Co se děje v Boru po 11.září

Verze pro tisk |

Čtenáři byli vyzváni panem Tichým , aby se nemuseli pracně proklikávat na konec diskuze, co se děje v Boru, aby diskutovali na Novoborských aktualitách s totožným obsahem. Ty nedávno založil pan zastupitel Válek.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Co se děje v Boru po 11.září

No, já si myslím ,že borské diskuze totožné nejsou a nemohou být. Můj pohled na dění ve městě a jeho správu je spíše kritičtější. Pan Válek raději chválí, když je co, ale když není ,tak obvykle mlčí. V názorových sporech
se snaží ulamovat hroty. Já mám raději, když se názory vybijí , vyčistí se vzduch a je pak jasno - každýmu.

Připojte se se svým názorem a vyberte si , kam chcete :-)

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Rada města na své poslední schůzi dne 5.9.2016 mj.schválila svým usnesním Novelu směrnice 5.01 o veřejných zakázkách malého rozsahu. Obsah směrnice zatím není na webu zveřejněn , ovšem je hodno pozornosti, že předešlá novela , která měla částečně vyhovět stěžovatelům na postupy u veřejných zakázek , je poměrně čerstvá .Účinnost této čerstvé novely vnitřní směrnice schválené RM 30.11.2015 je teprve od 1.1.2016 . Copak asi je třeba v tak krátké době novelizovat a bez zveřejnění ,notabene když zodpovědná osoba je stále ta samá , Ing.Jeništa ?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Tak 21.září jsme měli první poprázdninové jednání zastupitelstva. Mělo jen 13 bodů a bylo proto krátké.Mám jen
2 poznámky. Pan starosta ohlásil změny zákona o veřejných zakázkách . Řekl,že zákon je nyní více flexibilní a dává obcím větší rozhodovací možnosti. Např. pokud někdo v posledních 3 letech zkazil zakázku, může být ze soutěže vyloučen. No tak to jsem teda zvědavej, jestli firma Promos Sosnová spol.s.r. o. bude mít utrum.
Vinou jejich špatně provedeného projektu pořád ještě není dokončen Chodník Gen. Svobody . Upozornění na závažné chyby v projektu bylo ještě před vyhlášením soutěže oznámeno zastupitelům, vedení ORM je ale bagatelizovalo a vybralo "vybranou " stavební firmu ZEPS z Lindavy. Ta staví a nestaví, táhne se to už 2 roky.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ještě k veřejným zakázkám : Vícepráce do 50%, celkový rámec ale nesmí být vyšší než 30% ,což znamená ,že má být zároveň 20% méněpráce . Nejlepší byla ale starostova věta pronesená na konec :
Občan je zákazník, který si zaplatil předem.
V závěru pan zastupitel Mitiska otevřel otázku parkování ve městě v souvislosti s přestavbou náměstí a
následné omezení počtu parkovacích míst. Obrátili se na něj občané. Starosta vyjmenoval připravovaná další záchytná parkoviště ,ať už opravená nebo nová. Jedno z těch nových by mělo být u Barumky, kousek od náměstí. Pak vystoupila p.zastupitelka Šepsová ( dcera ) a pronesla zcela nekonkrétní hlášku , vlastně jednu větu z frázovitých slov - .... O zeleň přicházíme v podstatě neustále ... A neřekla ani jeden příklad kde a kdy . Velmi podobné tomu, jak posledně nesouhlasila s objednávkou zákopových nožů a neřekla proč.
Já si naopak myslím, že město Nový Bor se k zeleni chová velmi ohleduplně a nepamatuji se , že bychom v podstatě neustále o zeleń přicházeli.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ale pane Zahradník, Vám ta zastupitelka nějak leží v žaludku. Nepamatujete tu vzpouru za zeleň, kdy se kácely stromy dle posudku dendrologů a čísi auto parkovalo na zeleni ? Shodou okolností pak titíž bojovali proti zeleni, která měla oddělovat náměstí od silnice?
A na západní straně NB té zeleně zmizelo - hytlermarkety, nové fabriky atd. Tam to jelo po hektarech.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Hytlermarket rozesmál nejprve mne a později i zbytek rodiny v autě. Thumb up.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Rada města, která se sešla minulý týden m.j. neschválila soutěžní podmínky na umělecké dílo v centru náměstí ( tzv.prveček ) a uložila vedoucímu odboru rozvoje, aby podmínky soutěže dopracoval podle jejich připomínek .
Od března do listopadu příštího roku se budou 1x měsíčně pořádat na cyklistickém oválu Bleší trhy. Rada města schválila záměr pronájmu plochy. Se mi to zdá skoro zbytečný, když zavedený blešáky jsou už dávno v kdejaký vesnici v okolí.
Revoluční ulicí kolem autobusáku se konečně jezdí , ale zase se nejezdí Lipovou směr Lidl - Polevsko. Jsem se tam byl podívat, je strženej most a neprojdou ani pěší. Musí si najít náhradní cestičku :-)
Myslím si, že rok 2016 v Novém Boru bychom mohli klidně nazvat " Rokem objížděk "

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Když jsem se vracel dolů do města ,šel jsem kolem Šporky a viděl ty obnovené úseky regulace potoka a taky
úpravu pravého volného břehu obrovskými placáky. Paráda ! Je dobře, že se pracuje na zkrášlení města i kus dál od náměstí.Škoda jen, že náš vodní tok pořád smrdí. S tím by nešlo něco udělat ?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ne všude se ve městě staví, Někde se i bourá. Jestli to uniklo vaší pozornosti ,tak je srovnanej se zemí strážní domek Českých drah u závor v Egermannově. V poslední době v něm přebývali bezdomovci a parkoval před
ním vysloužilej kočárek . Dobrý počin. Celej ten plac před sběrnou je dlouhodobě jeden velkej binec.Podle informace z vedení města tady bude nové autobusové nádraží.
U Kauflandu se naopak utěšeně staví . Podle neověřených zpráv by to měla být hračkárna a drogerie.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Včera měl v Praze přednášku jeden z nejvýznamnějších světových urbanistů současnosti - dánský architekt Jan Gehl, autor mnoha knih o veřejném prostoru (např. Města pro lidi a další). Jeho přednášku si vyslechlo na 600 architektů, studentů i zájemců z laické veřejnosti.

Samozřejmě se zabýval i otázkou dopravy a parkování a nezbývá než vypíchnout jeho základní myšlenku a poslání: je radno změnit uvažování některých lidí, architektů a plánovačů a začít stavět města pro lidi, ne pro auta.

Asi ne každého to bude zajímat, ale kdyby přeci jen někdo zájem projevil, jeho přednášku je možné shlédnout na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=aPsvKDzG_Aw (nevím proč, ale jeho přednáška začíná až v čase 1hod 30min) a pokračování na https://www.youtube.com/watch?v=Il_eFfyQB8Y

Přednáška je ve velmi jednoduché a srozumitelné angličtině a trvá zhruba 1 hodinu. Takže doporučuji ke shlédnutí během některého z podzimních večerů namísto seriálů našich komerčních televizí.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Čeština má obvykle více výrazů než angličtina, ale neporadí si s rozdílem mezi city a town. Jistě lze vyhnat auta ze city, kde každých 10 minut a 400 metrů je k dispozici fungující městská doprava. To není případ Nový Bor town.
Jinými příklady z přednášky se lze naopak inspirovat, především prostorem pro chodce, domnívám se.
.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Dnešní den jste mohli vidět v Boru něco naprosto unikátního ! Na parkovišti před Kauflandem nebylo ani jedno auto - jedinečná podívaná při pátku.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Vcelku se v Boru nic moc neděje. Před týdnem bylo jednání zastupitelstva, které proběhlo v takové téměř letargii.
Jestli ono to nebude tím, že místní aktivista a místní prudič je přestali navštěvovat.
Pan Danys si našel jiné pole působnosti , působí teď úspěšně jako amatérský výtvarník. O co méně výtvarné invence o to více odvahy se prosadit. Jenom mám ale obavy, aby jeho plastika Zámkové srdce lásky , míru a štěstí nebyla pro lidi z Boru i návštěvníky města svým záměrem atraktivnější než Šípkova lavička VH určená k dialogu .

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Já ty obavy nesdílím. V NB a okolí je spousta uznávaných umělců-výtvarníků. Ti své práce prezentují v odborných časopisech, výstavách po celém světě. Pak je tam taky jeden umělec, který cokoliv udělá, tak okamžitě obíhá všechny media v okolí. Pod články pak povětšinou sám diskutuje, tedy spíše opěvuje svoji osobu.
Nejvíc se mi na tom líbí ten patronát ZŠ. To jsem od r. 1989 neslyšel. Možná se připojí i Brigáda socprc galerie Egermann

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Já si myslím,že ten školní patronát je kvůli inkluzi.Už jsem to psala, je to prospěšné pro obě strany. Žáci základní školy můžou autora učit mluvnici a psaný projev a on je zase poučí,co to je pravé umění. Takový Jirka Šuhájek,který tam má nyní v GEG výstavu,by se měl učit. Šípek už bohužel nemůže načerpat novou inspiraci.
To drátěné dílko mi připomíná školní šatny na ZDŠ Hlinsko v Čechách. Byly to takové šedivé pletivové klece bez invence.
Hezký den!

