ŽIVÁ LÍPA – ZMAR NEBO ZDAR

Verze pro tisk |

ŽIVÁ LÍPA – ZMAR NEBO ZDAR
https://www.facebook.com/lidovy.obcasnik/

Česká politická scéna rozhodně netrpí nouzí o různé strany, hnutí, platformy. Liší se zpravidla pouze mírou smysluplnosti či prospěchářství. Komunální politika není výjimkou. Kvapem se blíží říjnové komunální volby a místní politická scéna se začíná šikovat. V České Lípě je zatím nejvýznamnější změnou vznik nového subjektu pod názvem „Živá Lípa“.

Společně bude kandidovat pět subjektů, více či méně úspěšných z minulých voleb v roce 2014: Starostové pro Liberecký kraj (zisk 10,78 % voličských hlasů, 3 zvolení zastupitelé - Jan Policer, Tomáš Vlček, Štěpán Slaný), Strana zelených (tehdy Zelení a Nezávislí, 5,86 %, 1 zastupitel – Miroslav Hudec), Spolehnutí (5,46 %, 1 zastupitel – Petr Skokan), TOP 09 (4,97 %, žádný zastupitel), Unie pro sport a zdraví (3,76 %, žádný zastupitel). V prostém součtu zisk 30,86 % voličských hlasů a 5 míst v 25 členném zastupitelstvu města. Pravda, prostá matematika je v našem volebním systému zavádějící, realita je poněkud nekorektní. Lze však předpokládat, že ambice nového subjektu jsou vyšší (výrazně) než stávajících pět mandátů.

„Živá Lípa“ na svých stránkách mj. uvádí: „Jsme aktivní Lípáci a chceme Českou Lípu proměnit v sebevědomé atraktivní město s hrdými obyvateli.“ To zní krásně, ale podobně krásnými slovy nás naši komunální politici radostně vždy obdarovávali plnými hrstmi. Na jiném místě se píše: „Vznik sdružení Živá Lípa je logickým vyústěním boje proti neschopnosti současného vedení města Česká Lípa pro město, resp. jeho občany něco smysluplného udělat.“ Slova o neschopnosti slyšelo v minulosti prakticky každé vedení města, někdy více, někdy méně často.

V rámci svého PR zveřejnila „Živá Lípa“ videoklip „Probuďte spolu s námi Českou Lípu k životu!“ s dvanáctkou svých příznivců a pravděpodobně i volebních kandidátů. Účinkují: Červinková Markéta, studentka architektury, Málek Roman, geodet, trenér atletiky, Mencl Jakub, podnikatel, internetový specialista, Svoboda Vojtěch, student gymnázia, Ševčík Jan, zástupce ředitele ZUŠ, Šmída Zdeněk, ředitel školy, TOM CHippewa, Slaný Štěpán, sportovní manažer, zastupitel města, Prokop Michal, překladatel, tlumočník, Šmejda Libor, ředitel školy, pedagog, Kubát Milan, pedagog, bývalý ředitel učiliště, skautský vedoucí, Hudec Miroslav, psycholog, zastupitel města, Šubrt Jiří, podnikatel, prezident sportovního klubu. Podle našich zdrojů bude jako volební lídr kandidovat Jaroslav Turnhöfer, ředitel sklárny Ajeto. Tomáš Vlček, bývalý místostarosta města a nyní ředitel cvikovské knihovny (trvalý pobyt má ve Cvikově nebo v České Lípě?), bude kandidovat za „Nezávislé“ a Petr Skokan, bezkonkurenčně nejznámější českolipský politik, překvapivě kandidovat nebude, všechny síly chce věnovat rodině.

Populární Štěpán Traktor Slaný říká: „Veřejnost musí pochopit, že komunální politika se může dělat i bez postranních úmyslů. Toto splňuje Živá Lípa, spojení pěti stran z rozumu, nadšení a lásky k našemu městu. Spojení mladších i starších osobností, které nejsou zatížené minulostí.“ O nezatížení minulostí lze ovšem polemizovat. Na kandidátce nechybí osobnosti se zkušenostmi z mnoha stran (věřme, že o chronické převlékání kabátů nejde), nechybí prý ani krajský nomenklaturní kádr bývalé KSČ. Hlavně se v dobrém spojit, potlačit vlastní ega.

