Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Verze pro tisk |

Vypůjčil jsem si jako titulek část jedné Mirkovy věty z diskuze - -Reakce na článek o podpoře festivalu Lípa Musica. Vidím to jako zajímavé diskuzní téma nejen pro nás dva. Je to o kultuře obecně, myslím si , že by stálo za to ho pořádně vytěžit. Jak leckdo z nás
kulturu vnímá a zároveň se dozvědět , jak ji berou ostatní . Netřeba vědeckých pouček, ale spíš poctivě napsat svůj názor.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Musím se ještě vrátit k závěrům předešlého Mirkova příspěvku. Píše, že budou -li velké rozdíly mezi sociálními vrstvami, může se stát že se časem vytratí národ . Zdá se jako by kulturu příliš těsně spojoval se sociálními podmínkami. Tak to ale přece není. Chudší venkované někde na jižní Moravě nemusí být nijak zvlášť formálně vzdělaní , ale jsou kulturně autentičtí daleko více než např. humanitně vzdělaní umělci všeho druhu v Praze.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Zkusím položit pár jednoduchých otázek , snad se najde i pár odpovědí :-)
Proč jsme vedeni tak, že máme považovat vážnou hudbu za vrcholné hudební umění , oproti např. koncertům Evy a Vaška ? Proč trpaslíci v zahrádkách na západ od nás , nejsou terčem posměchu ? A proč jsou naopak vysmívány filmové komedie Z.Trošky, když právě ty zachraňují návštěvnost kin ? Proč se u nás kultura dělí a hodnotí ? Vezmeme-li prostý fakt , že kultura je vše, co člověk hmotného i nehmotného vytvořil za celou dobu existence lidstva, pak není důvod ji výběrově selektovat na nejlepší, dobrou a špatnou. Proč se tak zejména u nás děje ? A odkud se to bere ?

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Já bych řekl, že to zas není tak těžké, poznat, co je kultura. To je prostě to, co přetrvá, když to přestane být módní. A to prosím nemusí být jen klasická hudba. Když už tu padla zmínka o té Moravě, mnohé z lidové hudby, zvyků, folklórních jevů tam přetrvává po staletí a je dosud živé. Zkrátka arbitrem hodnoty (v tomto případě kulturní hodnoty) je čas. Pokud budou koncerty Vaška a Evy zajímat lidi ještě za sto let, asi ovšem už ne v podání, dnešního Vaška a dnešní Evy, pak prosím. Já si třeba rád poslechnu šraml nebo kuplety (samozřejmě už jen z CD nebo když na ně náhodně narazím někde na internetu), kdysi masově oblíbené stejně jako dnes ten Vašek s Evou nebo Karel Gott. Kdo z běžných konzumentů hudby dnes ví, co to je?

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

V širším slova smyslu do té kultury Eva a Vašek, trpajzlíci a leccos dalšího taky patří. Ale přece jen i jazyk cítí, že není kultura jako kultura. Proto asi vznikl pojem "spotřební kultura". Nebo taky "masová kultura".

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Nevím, co si MZ od diskuze slibuje. Náhodou jsem nedávno dočetl sociologickou studii Nikdo se neodváží říci, že je to nudné - Sociologie vysokého a nízkého umění (2012, v Kosmasu rozebráno):

Kniha se věnuje problematice rozlišování vysokého a nízkého umění - tématu, jehož analýza se často odehrává v rámci nekritické obhajoby populární kultury nebo ve spojení s jistou kulturní povýšeností. Právě proto bývá toto rozlišení často prohlašováno za zbytečné, nebo dokonce za škodlivé. Autor zde pracuje s vysokým a nízkým uměním jako se vzájemně nesoupeřícími sociologickými kategoriemi, které mají specifický smysl a které mohou být užitečné pro popis sociální reality. Tyto kategorie vznikají spolupůsobením mnoha rozmanitých aktérů, mezi něž patří nejen publikum, umělecké dílo, tvůrce a určité instituce, ale i takové fenomény jako národ, tradice nebo ironie. Práci je vlastní konstruktivistická optika, inspirovaná sociologií vědy, která umožňuje vidět, jakým způsobem drží skupiny vysokého a nízkého umění pohromadě, aniž jsou nutně považovány za neměnné, na sociálním kontextu nezávislé. Vychází v ediční řadě Studie.