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

No ano, kuráž se panu pův .povoláním staviteli , do nedávna politickému aktivistovi , t.č. výtvarníkovi nedá
upřít. Bojuje na všech frontách a teď se asi konečně našel a slaví úspěchy , vystavoval už jeden artefakt na Hradě . Havel měl svého Šípka a pan Danys je , vypadá to , Zemanův šípek :-)

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Podívejme se taky trochu na to, co řešila 26.10.2016 na svém zasedání samospráva. Místní plán inkluze pro město Nový Bor. Kulantně řečeno nebudí mezi zastupiteli žádné nadšení a to ani z úst starosty, není s tím plánem ztotožněn. Měly by být i peníze, které by podporovaly děti nadané ,řekl.
Dalším bodem byl Strategický plán sociálního začleňování města Nový Bor v letech 2017 - 2019 .
Město má manažerku programu ,vyčleněné oblasti podpory, podporovaných a podporujících . Ta je organizovala, po 4 měsíce se scházeli a vymýšleli, kam napřít co nejefektivněji finanční pomoc. Bohužel je vyčleněna pro tzv. měkké aktivity, což znamená různé přednášky, výchovné programy a např. klub pro předškolní děti. Vše je vlastně pomoc nehmotná ,široké pole působnosti pro neziskovky, ale v žádném případě investice pro potřebné třeba na lepší bydlení. Skupiny při scházení taky počítaly a došly k částce 117 milionů korun. To jsou hezké peníze, že ? Ve fondech budou tyto peníze alokovány a organizace ,které se do plánu zapojí na ně mohou dosáhnout. Korunu tomu ale dal pan zastupitel P.Novotný, když se zeptal, co se stane, když se do ničeho nezapojíme.To je všeobecně známý názor většiny občanů, proč jsou peníze pro města z dotací určeny pro dejme tomu ne tak potřebné akce a naopak základní potřeby jsou nenaplněné. Starosta odpověděl, že by se nestalo nic. Není to povinné se zúčastnit ,ovšem dodám, že práce manažerky by se ukázala taktéž zbytná ( nebo zbytečná ).

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Můžete specifikovat ty základní nenaplněné potřeby většiny občanů, jak píšete?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ano, rozbité silnice a chodníky a jejich bezpečnost .Silnice a chodníky slouží absolutně všem .

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Podívejme se ještě, na práci správy města a zaměstnanců města. V posledním bodě jednání zastupitelstva vystoupil předseda kontrolního výboru Ing.Řehoř s kritickým hodnocením stavebních prací, termínů a hlavně proplácení faktur - resp.zálohování stavební firmě, která staví chodník v ul. Gen.Svobody . To se zdá být
dost závažné oznámení, než aby se kontroly ( finančním a kontrolním výborem ) odsouvaly až na první pololetí příštího roku, po dokončení akce a převzetí dotace SFDI , jak to navrhuje pan starosta.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

A pak že se chodníky neopravují.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Tenhle se horko těžko buduje nově už 2 roky . Neopravuje se.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Pane Zahradníku, jistě si oba pamatujeme stav silnic a chodníků atd. v Novém Boru v r. 1989 . Mne by zajímalo, jestli jste byl taky tak kritický na schůzích MěV KSČ a jaký to mělo ohlas. Nebo jste se probudil až dnes?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Já jsem na žádné schůzi KSČ nebyl. To byla myslím uzavřená společnost , veřejnost tam nemohla přijít ,ne ?
Neposloužím, nemám zkušenost . Ale kritický jsem byl odjakživa , pokud vás tohle zajímá :-)

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

V Novém Boru odhalena Afghánská lavička č. 000 při oslavě Dne válečných veteránů . To se ale přepočítali, protože první vzpomínková lavička válečných veteránů s č.000 jako dar Military muzea generála Sergeje Jana Ingra Vlkoš je základně Bagrám v Afghanistánu už od 25.9. 2015 . Tak jak, která je ta správná ? :-)

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Vzpomínkových laviček z Vlkoše se speciální výzdobou vzdávající hold veteránům je ale mnohem víc. Počet těch, které už vycestovaly do všech koutů České republiky se už vyčísluje v řádu desítek. ....tolik z tisku
A co medajle dajli mi? Byly?
S medailemi se roztrh pytel. Krásný článek jak si nahoře rozdávají medajle, aby vypadali důležitě. Přeborníci jsou ČSOL, ČSBS, Policie ČR a hasiči
Mezi policejními funkcionáři, vojenskými šaržemi i politiky se pro tyto akce vžil výraz „metálobraní“. Pořádají je třeba krajská ředitelství policie, pozvou na ně pár vlivných a pak už se jen předávají metály. A za měsíc zase někde jinde
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vyznamenani-medaile-tomas-tuhy-michal-hasek-fzt-/domaci.aspx?c=A161112_185109_domaci_ekl
A na tyhle stejně nemaj
http://ipmsnymburk.com/forum/pictforclanek/severokorejski-generali.jpg

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Já bych se raději držel, vzhledem k názvu tématu jenom událostí v Novém Boru. Nevíte tedy náhodou jaké správné číslo má ta lavička veteránů u nás - jenom pro pořádek.... pořádek musí být.
No a s těmi "vyznamenáními" nebo nazvěme to raději oceněními, je to u nás třeba tak: Už léta každoročně
(i za komunistů) vyhlašuje sklářské muzeum soutěž pro lidi, kteří ve skle tvoří, ať už výtvarníci nebo řemeslníci.
Za ta léta se soutěž tak rozkošatila, že má mnoho kategorií a podkategorií, takže ocenění dostane prakticky každý účastník, vybere-li si správnou kategorii, ocenění má v každé kategorii 3.místa. Je tam sice účastnický poplatek, ale třeba za studenty to platí škola a některé skl.firmy poplatek zaměstnanci taky zaplatí.Naštěstí účastníků je celkově méně, než bývalo a o úrovni si každý udělá úsudek sám. Kdybyste chtěl být v Boru vyznamenán, jděte do toho - třeba hned příští rok. Je to tutovka :-)

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Asi jste si ten článek v CLdeníku špatně přečetl. To o lavičce 001

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Máte pravdu, píše se tam o borské afghánské lavičce a poslední věta s tím číslem je o té v Afghanistánu. To mi nějak uniklo, stane se . Díky za upozornění.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Včera byla v Boru oslava výročí 17.listopadu. Byla opravdu " komorní ". Na zveřejněné fotce z akce jsem napočítal jen 17 početnou veřejnost . Se mi to zdá na více než desetitisícové město málo.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Zdá se,že se v Boru pořád nic zvláštního neděje. Ve středu 23.11. bylo listopadové zasedání zastupitelstva.
Dám pár postřehů, záznam z jednání je ještě na webu města. Pan starosta upozornil veřejnost na šmejdy,kteří lanaří občany, aby přešli k jejich energetické společnosti, protože město soutěží silovou elektřinu a mohou se připojit. Není to pravda, nemohou. O ceny elektřiny soutěží jenom město pro úřad a jím řízené organizace.
Město odkoupí parcelu u nádraží na parkoviště nebo autobusové nádraží za 964tisíc od Českých drah.
Podání žádosti o dotaci na podporu inkluzívního vzdělávání hlasováním neprošlo ,takže přítomní 2 zástupci
se ani nedostali ke slovu a rovnou odešli s nepořízenou.Zastupitelé si dělali sondu ve školách ,učitelky tomu nejsou nakloněny. Dále zaznělo v diskuzi, že projekt je sice ambiciózní, ale úplně odtržený od praxe a ať jednají přímo na školách.
Málem neprošlo RO č.37/16 úprava rozpočtu ORM ( rozvoj města ). Pro bylo těsných 11 hlasů potřebných ke schválení navýšení. Zastupitelé vědí proč . Kolik víceprací a posouvání termínů dokončení, zálohové vyplácení za práce, které nebyly uskutečněné a tím porušení smlouvy o dílo. To se nakonec probíralo na zastupitelstvu už před měsícem. Stejně tak jako před měsícem ,starosta apeloval na finanční a kontrolní výbor, aby kontroly odsunuly až po novém roce. Nechme stavebníky dokončit stavbu a pak kontrolujme, doporučoval zastupitelům. Pak připomněl, že by případná zjištění mohla ohrozit dotaci na chodník , která má být téměř 3 miliony. Já to vidím, že už je dávno ohrožená.
Starosta asi není tak úplně v obraze, protože případná zjištění neohrozí až tak stavební firmu jako spíš vedení města ,úředníky, zaměstnance , kteří od počátku vinou špatného projektu kupí jednu chybu za druhou ,dále nedodržují úřední postupy, neprovádí průběžně kontroly a dokonce poruší smlouvu o dílo. To neudělala stavební firma , tak se chovalo město .

