Edvarda Beneše, případně do Nového Boru na náměstí Míru…

Fotomontáž k příspěvku s poděkováním za sdílení:
https://www.facebook.com/lidovy.obcasnik/

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Naše rodina obecně nemá příliš ráda vztyčování a snímání pomníků. Maršál Koněv v České Lípě nebo v Novém Boru by nám nevadil :) Napadlo mě, kde vlastně skončil "Rudoarmějec", který za socialismu byl v České Lípě? Neví to někdo?

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Koněv v Lípě? Proboha proč? Jakou svou dlouhodobou aktivitou se podílel na rozvoji města nebo snad celého státu? Kromě porážky nepřítele a obsazení dobytého území (jiní tomu říkají osvobození), následované čtyřicetiletou pokličkou za zdí...?

Jinak si ještě vybavím slavnou hlášku o šaškování na buzerplace z filmu Pelíšky :-) .

Koněv patří do literatury o 2.světové válce. Jeho sochy snad patří do Ruska, kde může být vnímán jako národní hrdina. V naších krajích socha vznikla z klasického patolízalství k SSSR v dobách minulých.
Přál bych si, aby byly doby patolízalství konečně jenom úsměvnou vzpomínkou.

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Socha rudoarmějce je v tzv. mauzoleu (dříve hrobka dr. Schmeykala) na městském hřbitově v České Lípě.

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

No a socha generála Pattona je taktéž projevem patolízalství ? Samotný článek autora CL21 se mi velmi líbil,protože je skutečně nestranný a tak to má být. O příspěvku J.Tschunko se to říct nedá. Proboha proč ? :-)

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Podle jedné verze měl jít tudy vnitřní okruh Prahy. Aby tomu lokální soudruzi zabránili, nechali tu postavit sochu Koněva, kterou si, předpokládali, neodváží odstranit žádný architekt. A tak tunel Blanka je tu vlastně kvůli Koněvovi. Logicky je už Koněv zbytečný. Kyby se o tom nepsalo, kolik lidí z jen Prahy 6 by o něm vědělo ? Tedy krom rusky hovořících Dejvičáko-Bubenečáků? Většina asi nic.

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Pan Tschunko má samozřejmě pravdu, což se o panu zahradníkovi, vyznávajícímu komunistickou víru, nelíbí. Chápu to. Maršál Koněv má společného s Českolipskem tak akorát jím nařízené rozsáhlé poválečné bombardování 8- 9.5.1945, kdy byly zasaženy též dvě zdejší obec Zahrádky a města Česká Lípa, Mimoň, Dubá. Nálety měly za oběti více jak 1300 osob. Nejhůř dopadla Mladá Boleslav, jak jistě pan Beneš potvrdí.
Nevím nic o tom, že by generál Patton unášel občany ČSR do koncentráků, jak se to dělo na rozkaz Koněva. A prezident Beneš ani nepíp o komunistech nemluvě. Za jeho tichého souhlasu byly do SSSR zavlečeny desetitisíce obyvatel Čech, Moravy a Slovenska. Více https://www.policie.cz/soubor/unosy-ceskoslovenskych-obcanu-do-sovetskeho-svazu-v-letech-1945-1955-pdf.aspx . Jím přivedená Směrš a NKVD pak v Praze okamžitě zatýkala čsl. občany ruského původu. Dokonce i našeho generála, legionáře Sergeje Vojcechovského. Všichni skončili v gulazích, kde většina zemřela.
Tolik pro doplnění znalostí pana zahradníka a názorná ukázka toho, co zde obhajuje.

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Heleďte moldavite, napsal jsem 2 řádky jako reakci na příspěvek Tschunko a použitý výraz patolízalství. Zase jste se nechal unést sám sebou, svými fantasmagoriemi a vytahováním, že jste nejlepší regionální znalec válečné a poválečné historie. To už ale přeci všichni víme. Zahradníka prosím vynechte, o něm to vůbec nebylo.

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Ano, použil jsem výraz patolízalství. Významová definice tohoto slova naprosto přesně vystihuje tehdejší podlézavost soudruhům v SSSR. A můj příspěvek skutečně nebyl nestranný. Nejsem veřejnoprávní médium, mohu si to tudíž dovolit.
A ano, i socha Pattona může být určitým pohledem vnímána jako patolízalství.
S přihlédnutím k historickým okolnostem vývoje posledních válečných dnů a období navazujícího už to ale vypadá docela jinak.
Diskuzi o té či oné propagandě prosím vynechme. Faktů je znám dostatek.
Je dobře, že potrefené husy vždy obratem vytahují i příklady z druhé strany železné opony. Aspoň je mezi námi hned jasno.
Pravda je, že se z toho dělá zcela zbytečná kauza, kterou asi nechceme dále rozmazávat v dalším mikro-prostoru i-novin. Něco to vypovídá o myšlenkové prázdnotě našich zástupců v politice i nás všech.
Ale při té myšlence, že jsou mezi námi lidé, kteří by takovouto sochu chtěli přestěhovat do CL, dostávám zvláštní mixu stavů - hrůzou stojící vlasy na hlavě a výbuchy smíchu.