A podrobnější recenze:
http://socialniteorie.cz/miroslav-paulicek-nikdo-se-neodvazi-rici-ze-je-to-nudne-sociologie-vysokeho-a-nizkeho-umeni-slon-2012/

My tady můžeme nejvýš polemizovat o našem subjektivním (!) kánonu Umění nebo popkultury...
A protože nikdy nebudou peníze na všechno, musí se ti, co o grantech rozhodují, řídit (svým) žebříčkem hodnot.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Dokonale správně iritující způsob, jak se jednoduše, srozumitelně a hlavně bez použití přehršle odborných výrazů zapojit do diskuze. Snad to pochopil i pan Zahradník.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Možná bychom měli vyjít ze samotného pojmu. Slovo kultura přece souvisí se slovem kultivovat, zlepšovat. Abychom nezůstali jen v úzké oblasti umění, existuje například i pojem zemědělská kultura či kulturní rostliny. Myslí se tím něco, na čem se nějak pracuje, co bylo nějak zlepšováno, co je výsledkem té práce, toho zlepšování. Pšenice třeba, která živí velkou část lidstva, je kulturní rostlina, vypěstovaná z rostliny divoké, plané, jež zdaleka nebyla tak užitečná jako ta pšenice. Samozřejmě, jako psycholog ocením cokoliv (úplně cokoliv ne - to se musím opravit), co člověka dokáže pobavit, udělá mu radost, zlepší náladu, na chvíli dá zapomenout na starosti a problémy, dodá chuti do života. Ale je to i kultura ve výše uvedeném smyslu? Nespadalo by to spíše pod užší pojem kultury masové či spotřební?

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Napíšu otevřeně,co mě k položeným otázkám přivedlo. Nemyslete si, že sleduju produkce Evy a Vaška ,ale zdálo se mi, že jakoby zmizeli (možná jsou v důchodu) z plakátovacích ploch i inzerce , přestože ještě starší dobové hvězdy třeba J.Zíma a P.Filipovská na mě jukají z plakátů. No a před pár dny jsem objevil v letáku Kauflandu inzerát na Duo Jamaha , které má vystoupit v České Lípě. Pobavila mě už jen fotka, takový dva chalani s el. klávesama , původem z vesničky na slovensko moravském pomezí. Takovej Vašek a Vašek. Jsem si je vygoogloval a nestačil jsem se divit. Pominu zcela kvalitu jejich hudební produkce, to mě v tomto případě nezajímá. Zajímavé jsou jejich televizní úspěchy a úspěchy zahraniční,
především v Německu. Mají vysokou návštěvnost , mají vydaná CD v počtu srovnatelném s K.Gottem a navázanou autentickou ,, přeshraniční ,, spolupráci s německou vycházející hvězdou ? A to vše bez jakýchkoliv třeba i mezinárodních dotací nebo sponzorských darů. To všechno jsem se dočetl na netu. Není to obdivuhodné ? Do kultury to zcela jistě patří, nebudeme zařazovat do kterého levelu, ale neumím si vysvětlit, proč jsem se o jejich existenci dověděl až náhodou z jejich nenápadného inzerátu v letáku supermarketu. Není to možná tak, že o některých okrajových kulturních počinech se dost píše ,protože jsou na úrovni a o jiných,dejme tomu komerčně úspěšných se mlčí ? Někteří lidé mají tendence určité úseky kultury vyjmout a porovnávat mezi sebou a hodnotit. V Německu se to podle mého neděje, tam si jedni poslouchají líbivé melodie a druzí to s despektem nekomentují .
A ještě malý hlavolam : Požádá-li 20 členný amatérský divadelní soubor a 20 členný spolek včelařů o
dotaci v rámci kultury , komu byste ji navrhli a proč ?