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

A jakpak se ta rozkošatělá soutěž, co ji muzeum vypisuje každoročně, aby se na každýho dostalo, jmenuje, pane Zahradníku? Chci si příští rok podat přihlášku, tak napovězte.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Bych si myslel ,že to sám dobře víte a mě jen zkoušíte, ale nešť : Řemeslo a umění ve skle . Nějaké ocenění určitě dostane každý účastník, protože je tam dost kategorií a každá má 3 místa , pak ještě divácké ceny atp. Cen je možná skoro tolik, co účastníků . Samozřejmě soutěžní výrobek musí být ze skla . Tak vám přeju v soutěži 2017 hodně zdaru .

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Když vy u všeho myslíte, aniž byste ověřoval. A pak se divte, že působíte jak Rádio Jerevan. Soutěž Řemeslo a umění ve skle se vypisuje jednou za tři roky a výstava přihlášených prací je také jednou za tři roky. Zřejmě jste se neobtěžoval s návštěvou, jinak byste nepsal bludy. Tak já ostrouhám a příští rok se nikam přihlašovat nebudu, když muzeum žádnou soutěž nevypisuje...

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

To nevadí, vydržte se svým nadšením a přihlašte se za 3 roky , až soutěž vyhlásí. Já vím jen, že letos byla, přiznávám, že osobně jsem výstavu nenavštívil,ne že by mě to obtěžovalo , ale úroveń znám . Četl jsem o tom. To, že cen je skoro tolik, co účastníků ,ale pravda je,že ? To byla podstata mého sdělení.Je docela dobře možné, že v 80.letech byla ta soutěž každoročně ,ale jak říkám , nesleduju to přesně a tak mi to asi splynulo.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září - MZ Jerevan

Hlavní je, že už víme, že Zahradník "nesleduje přesně" a jen "si myslí", protože "o tom četl". Cen je tedy 3x míň, než tvrdil! Podle něj to sice "nevadí", vlastně ho to ani moc nezajímalo...

Mně ale vadí, že MZ (přinejmenším občas) jen tak kecá. Srovnání s Rádiem Jerevan sedí.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Tu hlavní zprávu nám MZ nesdělil.
Významný novoborský umělec Pavel Danys má na svém artefaktu ji 41 zámečků. Psal to do Cl deníku.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Napíšu to panu Tichému znova : Podstatou mého sdělení bylo, že se soutěž rozkošatila a že cen je skoro tolik, co účastníků. ( Řečeno v nadsázce, abyste mě nechytal za slovo. )To bylo to, co jsem měl matně zasuté v paměti . Vaše poznámky mě nerozhodily ,ale naopak ponoukly k tomu, abych trochu zapátral a vida našel jsem oficiální zprávu ze soutěže v roce 2009.To je ono a předkládám to tady k úvaze.
V r.2009 se sešlo 141 prací od 96 tvůrců. Vypsáno bylo 10 soutěžních kategorií, v každé byly oceněny 3 práce.
Navíc ještě 3 čestná uznání a hlavní dotovaná cena napříč kategoriemi .Víte , mě se zdál poměr 34 cen
k 96 přihlášeným kuriózní. To potom devalvuje celou soutěž. Jak to bylo letos s těmi počty nevím , by to mohla napsat předsedkyně kulturního výboru.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

1.12.2016 byla zveřejněna výzva pro uchazeče o veřejnou zakázku vybudování kavárny v budově kina . Nálady města budou odhadem 240 tisíc. Soutěž končí 19.12.2016 . Když bude kavárna otevřena i mimo čas kolem filmových představení, bude to dobře. Konečně bude budova alespoň trochu víc využita .

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Kino potřebuje nový venkovní nátěr, je oprýskané. Fontána před kinem by se měla zprovoznit. Je docela hezky vymyšlená, jednoduchá geometrická zkratka, která neomrzí, velikost tak akorát a dobře se na ní sedí. Škoda, že léta nefunguje,

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Máte pravdu, souhlasím s vámi. Můžeme oba jen doufat,že si našich poznámek tady všimne nějaký zastupitel a veme to za svý.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ptám se ,co se to na městském úřadě děje , když tentokrát nejsou zveřejněny podkladové materiály pro zítřejší jednání zastupitelstva. Pokud se pamatuju, tak se to ještě nestalo. K dispozici je jen bodový program poslední letošní schůze. Vybírám z něj tedy stručně :
bod č.10 Úprava rozpočtu OSM -správa majetku
č.11 Schválení rozpočtu pro rok 2017
č. 12 Schválení vyhlášky -poplatek za popelnici
č.18 Zrušení usnesení ZM je pro mě tajemstvím , neboť nejsou podkladové materiály

Zítra tedy se případní zájemci o schvalování bodů programu musí dostavit v 16.30 na jednání, anebo sledovat přímý přenos na webu města. Pokud bude pořádně slyšet ,což bývá málokdy. Před dvěma měsíci o tom mluvil na jednání sám starosta, že ho na špatnou slyšitelnost často upozorňují občané. Je ale pravdou, že starostu je vždy slyšet mnohem lépe než kteréhokoliv jiného zastupitele. Pravda, jako učitel má vyškolený přednes , nicméně technici by snad mohli zesílit ostatní mikrofony a zejména ten přenosný pro občany přihlášené do diskuze. Pokud to není záměrné - nerad bych předjímal.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Cestou do města jsme si všimla novinky. Na drátěném artefaktu tvaru srdce,které mi připomíná ty šedivé školní šatny bez invence ,jak jsem psala, přibyl nějaký zvláštní symbol. Vypadá to jako rozkopaný drn natřený třaskavým stříbrem ( tím natíral Josef Švejk ty nečistokrevné obludy, zejména stájové pinče, kterým padělal rodokmeny).Anebo to může být rozcuchaná čupřina nad čelem. Quien sabé?
Hezký den!

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Pozornost lidí je teď obrácena jinam a tak budu stručný v poznámkách k poslednímu jednání zastupitelů.
Navážu na svůj poslední příspěvek .
Rozpočet byl schválen starosta vyjmenoval priority investičních akcí : náměstí ,parkovací plochy a pokračování oprav chodníků.
Poplatek za odpady byl zvýšen na 600 Kč ročně na osobu . Protinávrh na zachování současných 500 Kč
podal zastupitel p. Fuksa, ale při hlasování neměl dostatečnou podporu (nejméně 11 hlasů )
Nejzajímavější mohl být dodatečně zařazený bod č.38, který nebyl v ohlášeném programu schůze . Je dosud opředen tajemstvím ,neboť starosta jej řádně neuvedl a pak ho přímo požádala předkladatelka předs. finančního výboru Ing. Kollertová, že by si přála hovořit o tom jako předkladatelka sama a velice kulantně pohovořila o tom, že se stala velmi nepříjemná věc - zastupitelé nedostali k dispozici všechny materiály, které finanční výbor pro ně připravil . Divila se tomu, že se nikdo neozval , vypadá to, že tomu rozumíte a chybějící materiály nepotřebujete. Přiložení zápisu je zásadní věc a v něm se ukáží výsledky finanční kontroly.
Sám to považuji za tristní a je to jen další příklad toho, jak zastupitelé materiály prostudují a jestli tomu vůbec rozumějí. Předpokládal bych, že alespoň někteří si toho všimli a nechali to záměrně plavat, aby se nevířil zájem ostatních a taky nás občanů.Šlo zřejmě o veřejné zakázky v gesci odboru rozvoje města ., protože se připojil Ing.Rýdl tím, že zmínil, že valná část z toho je předmětem vyšetřování na podané trestní oznámení a zároveň kontroly SFDI . Pan starosta pochybení zdůvodňoval jako chybu sekretářky. Paní místostarostka se přidala s tím, že je potřeba bod schválit, protože se kontrola už dlouho vleče. NO, co se vleče neuteče,tak nač spěchat , předloží se to řádně v lednu. Na tom trvala paní Kollertová a já jen doufám, že budou před jednáním včas zveřejněny všechny podkladové materiály . Takže na shledanou v r.2017

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Tak to budou nejdražší popelnice široko daleko. Víte kolik platí v Lípě? Ani nevím proč ještě třídíme odpad. Na poplatek za popelnice to nemá žádný vliv. Naopak v Boru probíhá nesmyslná soutěž, čím víc papírového odpadu vyprodukuješ, tím více budeš odměněn. To jsou ty žluté pytle vedle popelnic.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