Hlas lidu, komentáře na facebooku, což není překvapivé, příliš lichotivé nejsou. Legner: dokreslení tragičnosti politické situace v Lípě, Cakl: už by té politiky měli všichni zanechat, jsou tam dlouho a mají už omšelé kabáty, Váňová: : když nám to nejde prorazit v těchto stranách, přeběhneme jinam a zase jsme jako noví, Švidrnoha: některým lidem fakt zjevně chybí soudnost, Lorenc: nejsou nic jiného než tragikomičtí komedianti, Bahník: tak to bude opravdu konkurence, Šimák: tomu teda říkám sestava a ten cirkus až se začnou mezi sebou rvát o koryta, Magor: Živá Lípa plná politických mrtvol… Nutno ocenit klidnou odpověď „Živé Lípy“: „Díky za živou diskusi. Rádi se vám osobně představíme spolu s našimi podporovateli v úterý 15. května na tiskové konferenci v restauraci Wildcook (KD Crystal).“ CL’21 dodává: každý má právo na svou šanci a proto chceme věřit, že v případě „Živé Lípy“ nepůjde o zmar, ale o zdar!

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: ŽIVÁ LÍPA – ZMAR NEBO ZDAR

Příspěvek včetně fotomontáže nabízíme na stránce:
https://www.facebook.com/lidovy.obcasnik/

Nahoru

Re: ŽIVÁ LÍPA – ZMAR NEBO ZDAR

Četli jsme doma včerejší článek od profíků v MF Dnes o té Živé Lípě a příspěvek zde je podle nás z hlediska informací konkrétnější a lepší. Kandidátka ŽL bude asi hodně nacpaná osobnostmi, to naopak nemusí být pouze dobré. Souhlasím s CL'21, že každý má právo na svou šanci.

Nahoru

Re: ŽIVÁ LÍPA – ZMAR NEBO ZDAR

Co nám zůstalo po minulém režimu, je odpor ke stranám. A tak vznikají různá hnutí - asi nejhorší pro Lípu bylo hnutí VV(obchvat).
Relativně dost lidí člověk zná - několik by jich rád viděl na své straně a někteří zase nikdy v politice neměli být.
A tak jednoduchá zkratka: zelení = více trávníku na sídlišti, oranžoví = méně bezdomovců v ulicích, modří = třeba více parkovišt, systémem hnutí a spolků ztrácí vypovídací schopnost a tím pádem i bezradnost voliče. A tak volební účast uvadá a právě u nás není nějak vynikající.

Nahoru

Re: ŽIVÁ LÍPA – ZMAR NEBO ZDAR

Ono lidí s fiktivním bydlištěm v České Lípě je v současném zastupitelstvu více. Např. jeden je k trvalému pobytu přihlášen v domě jehož majitel brání rekonstrukci divadla.

Nahoru

Re: ŽIVÁ LÍPA – ZMAR NEBO ZDAR

Tak nějak mi uniká souvislost trvalého bydliště a Živou Lípou. Stejně tak čistý trestní rejstřík ještě něříká, že dotyčný není podvoník.

Nahoru

Re: ŽIVÁ LÍPA – ZMAR NEBO ZDAR

No jo, ty komentáře taky nejsou nic nového. Pořád se opakují, ať míří na toho, či na onoho.Ve skutečnosti ani nemíří na někoho konkrétního, ale prostě na toho, kdo se jim tak momentálně připlete do cesty. Někdo holt má hypertrofovanou potřebu do něčeho nebo někoho si pravidelně kopnout (rezonéři se takovým říká). Přiznám se, že já znám daleko příjemnější potřeby.

Nahoru

Re: ŽIVÁ LÍPA – ZMAR NEBO ZDAR

Kdybych měl 3 miliony před 20 lety, mohl jsem také bydlet v centru i trvale, ale ne každému se tak zadařilo v devadesátkách, aby mohl podnikat a i tam bydlet.

Nahoru