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Alane, p.Tichý asi opět zapomněl přečíst poslední větu z mého úvodního odstavce : Netřeba vědeckých pouček , ale spíš poctivě napsat svůj názor.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Pokud ti včelaři amatérsky nastudují a předvedou dětem loutkovou pohádku Příhody včelích medvídků, tak bych jim tu dotaci klidně přiklepl.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Třeba se o nich nemlčí, třeba je jen potřeba podívat se do jiné "rubriky" než té kulturní. Co třeba rubrika "úspěšné podnikatelské projekty", nebo tak něco?

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Ty včelaře jsem tam dal záměrně, protože jejich práce pro zachování zdravé přírody a lidí je taktéž kulturní počin s dávnou tradicí , v dnešní době "zubynehty " udržovaný . To je kutura v tom širokém pojmu , kdy se jí nemyslí zábava , ale spíš lidská práce. Divadelní soubory naproti tomu vznikají a zanikají , nic proti nim nemám ,ale já kdybych měl rozhodnout , dám dotace včelařům.
No Mirku , ta jiná rubrika byla inzerát na vystoupení v České Lípě v letáku Kauflandu. Nemyslím si, že by dva chalani měli vůbec ambice hlásit se do úspěšných podnikatelských projektů. Je to mnohem prostší, našli své příznivce tady i za hranicemi a mají jich dost.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Já to vidím asi takhle
Kultura,ta vyšší, je původně něco co by mělo zušlechťovat duši
Ta nižší by měla člověka pobavit
Jestli budu chtít na koncert vážné hudby,tak o té hudbě musím něco vědět,zajímat se oni,studovat ji.
Půjdu-li na zábavu Evy s Vaškem stačí mi peníze na vstupné a na pivo.
Pozor na dotace pro včelaře.Tam se krade ve velkým.Na to jsou Češi odborníci.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Alanovy a Zahradníkovy námitky mi připadají jako výzvy k znovuobjevení Ameriky.
Ten odstavec o sociologické studii jsem citoval proto, že je to vtipně a srozumitelně napsaná a čtivá knížka, která uvádí řadu postřehů a argumentů k zamyšlení. Tématem se už řada moudrých hlav zabývala, tak nevím, co chcete objevovat nového.
Subjektivní vkus hraje v přijímání uměleckých děl rozhodující roli, takže není nic divného, že se neshodneme - a víme to přece předem!

Když už tady MZ začal s návodnými otázkami: pokuste se třeba sestavit kánon (seznam) umělců a děl, kterých si vážili praprarodiče, prarodiče, rodiče a vy sami - a pak ty seznamy porovnejte. Jestli se v nich budou některá jména opakovat, bude to třeba Mozart nebo Dvořák...

Debata vznikla na téma MHF LM 2015 - už jste si přečetli dnešní článek Martina Prokeše?

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Většina lidí, tak jako růženín i pan Tichý, zužují kulturu jen na umění a tam pak vytvoří pomyslnou stupnici, kde nejvýše je obvykle abstraktní (nebo tzv .vážná hudba ) a dole třeba nějaké amatérské kýče ( v hudbě např.Duo Jamaha). Trápí-li pana Tichého, čeho se chci dobrat , pak toho , aby všechny umělecké produkce byly přijímány jako rovnocenné v rámci pojmu kultura. Dále ještě,aby se ty umělecké počiny nevyvyšovaly nad ty neumělecké. Šikovný sadař může být kulturním přínosem často větším, než někdo živící se v umělecké branži. Kdo rozděluje peníze dotacemi z veřejných prostředků , neměl by ztratit ze zřetele právě pojem kultury co nejširší.
Měl-li bych sestavit ,na výzvu p.Tichého ,seznam hudebních preferencí svých předků a následovníků , tak se tam nic neopakuje. Prarodiče si tak nanejvýš zpívali při práci nebo v kostele. Rodiče poslouchali radio a poválečné šlágry z gramofonu . Jejich oblíbené písně mé generaci přišly staromódní, protože pro nás začal Elvis a třeba Beatles. Ta generační hudební neshoda z nás sama brzo vytěkala a každý si poslouchal bez kritizování to své. No a moji následovníci navštěvovali v Praze živé koncerty amerických hard core skupin. Jestli to neznáte, tak je to většinou rámus a řev - tak se to jevilo mně, ale jim se to líbilo.
Generační shoda bohužel nula.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Téma jste zahájil odkazem na LM 2015.