V České Lípě platíme již 7 let 0,- Kč/občan. Zato máme zvýšenou daň z nemovitostí. Odbor technické správy majetku má v rozpočtu 38 milionů korun/rok na svoz domovních odpadů firmou Marius Pedersen.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Podívejme se co se děje resp. bude dít m.j. v našem krásném městě v roce 2017. Už jsem tu na začátku prosince zmiňoval veřejnou zakázku malého rozsahu : Zřízení kavárny v městském kině. 1.12.2016 byla zveřejněna výzva uchazečům o stavební práce. Pročteme-li si podrobnosti na webu města , dozvíme se ledacos zajímavého z pozadí této VZ . Abyste to nemuseli všechno pročítat jako já, vyzobal jsem pár kuriozit pro ty ,kteří se o tom chtějí vědět víc. Tak nejprve pár údajů o stavbě : Autorem je - kdo jiný - než městský dvorní architekt Ing.Rýdl, autor projektů postupných etap přestavby náměstí .Stavba měla být zahájena v říjnu a dokončena v prosinci 2016. Proč to tak nebylo ,se nikde nevysvětluje. Předpoklad doby výstavby je prostě nyní 3 měsíce v roce 2017. Investiční náklady stavby ,kde bude pouze 16 - 20 židlí, malé stolečky, stojací věšáky a pult pro obsluhu pan architekt odhadl bratru na 500 000 Kč. Stavba řeší pouze vybudování interiéru, navíc je jen 1 sádrokartonová příčka a přívod vody a kanalizace a elektroinstalace. Za projekt se vyplácí 10% , tak je dobré částku raději nadsadit :-)
Naštěstí v postupu zadání ORM je stanovena předpokládaná hodnota 224 000 Kč bez DPH. Se nějak o dost rozešli :-) Prolédnete -li si i situační obrázek ,tak vidíte ,že navržený projekt není ani žádný umělecký počin pana architekta. Kuriózní ovšem je, jak " kvalitně " byl asi projekt zpracován ,když 12.12.2016 žádá uchazeč o stavební práce celkem 12 bodů doplňujících informací a konkretizací k zakázce.Bylo třeba doplnit soupis prací stavebních a elektro a nový návrh SoD a výkres stav.řešení .Proto byly vydány dodatky č.1 a č.2.
Přihlašování zájemců o zakázku bylo ukončeno 19.12. a teď probíhá její vyhodnocení .
Velmi bych si přál, aby zastupitelstvo věnovalo více pozornosti právě stavebním zakázkám, zvláště když pan starosta na posledním jednání avizoval ,že tento rok bude rokem velkých stavebních investic.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ano pane Zahradníku. Budeme mít velké investice, ale sníh si vemte domů. Je ho tolik, že město nemá peníze na odhrnování a vůbec jeho likvidaci. Je vidět, že na nás myslí, ale již tři dny stojí milion aut na našem náměstí, protože ulice jsou ucpané a zahňácané sněhem a to i parkoviště. ANO volme toto vedení.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Máte pravdu, s tím sněhem - pan starosta to dokonce přiznal včera po poledni v celostátním rádiu, že na sněhovou kalamitu ve městě nestačí. Celá republika to tak ví.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Chodím denně okolo galerie na náměstí,kde je instalována výstava Bořka Šípka. Je to docela smutné,už je druhý týden zavřeno, prý z technických důvodů. To si Bořek prostě nezaslouží.
Hezký den.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Paní doktorka Šepsová ukončí k poslednímu únoru poskytování lékařských služeb.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září -pro pana Zahradníka

Ano,vidím,že pan Zahradník se s oznámením zaslaným k nim na MěÚ ,seznámil. Dle zákonných norem se musí ukončení praxe a tím pak zrušení registrace zařízení krom KÚ aj. oznámit na obec, v jejímž katastru se lékařská praxe provozuje. Obec vyvěsí na úřední desce.
Od 20.1.2017 jsem úředně starobní důchodkyně. V 61.5 letech a po praxi trvající 35 let je dobré odejít a věnovat se úplně něčemu jinému. Ordinaci převezme zdatná kolegyně. A zdravotní sestřička, moje pravá ruka k nezaplacení ,zůstává.
Přeji hezký den!

Nahoru

Co se bude dít v Boru po 28. únoru

Přeji paní Šepsové do nové životní etapy hodně zdraví, štěstí a pohody. Nám ostatním pak přeji, aby se ve volném čase opět začala aktivně věnovat politice.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

I já se připojuji. Rodina Šepsová toho pro Nový Bor udělala a dělá hodně. Tak ať Vám to dlouho vydrží.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Já se připojuji též; souhlasím s pp. Válkem i růženínem.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Děkuji za podrobné informace , paní doktorko a vítám vás mezi námi v " Klubu důchodců ". Hodně zdaru !

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září- spadla střecha

Včera spadla střecha na zdevastovaném,opuštěném objektu na TGM naproti Ajetu. Vlastník , nepochybně dobrý to hospodář, má nyní kýženou galerii,kterou tam prý chtěl vybudovat. Ještěže nedošlo při tom prolomení střechy ke zranění.

Open Air Gallery Nový Bor doposavad neměl... Mohlo by se tam vystavovat nějaké postkonceptuální umění, třeba cihla s kusem okna nebo nějaká drátěná oka se srdíčky a zámečky,ptáčky aj.
Hezký zimní den!!

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září Zloba, nenávist a zášť

Zloba a nenávist to paní doktorko nevyřeší. Maximálně se mohou objevit žaludeční vředy, nebo rakovina.

Zloba, nenávist a zášť s přáním hezkého zimního dne?

Jinak se připojuji i já s přáním. Paní doktorko hodně zdraví, klidu a spokojenosti. To Vám přeji za všechny pacienty a občany, které Vás nikdy nepotřebovali.

Ať mír dál zůstává s touto krajinou. Zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou, ať už pominou.

Ticho léčí, pokora pomáhá!

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ještě k té spadlé střeše ruiny pana Stehlíka jen tolik, že kvůli nebezpečí byl zastaven vjezd ulicí T.G.M a přijet do města se musí z druhé strany po obchvatu . " Poděkování " patří majiteli ruiny. Doufejme, že ji konečně na vlastní náklady odstraní .
A jinak padá a padá. Sněhová měrka nám ukazuje ,že zatím napadalo celkem 60 cm. Podle všeho letos město za úklid v zimním období neušetří , dost možná, že bude nutné sáhnout do rezerv rozpočtu nebo finance přesouvat z jiných kapitol :-)

Nahoru

Co se stalo v Boru 14. ledna

Ve zprávách ČRo jsem slyšel, že statik rozhodl o stržení ruiny. Konečně ta ostuda zmizí. V této souvislosti je třeba připomenout, že Město se marně snažilo docílit vydání demoličního výměru. Krajský úřad přes statický posudek, předložený Městem N.Bor, to odmítl s odůvodněním, že budova je opravitelná.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Nemovitost je na prodej

https://www.sreality.cz/detail/prodej/dum/rodinny/novy-bor-novy-bor-tr--t--g--masaryka/2490294620#img=0&fullscreen=false

Domu se říkalo Podbira, podle dávného majitele, výrobce skla. Před několika lety ruina také zazlobila, když ji ulétla celá plechová střecha a usadila se na hlavní silnici, kdo si vzpomene ...

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září rakovina

15. Leden 2017 - 11:18 | vltavín
....Zloba a nenávist to paní doktorko nevyřeší. Maximálně se mohou objevit žaludeční vředy, nebo rakovina
9. Leden 2017 - 13:24 | vltavín
Zloba, nenávist a zášť přináší "akurát" žaludeční vředy a rakovinu.
31. Říjen 2012 - 9:49 | vltavín
Komedie pokračuje.
V době kdy Jan Gebert ty věci v NB točil, jsem já bojoval s rakovinou o život.

Asi na tom přeci něco bude.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září,zloba závist,zášť..

Když jsem před chvílí četla ten Vltavínův příspěvek,tak jsem si taky říkala,že to je něco jako Hovory k sobě Marka Aurelia,že to odeslal nějak omylem.Není nadto se dobře charakterizovat.
Přeji stále hezké dny!