Pěkný den.

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Prosím příště vynechat vágní tvzení a nedořeknuté věty . Jako např: Je dobře, že potrefené husy vždy obratem vytahují i příklady z druhé strany železné opony. Aspoň je mezi námi hned jasno. A další...
Jasno by bylo, kdybyste napsal přesně, co tím myslíte. Každý vidí všechno svýma očima a jestli chcete sdělit, jak to vidíte vy, napište to příště rovnou bez nějakých jinotajů :-)

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Píšete: "Jako například", nebo "A další". Našel jste tam těch příkladů víc?
A když už jsme u toho tváření se, že nerozumíte významu slov mezi řádky...
Tak teda takto. Vždy když komunistovi řeknu o smradu z východu, tak hned přispěchá s průjmem ze západu. Asi jako to pořekadlo, kdy zloděj křičí: "chyťte zloděje". A to Vás neviním z krádeže :-)
Tolik bych asi poznamenal k tomu jasnu a jinotajům. Můj komentář byl původně zcela obecný a neměl být osobně mířený. Ale trochu jste si o to řekl.

Pěkný večer.

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

První třetina vašeho příspěvku je až po slovo patolízalství jednoznačná. A pak už píšete mezi řádky.. vím já co ?Jen jsem poprosil , abyste psal jednoznačně, protože vám nerozumím , ale zdá se bohužel , že to neumíte.

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Můj názor na Koněva už znáte. Podle mě jste komunista. Doufám, že tomuhle už rozumíte. Tak to máme jednoznačné :-).
Ale to asi není podstata a význam původní diskuze v tomto vláknu.

Jestli máte dojem, že socha Koněva do CL patří (což vaše připomínka k Pattonovi tak nějak NEJEDNOZNAČNĚ naznačuje), tak místo těch plků o nejednoznačnosti názoru někoho jiného připojte nějaký svůj vlastní věcný názor. Třeba ohromíte.

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Už jsem zde jednou napsal, že se mi líbil nestranný článek o Koněvovi od CL 21. Mýlíte se , když tvrdíte, že jsem komunista . Nejsem a nikdy jsem nebyl. Jste s tím onálepkováním rychle hotovej.
Zkuste trochu přibrzdit a zamyslet se nad tím, jak na takové historické skutečnosti nahlíží člověk, kterému je přes 70 a takovej, kterýmu je třeba 30.
Nikde jsem nepsal, že Koněvova socha patří do CL ani jsem to nijak nenaznačoval, to je jen vaše další smyšlenka, která potvzuje to, co jsem psal výše, že každý vidí svýma očima a vidí to, co si přeje vidět.
Jestli je socha Koněva v Praze patolízalství, tak je socha Pattona v Plzni stejné patolízalství.

Nahoru

Re: MARŠÁL KONĚV A ČESKOLIPSKO

Po delší době si dovoluji také něco dodat, napsat. S úctou k předřečníkům (některým) - divím se a zírám, hlavně co vše lze vyplodit, vykonstruovat takřka z nevinných, ale současně upřímných slov. Možná práce na čerstvém vzduchu, třeba u našich krav, by jim prospěla. Příspěvek CL'21, zde již několikátý a tradičně super, hodnotím shodně jako pan Zahradník (je šumák, zda je Zahradník, Čapek nebo co, komentuji obsah), jako objektivní a hlavně soudný, nestranný. Požádala jsem i vnuka, aby všechny komentáře pečlivě přečetl - ani on nikde nenašel, že někdo chce (vážně myšleno) sochu maršála Koněva do regionu. Upřímně, je-li problém, máme velké polnosti, rádi místo poskytneme :)

Bláboly některých komentujících jsou sice neuvěřitelné, ale mají právo na svůj názor, já zase na ten svůj. Určité historické reminiscence (to je slovo - vnuk má školy, radí, opravuje, poučuje, za mě datluje, protože po dlouhých letech hrubé a tvrdé manuální práce mám s klávesnicí problém - tedy moje ruce) jsou zde až směšné... Mám pocit, že jsme s manželem asi žili někde jinde (vnuk poučil, že v jiné realitě).

Dnes máme státní svátek, je Václava! Podle mnohých studentů je to prý svátek na počest prezidentů Havla a Klause! Tak si říkám, to museli mít nebo mají super osvícené a "všehoschopné" pedagogy (to si ten 1,3 násobek průměrného platu "zaslouží"). Vedle plků stran maršála Koněva, je to mnohem zarážející, smutné... Stejně tak stále větší "nacionalisticky-fašoidní" tendence v naší společnosti - to je varovné. Prosím, nedávejte mně v komentářích svůj odborný výklad předchozího pojmu (v úvozovkách), ač již ten či onen radostně startuje, prostě nezvikláte! Nejeden z našich čelných ústavních činitelů je děsivým příkladem... Zlaté krávy!

Krásný den a víkend!

Nahoru