Jistě: jako kulturu v širokém slova smyslu můžeme chápat i gramotnost, kulturu stravování a stolování, používání záchodů, vzdělávací systém a mnoho dalšího.
ALE: Kdokoli v Česku přiděluje "granty na kulturu", rozhodně je nepřiklepne včelařům, sadařům nebo na vybudování veřejných WC, nemyslíte?

Váš příklad jen potvrdil, že se neshodneme, jak jsem ostatně předpokládal. I vaši předkové přece věděli o Smetanovi, Němcové, Alšovi nebo Máchovi, jistě znali i Dumase, Shakespeara atd. - a dost pravděpodobně jejich díla nepovažovali za zbytečnosti, které vůbec nikdy k životu nepotřebují...

BTW: Kdysi kdesi jsem četl, že vyznavači tzv. vážné hudby tvoří cca 5 % populace. Takže výsledky podobných diskuzí lze očekávat taky předem. Což ovšem neznamená, že by měla společnost nechat skladatele i muzikanty pomřít hlady :o)))

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

A vracíme se k času jako k měřítku hodnot - i v té kultuře, jmenovitě v hudbě. I kdyby klasickou hudbu poslouchalo jen 5% lidí (tipnu si, že i víc), tak je to za sto let 500 procentních bodů. Je to totiž stálice. Módní hudební žánry se střídají co generaci, tedy cca každých 20 let. Aby měly celkově stejné množství příznivců za dobu své největší slávy, musely by jich mít 25%, celou čtvrtinu populace stabilně po celých 20 let. Víte někdo o nějakém takovém žánru? Pokud ano, tak se počet jejích příznivců aspoň blíží počtu příznivců klasické hudby, která má to své malé procento příznivců daleko déle než těch 100 let.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Nemohu si pomoci, ale půjdu-li do divadla cestou plnou nepořádku, je to jako vkusně oblečená krasavice, která je nemytá. Ten kulturní základ chybí a vystavuje se jen paráda.
Je mi líto p.Tichý , moji předkové ta jména asi pasivně znali, možná ani ne všechna ,ale nic víc o tom nevěděli. Za zbytečnosti to nepovažovali asi proto, že měli respekt ke všem vzdělanějším, ale k životu to skutečně nepotřebovali. Nemyslím si, že by měli dnes umělci pomřít hlady . Jistě jste četl Jana Kryštofa, bývalo to přece tak , že muzikanti (nebo třeba malíři ) měli svého mecenáše anebo se živili něčím jiným a
vedle toho skládali. Dnes spíš natahují ruku, aby je společnost živila . ..Pravdu má Mirek, když píše, že se žánry co generaci mění a jestli něco přežije, selektuje čas. Toho jsme se zatím v diskuzi společně dobrali.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Jak se vám občas stává, pletete si pojmy a dojmy. Aspoň že už nepíšete o včelí kultuře :o)
Je myslím dost podstatný rozdíl mezi festivalem pro veřejnost a individuálním mecenášem, který si předplatí obraz do reprezentační místnosti zámku nebo náladovou hudbu k večeři.

"Na festivalových pódiích se v loňském roce vystřídalo 8 zpěváků a pěvců, 14 sólových instrumentalistů, 11 komorních ansámblů a sborů a 2 symfonické orchestry. Koncerty 13. ročníku festivalu navštívilo více než 4000 návštěvníků."
Více na: http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/v-boru-zachranuji-lipu-musicu-20150329.html

Granty a příspěvky k uskutečnění 24 koncertů nepožaduje vedení festivalu "pro sebe", ale pro každoroční tisíce posluchačů, kteří pak nemusí platit plné ("ekonomické") vstupné...