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Tak už celé 3 dny nefunguje vůbec server města a teprve dnes kolem 16 hodin se objevilo vysvětlení na jakémsi provizorním webu. Vypadá to bledě a tak asi nebude ve středu přímý přenos ze zasedání ZM . Že by taky sněhová kalamita ?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Tak v NB pořád něco padá. Na úřadě server a na hlavu boráků málem padající romantická ruina.
V České Třebové to vyšetřuje policie jako obecné ohrožení. Co v Novém Boru? Škoda, že z PD je nyní umělec a výtvarník.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Tak web města vstal z mrtvých a zas funguje - dokonce jde taky už najít i podkladové materiály k zasedání, které bude ve středu. Bod č.8 - výsledky kontroly finančního výboru, který byl posledně odročen je zde taky.
Mě osobně zaujal návrh výboru na podrobnou cílenou kontrolu veř. zakázky : Snížení energetické náročnosti DDM Smetanka v rozsahu TDI ( technický dozor investora-města ) a AD (autorský dozor , pokud se nemýlím byl autorem samozřejmě Ing.Rýdl. Samozřejmě jako je zas autorem projektu budoucí kavárny v budově kina . Člověk by si myslel, že v Boru jiného nebo dokonce žádného lepšího nemáme .)

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Mně tedy přišlo na celém jednání nejzajímavější zjištění, že ve finančním výboru mají krtka a paní předsedkyně to není. Pokud to chápu dobře, vynesl takové informace, které by se stejně po schválení zastupitelstvem zcela po právu dostaly ven. Chudák paní předsedkyně si to vztáhla na sebe, ale ta vynášet nebude, na to je příliš slušná. Bohužel v materiálech dostupných z webu není jasné, zda kontrolu (výše jmenovaný bod č. 8) prováděl kompletní finanční výbor, nebo jen vybraní členové. Každopádně já svého favorita na krtka mám a myslím, že i ptáčkům je jasné, komu co donést a na koho si dát majzla. Tak pane Zahradníku, kde jste se svou brilantní analýzou?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Analýza bude, nebojte, ale na to potřebuju víc času. Pro začátek bych doporučil panu starostovi i vám pročíst si všechny žádosti o informace ( zmiňovaný § 106 ) z r.2016, týkající se stavebních veřejných zakázek a především odpovědi (ty informace ) paní tajemnice na žádosti. Pan starosta se o tom také zmínil, že těch žádostí bylo hodně .Dříve než veřejně obviníte předsedkyni fin.výboru nebo některého člena, že snad měli dodávat informace policii k šetření.
Všechno je tam pro každého veřejně dostupné, je jen potřeba se např. ve stavební "hantýrce " a v problematice vyznat a trpělivost s čtením, je toho fakt hodně. Domnívám se, že sama policie tento zdroj na webu objevila a bohatě využila.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Naučte se číst. Nikoho obviňovat nehodlám, natož pak předsedkyni finančního výboru, a už vůbec ne veřejně. Svého kandidáta na krtka si nechám pro sebe a rozhodně mě nepřekvapuje, že zrovna vy jeho existenci zpochybňujete, Ale aspoň jste mě pobavil představou policistů, kteří sedí nad borským webem a hrabou se v žádostech o informace podle zákona č. 106/1999 Sb.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Podívejte se třeba znovu na záznam, koho tedy pan starosta myslel, když mluvil o vynášení informací z kontrolní činnosti finančního výboru. Obracel se přímo na paní předsedkyni, která to nesla velmi statečně. No nešť, zpráva prošla jednáním zastupitelstva a není nutné už nic držet v tajnosti před veřejností a ani např.před novináři. Kdokoliv se může s dotazem na fin.výbor obrátit ( na kteréhokoliv člena ) a chtít podrobnosti kontroly a má je dostat. Pan starosta do toho už nemůže nijak zasahovat .
Třeba i vy - zeptejte se např. na koho byla vystavena faktura za neuskutečněný autorský dozor a komu tak město Nový Bor poukázalo pěkňoučkých 48 400 Kč fakturou ,která je neexistuje ,resp. nelze ji najít ?
A policii bych já nepodceňoval , uvidíme, jaké výsledky přinese vyšetřování . Vy se zatím klidně bavte dál .

Nahoru

ZM 25.1., bod 8

Musím se přiznat, že jsem byl dosti rozpačitý z dohadů o tom, kdo vynesl informace PČR. Vždyť, pokud je někdo přesvědčen, že došlo k trestnému činu, je jeho občanskou povinností to ohlásit orgánům činným v trestním řízení. Jak správně podotkl p. Uksa, je možné, že Policie nevyhodnotí proplacení dle mínění FV neprovedeného autorského dozoru jako trestný čin, Město však bude moci vymáhat na autorovi vrácení neoprávněného majetkového prospěchu.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Jak jsem předeslal výše pro pallando , nikdo nemusel nic vynášet. Kdyby alespoň někteří zastupitelé občas nahlédli do zápisů z jednání výborů , které si ustanovili ,mohli si to, co údajně měl někdo z FV vynést jako informaci policii dávno sami přečíst v zápisu FV ze dne 12.9.2016 . A přečíst si to může i každý občan a jak vidíte, měl by. Koneckonců jde o jeho peníze. O pracovní angažovanosti některých zastupitelů si dávno nedělám iluze a panu starostovi hlavně stačí ,když hrozí nějakej malér to s nimi předjednat před zasedáním a zavázat je k loajalitě . Tak asi tak.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Pánové, já se jen divím, jak máte jasno, že šlo o trestný čin. Ani neskončilo vyšetřování a už je jasno, jak se minimálně budou peníze vracet. Asi jste zapomněli na presumci neviny.
Tak jsem se podíval na patřičné zákony a ejhle

...nový Stavební zákon pojem autorský dozor nezná. Ale lze si ho sjednat smluvně ..... Autorským dozorem se obvykle označuje činnost zpracovatele dokumentace stavby pro vydání stavebního povolení, popř. dokumentace pro provedení stavby nebo obecněji dokumentace souborného řešení projektu, kterou ověřuje soulad prováděné stavby s touto dokumentací v průběhu výstavby. Zjištěné nedostatky a návrh na způsob i postup jejich odstranění jsou obvykle předmětem zápisu do stavebního deníku.

...lze si sjednat OBVYKLE ( dvě stránky činností) vybírám ten "trestný čin" neúčasti na kontrolních dnech
i) účast na kontrolních jednáních o výstavbě (kontrolních dnech), popř. na jiných jednáních, která bezprostředně neřeší problémy z výkonu autorského dozoru, nebo vyjadřování se k problémům nesouvisejícím bezprostředně s autorským dozorem, pouze v rozsahu či v případech podle dohody v příslušné smlouvě nebo za zvláštních podmínek (např. zvláštní oddělené úplaty) stanovených smlouvou; ....Fyzická osoba pověřená výkonem autorského dozoru podle kap. 8.1 zaznamenává svá zjištění, požadavky a návrhy do stavebního deníku.

Takže pane Zahradníku dvě otázky
a) V jakém rozsahu byl autorský dozor smluvně zajištěn?
b) Probíhala stavba bezproblémově dle projektu, nebo se vyskytly nedostatky, návrhy na změnu projektu byl vznesen požadavek na operativní zpracování návrhů přijatých drobných úprav a změn dokumentace souborného řešení projektu a projednávání postupů a podmínek prací na změnách většího rozsahu ?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Vy byste sice policii nepodceňoval, ale podceňujete ji. Vážně jste myslel vážně, že by si vyšetřující policisté, kteří mají v ruce konkrétní obvinění, nedokázali na příslušných odborech města sami vyžádat příslušné materiály? Pokud to správně chápu, šlo o to, že měli k dispozici výsledky kontroly vykonané finančním výborem ještě před tím, než prošly řádným zastupitelstvem. O tom, že měli podklady, které k výsledku vedly, nepochybuji. A dál se bavit budu zejména u toho, až budete dokazovat, jak si starosta zavazuje loajalitou ostatní zastupitele. Mohl byste to případně zaznamenat, aby ti, co tu čtou, měli nějaký přehled, jak takové zavazování vypadá. A jestli při tom zastupitelé dostanou aspoň keksík.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Růženíne, s vámi je to těžké. Přece se nemůžete ptát mě ,v jakém rozsahu byl autorský dozor smluvně zajištěn. Je třeba se zeptat na ORM Nový Bor, tam by měly být všechny smlouvy ke stavebním zakázkám - pokud se samozřejmě najdou :-))) Stejně tak ty další záležitosti , zeptejte se vedoucího odboru Ing.Jeništy.
Jádro problému je, že za autorský dozor byly vyplaceny peníze, ale žádný se neuskutečnil. Jinak by každá
přítomnost autora a jeho dozor na stavbě byly zaznamenány ve stavebním deníku. Pan Valdman to řekl na jednání zastupitelstva velmi jasně .
Pallando s vámi je také těžké najít porozumění. Nejenže podceňujete policii , ale podceňujete téměř každého.
Nepsal jsem nikde ,že policie nevychází z trestního oznámení . Asi to chápete špatně, ale připusťe ,že mohli dojít ke shodným konkrétním zjištěním jako FV . To jenom vy s naprostou jistotou tvrdíte, že ve FV mají krtka a pan starosta o tom dokonce veřejně mluví. Připustíme -li , že by to nakonec tak mohlo být , policie se v rámci vyšetřování obrátí na občana s výzvou, aby ve vyšetřované záležitosti podal svědectví , dost dobře nelze odmítnout s tím ,že občan je zároveň členem FV a musí zjištěné skutečnosti - dle interpretace starosty - držet v utajení, dokud neprojdou jednáním zastupitelstva. Tak to zcela jistě není.
Zavazování koaličních zastupitelů k loajalitě netřeba a u těch ostatních to probíhá "téměř "nevinně .
Zeptejte se některého z těch ostatních .