Pokud se kvůli nečekaně sníženým financím bude muset letošní program na poslední chvíli "osekat", bude vám to možná fuk, ale mně ne.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Pane Tichý,
váš poslední příspěvek patří na sousední diskusi k MHF Lípa Musica , tato je o kultuře obecně. Promiňte, že vás na to upozorňuji, ale rád bych udržel obecnou rovinu.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Pane Tichý,
váš poslední příspěvek patří do jiné diskuse - o MHF Lípa Musica . Tato diskuse je o kultuře obecně , jak jsem předeslal v úvodu. Promiňte, že vás na to upozorňuji , rád bych toto téma zde udržel v obecné rovině.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Zkouška spojení : Můj příspěvek čeká 4 hodiny ve frontě na schválení . Něco se děje v redakci ?

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Dobrý večer, přijde mi, že tato diskuse nikam nevede. Ale pokud se pan Zahradník ptá, jak to vidí ostatní, tak si dovolím nabídnout své vidění problematiky. Vidím úplně jinak fakt, že ,,některá kultura'' se dobře prodává, vydělá si na sebe, je masová a zaplňuje kina a sály a jiná je okrajová, menšinová, alternativní. Tady vidím ten protiklad. Nemyslím si, že o masové kultuře se ,,nemluví, nebo je příliš kritizována''. Já si myslím že je všude a i s mizernou propagací se udrží a najde si svoje masy diváků a konzumentů. Je především dělána kvůli zisku a aby byl zisk, musí se vkus přizpůsobit většinovému (ne) vkusu. Možná i Troška má na víc, ale prostě ví že je to dobrý byznys, tak dělá to co dělá. Oproti tomu někdo chce tvořit především tak, jak to cítí, jakou má potřebu, podle sebe- jenže naráží na nepochopení většiny. Z toho podle mě vznikají ty okrajové žánry, které jsou mně osobně sympatické už tím, že se nezaprodávají většině. Svoje konzumenty si najdou, ale ten nepoměr bude veliký.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Tak samozřejmě kultura jako taková zahrnuje všechno, ale jak tu někdo zmínil něco je umění a něco je zábava a byznys. Myslím že není nutné podporovat něco co vydělává těžké peníze a nepřináší žádné kvality. Jsem rád za každou podporu té kultury, která něco přináší a nechce jen a pouze bavit, abychom se ubavili k smrti.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Myslím, že Kamziik to řekl srozumitelně a tak, že se s tím mohu ztotožnit. A troufnu si tvrdit, že k podobným závěrům může dojít každý, kdo se nad věcí zamyslí. Řekl bych, že celé nedorozumění, protože jsem přesvědčen, že to je nedorozumění, vzniklo ze záměny dvou věcí. Tou první je svoboda uměleckého vyjádření včetně svobody vyjadřovat se třeba i prostřednictvím kýče a nekvality. Tou druhou ale je nedotknutelnost i kýče a nekvality podle zásady, "já pán, ty pán", Vašek a Eva nebo Bach s Mozartem, vsjo ravno, je to čistě jen věc názoru, kdo to nerespektuje, tak se chová nedemokraticky, potlačuje to, co se mu nelíbí. Taková nedotknutelnost neexistuje. Je to spíš naopak, v demokracii nic není vyloučeno z diskuse, nic není vyloučeno z kritiky.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Už v prvním příspěvku (7. duben - 10:36) jsem upozornil na nutnost rozlišování "vysokého" a "nízkého" umění, ať už se tomu říká i všelijak jinak. MZ pořád vyžaduje jakousi akademickou diskuzi bez akademiků, ale náš současný problém je MHF LM 2015 - jak potvrzují množící se články a polemiky.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Pan Zahradník trochu zaměnil původní pojem kultura-šlechtění duše za přenesený význam kulturní,tzn,šlechtěné ovoce a jiné zemědělské plodiny,včely a jiná hospodářská zvířata.
Má pravdu,že takové Babovřesky ,Eva a Vašek a podobní se uživí.Ale jde spíše o zábavu a duši člověka nijak neobohatí...
Již staří Řekové' o)) pěstovali kulturu těla a duše, přičítali ji k vzdělanosti
Chceme mít lidi vdělané? Vzdělání se snad podporuje.

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Kultura v nejširším smyslu je vše, co člověk za celou dobu existence lidstva vymyslel nebo vyrobil. Patří sem všechna náboženstvví, ale i někdejší pohanské zvyky např. pohřební rituály nebo kanibalismus. Do kultury bezesporu patří zušlechťování ( pěstování ) plodin k jídlu a zvířat k práci nebo jako potrava, včetně těch včelstev už dříve zmíněných. Do kultury patří jídlo, způsoby přípravy a konzumace. Patří sem právě tak ruchadlo jako kopí a i když se nám to nemusí líbit - taky atomové bomby . Do širokého pojmu kultura patří architektura pyramid, ale stejně tak novostavby současného " podnikatelského baroka ". Patří tam všechna literatura i všechen literární brak, filmy všech žánrů, televize a veškerá zábava aktivní i pasívní, stejně jako sport. V tom nejširším smyslu není možné hodnotit, zda je některý kulturní projev nízký nebo vysoký. Tohoto uvědomění jsem se chtěl alespoň u někoho dobrat, shledávám , že je to ale velmi těžké. Naše současná společnost má vytrvalou tendenci stále vidět kulturu jen v umění a tam ji dělit na vysokou a nízkou. V jiných oblastech kultury se tak neděje. To se snažím předestřít, ale vidím jak je těžké přijímat i to, co se mi nelíbí alespoň neutrálně.Pan Bárta svůj osobní názor hezky napsal ve svém týdeníku 11/2015 . Kdyby to podobně viděla většina, nemuselo by docházet ke zbytečným názorovým střetům , při kterých jedni až militantně hájí "high " kulturu a s opovržením odsoudí pojmy nebo zájmy kultury masové,amatérské i lidové. Myslím,že téma je vyčerpané a děkuji Mirkovi, Kamziikovi a růženínovi za jejich názor. Přidávám zajímavý odkaz :
ILUZE NADŘAZENOSTI . http://www.freepub.cz/2015/iluze-nadrazenosti/

Nahoru

Re: Kultura je, jak známo velmi široký pojem.

Klíčová věta MZ je: "V tom nejširším smyslu NENÍ MOŽNÉ HODNOTIT, zda je některý kulturní projev nízký nebo vysoký. Tohoto uvědomění jsem se chtěl alespoň u někoho dobrat, shledávám , že je to ale velmi těžké."

Tak tedy příklad z jiné oblasti = obyčejný stůl, ten je jistě taky projevem kultury.
Většina z nás má doma pravděpodobně sériový kus nábytku, který existuje ve stovkách nebo tisících exemplářů.
Někdo zdědil bytelný stůl po předcích, který slouží svému účelu už desítky let.
Bezdomovci možná stačí velká krabice jako náhrada stolu.
Někdo jiný si pořídí originální kuchyňský nábytek navržený špičkovým designérem.
My jsme využili nabídku truhláře, který vyrábí stoly ve starém stylu, dokonce ze "starého" materiálu s dobovou patinou - a je příjemné u něj stolovat.

PROČ by nebylo možné hodnotit kvalitu, funkci, účelnost a další parametry jednotlivých stolů? Každý z nás to samozřejmě udělal, když si zařizoval byt. A stejnými jevy se zabývají i sociologové při popisu společnosti nebo skupiny v sociálním kontextu dané kultury.

Naše názory se utvářejí v kontextu poznání, ke kterému společnost v průběhu historie dospěla. Snažit se přitom vyloučit veškerou vědu (a s ní sociologii), to je myslím poněkud naivní. Tím přece "názor" nebude kvalitnější ani pravdivější...

Nahoru