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Pane Zahradníku, se mnou to těžké není. Jen jsem zvyklý podíval se do příslušného zákona a norem. Autorský dozor není právní norma, obvykle se sjednává, obvykle na tyto věci, obvykle dle smlouvy se zadavatelem, obvykle ji vykonává takto.
Co je to OBVYKLE?
Jak lze tvrdit, že by to bylo uvedeno ve stavebním deníku ? Z které právní normy to vychází?
...autorský dozor je pojem tradiční, dříve právně definovaný v ! již zrušeném předpise o dokumentaci staveb !. Pojem používá autorizační zákon, který stanoví, že autorizovaná osoba je v rozsahu oboru (specializace) své autorizace oprávněna provádět autorský dozor nad realizací stavby.

!!!... Autorským dozorem se obvykle označuje činnost zpracovatele dokumentace stavby pro vydání stavebního povolení, popř. dokumentace pro provedení stavby nebo obecněji dokumentace souborného řešení projektu, kterou ověřuje soulad prováděné stavby s touto dokumentací v průběhu výstavby.!!!

...Zjištěné nedostatky a návrh na způsob i postup jejich odstranění jsou OBVYKLE předmětem zápisu do stavebního deníku

Takže
1. Vyvíjel pan Rýdl činnost při zpracování dokumentace a vyřízení stavebního povolení?
2. Jak někdo může tvrdit, že o tom musel být zápis ve stavebním deníku, když to žádný předpis neukládá?
Jedině by si to musel vymínit zadavatel ve smlouvě. Takže ctěme presumci neviny, ověřujme fakta a ne co právě jedna paní povídala.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Za jakou činnost teda myslíte , že město vyplatilo 48 400 Kč a nazývá se " to " autorský dozor ?
Asi se budu opakovat, ale ve stavebním deníku musí být uvedeny denní skutečnosti, které se nám mohou jevit jako malichernosti např. jaké bylo ten den počasí, kolik dělníků a techniků bylo na stavbě, pochopitelně co se dělalo, jaká technika se využívala, případné stavební komplikace nebo nehody atd. Samozřejmě zapsané kontrolní návštěvy na stavbě ať už TDI nebo AD nebo jiné a jejich případné nálezy.
Ještě vám odcituji ze středečního jednání starostu : Na DDM Smetanka se nepočítalo s AD. Po 3 měsících se autor přihlásil o odměnu za AD . S dotazem k tomu se prosím neobracejte na mě , ale na starostu.
Znovu připomenu, že já nevím , co bylo sjednáno ve smlouvě se zadavatelem ,podle vyjádření starosty asi nic. A pak se autor jednostranně sám přihlásil a město mu peníze bez jakékoliv kontroly dalo.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ach jo, s Vámi je to těžké pane Zahradníku :o))
Najděte si stránky ČESKÁ KOMORA AUTORIZOVANÝCH INŽENÝRŮ A TECHNIKŮ ČINNÝCH VE VÝSTAVBĚ
Město je povinno si zajistit autorský dozor
Pokud projektovou dokumentaci pro stavbu financovanou z veřejného rozpočtu, může zpracovat jen osoba oprávněna podle zvláštního předpisu, je stavebník povinen zajistit autorský dozor projektanta (§ 152 odst. 4 zákona č. 183/2006 Sb.) nad souladem prováděné stavby s ověřenou projektovou dokumentací
Autorský dozor projektanta
Autorský dozor je dohledem projektanta (viz § 159 odst. 1) nad postupem další přípravy jako je projektová dokumentace pro provedení stavby i nad prováděním stavby. Autorský dozor projektanta je prováděn na základě smluvního stavu mezi ním a stavebníkem.

Tedy, byla stavba provedena v souladu se zpracovanou dokumentací?
Byla dokumentace stavby provedena pod AD? Vyřídil AD stavební povolení v souladu s projektem?
Existuje právní norma, že AD je povinen chodit na stavbu v době, kdy se tam pracuje? A je předpis, že se to musí psát do deníku?
To , že se přihlásil AD po třech měsících o odměnu je dle mého normální. Jistě víte, že po ukončení stavby je nařízen zkušební provoz a teprve po něm kolaudace. Tedy přihlásil se teprve, když vše bylo, jak má být.

To, že AD nebyl vykonán by dle mého prokázalo pouze
1. Nevykonáváním činností vyplývajících z uzavřené smlouvy.
2 Požadavky zhotovitele na nutné změny projektu, na které nebylo reagováno.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Růženíne, budu se opakovat, ale vaše rady nepatří mě, ale dejme tomu starostovi a zastupitelům NB. Jste -li přesvědčen, že máte pravdu, napište to přímo jim a ne mně. Já skutečně nevím, co bylo ve smlouvě s projektantem a myslím si ,že zhotovitel žádné požadavky na změnu projektu ani neměl . Přesně vám to poví na
ORM Nový Bor vedoucí odboru Ing. Jeništa nebo p.Geby. Já jen reprodukuju, co bylo řečeno na zasedání.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Upřímně řečeno je mi šumafuk borský stavební úřad. Ale nelíbí se mi, že se veřejně mluví, jak na někoho policie něco bohatě využije , jak je povinnost oznamovat trestné činy, jak se budou peníze vracet, že byly neoprávněně vyplaceny atd.. Vše se opírá o to, že někdo řekl, že nejsou ve stavebním deníku zápisy o přítomnosti pana Rýdla, což ale zákon nevyžaduje.
Slušní lidé ctí presumpci neviny, což znamená , že na podezřelého je nahlíženo jako na NEVINNÉHO, a to až do okamžiku kdy soud rozhodne o případné vině
Podotýkám, že pana architekta neznám a nikdy jsme se nesetkali.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Vážený pane, vůbec nejde o borský stavební úřad , jste vedle jak ta jedle, nýbrž o odbor rozvoje města ( ORM ).
A vůbec nejde o Ing.Rýdla , ten v tomto případě pravděpodobně figuroval jako TDI a obdržel za to 80 tisíc ,ale
jde nejspíše o projektanta Ing.Krále , který se dodatečně přihlásil jako AD. Napíšu ještě, že není místní . Nebuďte netrpělivej a vyčkejte výsledků šetření jako já.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Konečně se dostávám k tomu, abych popsal obsah lednového jednání zastupitelsva města. Velmi připomínal Černou kroniku. Pohroma stíhala pohromu a neštěstí a kontroly ze všech stran , jak nám pověděl pan starosta.
Nejprve napadl sníh, který společnost AVE.cz před 3 lety vysoutěžená nestíhala uklízet. Aby ne, když nevědí ,kde je silnice a kde je chodník .Další pohromou byl požár v pečovatelském domě a pak ještě spadla střecha a kus zdi z ruiny ,kde měl být původně skleněný dům a naposledy majitel zcela vážně hovořil o romantické zřícenině. Pak ještě kontrola u hasičů. jejímž výsledkem je zpráva, že neplní organizační a technickou připravenost k zásahu. Si myslím, že plní ,jinak by ten staroušek a další mohli taky uhořet .Rampouchy ze střech taky odstraňovali hasiči. Nadřízený orgán má vytýčeny jiné priority a ty my neznáme.
A pak už další kontroly jen gradovaly : Ministerstvo pro místní rozvoj, centrum regionálního poskytovatele dotace a kontrola z Evropského účetního dvora pro evropskou ......??? nebylo řečníkovi rozumět :-) s kontrolou bude seznámen NKÚ . Kontrola na místní integraci úřadu nebo snad konsolidaci - přeřeknutí, takže máme na výběr :-)
Kontrola SFDI jako poskytovatele dotace na chodník v ulici Gen.Svobody.Dále ještě kontrola akce Lávka přes silnici l/13 z r.2009. Je vidět, že jdou do hloubky i do historie. No a policie ještě vyšetřuje na podnět trestního oznámení občanů některé skutečnosti kolem stavebních veřejných zakázek .
Výsledky všech těchto kontrol nám ukáží jak město v dotacích ,ale i ve veřejných zakázkách postupuje ..
Zde bych zmínil ,že starosta oznámil, že se mu podařilo rozhodnutím zajistit nové pojištění pro zastupitele do výše 5 milionů korun. Má obavy z kriminalizace samosprávy ,které se takto chce vyhnout .Co nám neoznámil je výše pojištění a zda to cele je placeno z veřejných peněz nebo je tam třeba i malá spoluúčast ,aby byli zastupitelé při svých příštích rozhodnutích alespoň obezřetnější . Na ta minulá se nové pojištění , předpokládám , nevztahuje .

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

bodč,8 - Kontrola finančního výboru na hospodárné vynakládání fin.prostředků na autorské dozory ( AD ) a
technické dozory investora (TDI - města ) u vybraných staveb. K zásadnímu zjištění došlo u AD u DDM Smetanka, kde byly velké peníze vyplaceny za TDI ( Ing.Rýdl ).Celá částka 80 000 Kč (TDI a AD ) se vyplatila jako TDI a nebyl předložen žádný důkaz, že AD byl vůbec proveden. V žádném zápisu kontrolních dnů ani nikde ve stavebním deníku není AD zmíněn.
Paní předsedkyně FV pak nabídla zastupitelům, aby se ptali,že to může dál vysvětlit. Zareagoval jen pan starosta a pěkně je zepsul i když to nebylo k věci , posuďte sami z toho ,co řekl : FV pracuje s neznalostí zákonů ČR ,my jsme policii poskytli vše, co jsme od vás dostali a policie to šetří Do projednání zastupitelstvem se nemají informace dostat ven. S FV spolupracovala osoba, která je podjatá a to jedna z osob, které podaly trestní oznámení. K tomu , že byly vyplaceny peníze za něco , co neproběhlo neřekl starosta ani slovo ,ani jak se to bude řešit a to až do konce jednání.
Pokračoval další výtkou tentokrát k formulaci připraveného usnesení, ve kterém je navržen audit. Vysvětlil jí, že audit to nemůže zkontrolovat neboť provádí jen kontrolu účetní nikoliv věcnou a že obec si na sebe nemůže poslat kontrolu dále , že šetření na oznámení už provádí ÚHOS (Úřad pro kontrolu hospodářské soutěže )Jenom k tomu dodám, že lidem běžně splývá slovo audit s hloubkovou kontrolou a netuší, že jen kontrolují příjmy a výdaje a nesmí chybět ani koruna. Jestli byla vydaná za neprovedenou činnost je vůbec nezajímá.
Starosta pak podal svůj návrh usnesení. Má se zpracovat směrnice pravidel pro AD a TDI do konce března 2017. Paní Kollertová se ohradila, že neví o tom ,že by měli spolupracovat s policií. Starosta oponuje a tvrdí,že to muselo odejít z FV , protože teď je tu ten požadavek policie ČR na základě šetření FV. Snad by nebylo od věci zeptat se policie, jestli je interpretace správná nebo není. Zvláště když ještě dodává ,že reaguje na oznámení policie, které přišlo a z něčeho vychází a jak sám říká, že neví z čeho :-) Ať se jich zeptá, ne ?
Pan Valdman v diskuzi řekl, že jestli to policie měla od někoho z FV, tak to je hrdina . Připomíná, že léta se přistupovalo k rozhodování úředníků benevolentně a kontroly, jako byla tato, se vůbec nedělaly.Členové fin. výboru jsou laici a proto je legitimní obrátí-li se na odborníky. U Ing. Rýdla vidí vysloveně střet zájmů , pokud participuje na většině stav.zakázek (mimo náměstí ) v různých pozicích a čerpá pro sebe prostředky z městs. rozpočtu jako volený zastupitel a zvolený předseda Výboru pro rozvoj města.To bije do očí. Ke zjištěné skutečnosti řekl tolik :Co není ve stavebním deníku, jako by neexistovalo. Co je ve stav.deníku platí,neplatí žádná svědectví osob. ( Ing.Rýdl,autor projektu Ing.Král, bývalý zaměstnanec ORM pan John - ti tři podali písemná prohlášení )

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Starosta pak ujišťuje FV, že je taky rád , že se to šetří. Vítá rozšířené šetření na l.etapu rekonstrukce centra města, Kalinovu ulici a říká, že je rád, že se tam na tom TDI podílela nejmenovaná osoba . Tečka. A já jsem nikoho nejmenoval ,opakuje . Já teda taky ne, ale je zjevné a z jeho radosti to leckdo pozná ,že je to ta osoba, která byla přizvaným odborníkem FV .Pak se konečně ozval zastupitel Válek a nazval věci pravým jménem. Policie šetří vážné obvinění, že AD nebyl proveden. Starosta na to, že se rozhodl záležitost prošetřit s dalšími právníky, protože procesu kriminalizace samosprávy se chce vyhnout a svým rozhodnutím zajistil pojištění samosprávy na 5 mil.Kč- o tom jsem napsal.
Předseda kontrolního výboru Ing.Řehoř požádal, aby byly zastaveny skartace materiálů ORM. Tajemnice mu odpověděla, že skartace probíhají 1x ročně a právě proběhly. Přededkyně FV Ing. Kollertová žádá tajemnici o skartační řád . Mám pro ni rychlejší návod . Pracoviště spisové služby a podatelna zajišťuje m.j. ukládání a vyřazování dokumentů ve skartačním řádu na základě zákona č, 499/2004 SB. o archivnictví a spisové službě ve znění pozdějších zákonů, vyhlášky č.646/2004 Sb. o podrobnostech spisové služby a dle spisového skartačního řádu města Nový Bor. Tam ho budou mít určitě. A ještě pro p.Kollertovou jedna informace, pan starosta vás uvedl v omyl, když vám neupřesnil, že se z budovy úřadu nesmí odnášet žádné dokumenty a nechal vás při tom, že to platí i pro kopie. Tak tedy neplatí, kopii, kterou vám poskytl pan Janků, jste se odnesla zcela regulérně.
Nakonec ještě kompliment - volba paní Ing. Kollertové za předsekyni FV byla dobrá volba. Záznam celého zasedání by měl být na webu města do čtvrtka 2.2.2017

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

No pane Zahradníku, upřímně. Náš úřad si dělá vše po svém a dle nejlepšího vědomí a svědomí a ne vždy je to gut.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

A to mi sdělte, pane Zahradníku, proč by starosta města, ve kterém má jeho strana společně s dalšími dvěma výraznou většinu, měl byť "téměř" (?) nevinně zavazovat členy nekoaličních stran k loajalitě? Na celou opozici se může vy víte co (a upřímně mě stále ještě překvapuje, že přibral do koalice i socany, na které se mohl stejně dobře vy víte co) a s kritickými názory chodí na zastupitelstvo leda tak pan Džavík a opozice většinou mlčí, pokud tedy náhodou nevystupuje pan zastupitel Fuksa s čistě komunistickými názory, což se ostatně dá očekávat, ale pochybuju, že ho někdo vůbec bere vážně.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Já bych navrhoval diskutovat k zásadní věci a to jsou peníze vyplacené městem za AD, který nebyl podle zjištění kontroly FV vykonán. Povězte, co si o tom myslíte vy ?
Pokud tedy ještě víc zjemním formulaci tak, pan starosta přesvědčí hned na začátku volebního období všechny zastupitele, že je třeba vždy vystupovat tak, aby se v žádném případě nepoškodilo dobré jméno města a příležitostně se jim to připomene. Se zeptejte třeba toho Fuksy , možná to potvrdí, nemůžu ale mluvit za něj. Pravdu máte v tom, že opozice je slabá a mlčí , to se ale může do voleb změnit.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Přečetla jsem diskusi, o meritu případu nic nevím,ale z těch vyjádření pana "Zahradníka" si nejsem jistá,jestli ve FV nakonec on sám nesedí.A upřímně lituji slušnou paní Ing.Kollertovou.
A co se děje jiného v Boru?
Chodíme s vnoučkem sáńkovat pod sídliště Rumb. hrdinů.
Tolik, s prominutím, psích hoven, nazveme to pravými jmény- jsem dlouho neviděla. Okolí domů jsou poseta exkrementy psích miláčků,pro které se majitelé neshýbají.Proč taky, že ? Do pejsků mnozí (včetně seniorů)investují více,než do svého zdraví,tak ať nejsou ve svých právech znečišťovat veřejná prostranství nijak ukracováni.
Hezký den

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ke zjištěné skutečnosti řekl tolik :Co není ve stavebním deníku, jako by neexistovalo. Co je ve stav.deníku platí,neplatí žádná svědectví osob.
Tak nevím, zda platí, co řekne pan Valdman, nebo co říká stavební zákon nebo co tvrdí ČESKÁ KOMORA AUTORIZOVANÝCH INŽENÝRŮ A TECHNIKŮ ČINNÝCH VE VÝSTAVBĚ, oprávněná dávat i legislativní výklady.
Seznámila se s tím ta finanční komise? Vy taky? Odtud se snad mělo začít. Od směrodatných předpisů a co je náplní. A ty říkají něco jiného, než že co je ve stavebním deníku platí a nic jiného.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

V kauze autorského dozoru je třeba rozlišit rovinu 1) trestní a 2) obchodní.
Ad 1) Platí presumce neviny. PČR by musela doložit důkazy, že došlo k trestnému činu. Jsem si téměř jist, že tato situace nenastane a trestní oznámení bude minimálně v tomto bodě odloženo. V naší společnosti panuje neslušná praxe zveřejňovat kauzy už ve fázi trestního oznámení. Na obhajobu veřejného projednání ZM je třeba uvést, že jednak nepadla jména podezřelých a kromě toho jsou spoluobčané vzhledem k nadužívání institutu trestního oznámení dostatečně poučeni, že podání trestního oznámení v žádném případě neznamená, že trestný čin byl skutečně spáchán.
Ad 2) V obchodním styku je situace opačná. Dodavatel zboží či služby je povinen doložit fakturu předepsaným ve smlouvě dohodnutým způsobem (zpravidla dodací list resp. protokol o předání). Nákladově uznatelné jsou pouze faktury, u nichž je kontrolovaný subjekt schopen finančnímu úřadu doložit, že skutečně došlo k řádnému splnění předmětu faktury. Emeritní ředitelka FÚ paní Ing. Kollertová má v této oblasti obrovské znalosti a zkušenosti. Výsledek jejího šetření nelze brát na lehkou váhu.
Pokud faktura není řádně doložena, odběratel ji vrátí, pokud již byla proplacena, vyžádá si vrácení peněz. Je to postup, nad nímž není třeba se pohoršovat. I nejpečlivějším subjektům se stane, že občas něco popletou. Je třeba si uvědomit, že účtárny větších firem zpracovávají stovky faktur.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Takže pan Válek dal skutečná fakta pro krok kupředu. Ale pořád chybí , co autorský dozor nedělal. Podle mnou uvedených stránek je hlavní náplní činnost do vydání stavebního povolení. To že bylo vydáno bezproblémově svědčí o tom, že autorský dozor byl vykonán cituji z náplně
a) účast na veřejnoprávních (správních) řízeních a jednáních za účelem ujasnění nebo vysvětlení souvislostí s příslušnou částí dokumentace souborného řešení projektu, popř. s jejími přijatými či navrhovanými změnami;
b) dozor při zpracování realizační dokumentace, s vysvětlením příslušných vazeb, popř. s koordinační působností mezi jednotlivými zpracovateli, k zabezpečení souladu s dokumentací souborného řešení projektu;
c) dozor při zpracování dokumentace dočasných zařízení staveniště nebo úprav trvalých objektů, k zabezpečení souladu s dokumentací souborného řešení projektu;
d) dozor nad zabezpečením úrovně staveniště předpokládané dokumentací při předání realizátorovi (realizátorům) stavby a autorský dozor při vytyčovacích pracích;
e) autorský dozor při realizaci stavby k zabezpečení souladu s dokumentací souborného řešení projektu, jak pokud jde o vlastní řešení stavby, tak také z hlediska postupu a respektování podmínek výstavby;

pro vlastní realizaci je pak povinen

operativní zpracování návrhů přijatých drobných úprav a změn dokumentace souborného řešení projektu a projednávání postupů a podmínek prací na změnách většího rozsahu, včetně účasti na souvisejících změnových řízeních;
a co se týká stavebního deníku
účast na kontrolních jednáních o výstavbě (kontrolních dnech), popř. na jiných jednáních, která bezprostředně neřeší problémy z výkonu autorského dozoru, nebo vyjadřování se k problémům nesouvisejícím bezprostředně s autorským dozorem, pouze v rozsahu či v případech podle dohody v příslušné smlouvě nebo za zvláštních podmínek (např. zvláštní oddělené úplaty) stanovených smlouvou;

Myslím, že pokud projekt prošel bez problémů a stejně tak stavba je řádně zkolaudována podle původního projektu je jeho úkol splněn.
Účast na kontrolních dnech, pokud nebyla stavebníkem vyžádána z důvodu změn, je možná pouze za úplatu a na základě smlouvy.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ještě mě napadlo, jestli to byla náhoda nebo záměr, že na jednání zastupitelsva chyběly obě dvě klíčové osoby , které mohly ( kdyby chtěly ) podat nejpřesnější vysvětlení ke kontrolnímu zjištění FV.
vedoucí Odboru rozvoje města Ing. Jeništa a zastupitel předseda Výboru rozvoje města Ing.Rýdl
Pane Válku, domnívám se, že podle vašeho vysvětlení jde zásadně o obchodní transakci bez kontroly plnění.

Nahoru

Nesnesitelná lehkost internetové diskuse

Kontrola trvala cca půl roku. Paní Ing. Kollertová & spol. při ní prostudovali stohy podkladů, absolvovali bezpočet konzultací s odborníky, opakovaně si vyžádali podání vysvětlení a dodatečné podklady od zainteresovaných osob. Opravdu si myslíte, pane Růženíne, že nevzali v potaz to, co vy jste vygoogloval za pár minut?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

V odpovědi k žádosti o informace č.13 je v příloze zveřejněn Spisový a skartační řád města Nový Bor platný od 1.1.2016. Zájem o něj měli na zasedání pan Ing .Řehoř předseda KV a paní Ing.Kollertová předsedkyně FV. Věřím ,že je snad na to někdo upozorní ,popř. paní tajemnice.
Nerozumím bohužel formulaci usnesení k bodu č. 8 posledního zasedání : Pan starosta je m.j. pověřen zpracováním pravidel pro kontrolní činnost orgánů ZM a RM a zpracováním pravidel pro hodnocení AD a TDI .
Pane Válku, vy jako zastupitel byste to mohl vědět lépe. Má to znamenat, že budou sepsána nějaká nová pravidla pro zastupitelstvo a pro radu a zastupitelstvo a rada budou tuto novou kontrolní činnost provádět ???
Platí přece podle zákona o obcích, že kontrolní činnost provádí zastupitelstvem povinně zvolené kontrolní orgány a to jsou Kontrolní výbor a Finační výbor a ty u nás pracují dobře , jak jsme měli možnost vidět.

Nahoru

Re: Nesnesitelná lehkost internetové diskuse

Taky jsem dělal pár let předsedu kontrolní komise a pracoval v dozorčích radách. Nevím pane Válku, jak jste přišel na to, že jsem to měl na za pár minut na Googlu. Nejsem povrchní člověk
Vyhledával jsem relevantní informace o náplni práce AD a související věci. Ty jsem důkladně prostudoval. A to mi právě v té zprávě chybělo. Správný postup dle mne měl být. Autorský dozor nesplnil ze svých povinností toto.... . Vy to víte ?
Proto budeme požadovat adekvátně požadovat zpět částku celou ( částečnou ). Event částka nebyla v souladu s...
To bych viděl jako férové a správné.
Dovíme se konečně, co z požadovaných prací AD nesplnil? Jak mohl jím garantovaný projekt (hlavní náplň ) dostat zelenou ve stavebním řízení, když neplnil své povinnosti?
Opřít tvrzení o neuskutečněném AD na základě tvrzení pan Valdmana "Co není ve stavebním deníku, jako by neexistovalo. Co je ve stav.deníku platí, neplatí žádná svědectví osob." no nevím.
Já si hledal relevantní informace u "kováře ",tzn. odborného webu pracujícího na základě zákona č. 360/92 Sb. (zákon ČNR o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě).
Ale snad se konečně dovím, co AD konkretně nesplnil. Vy to jistě víte.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září- Bořek Šípek

Dnes je tomu rok,co zemřel Bořek Šípek. Znala jsem ho od r.1991,občas jsem mu psala nějaké léky, potvrdila takové nezbytnosti ,že je schopen učit na VŠ a tak.Ne vše se mi od něho líbilo,ale z převážné většiny ano. Invenci měl obrovskou. To, co dělá umělce umělcem a co nelze koupit v apatyce, tak tím byl obdařen hodně.
Hezký den!

Nahoru

Re: Co se děje v Boru borští šachisti-nacisti?

Jak se šíří zaručené zprávy eterem. Známe to tady i my. Zeman nepravdivě řekne, že v textech Pussy Riot je to samé k..sem k... tam, Alan přidá zmrzlá kuřata ve vagíně a soulož na veřejnosti či polévání policistů močí a Josef Doškář má jasno..Neříkejte mi , že jste neviděl jejich pussy , jak si to rozdávají, jako nejproslulejší prostitutky. Jejím zcela jedno, zda si to rozdávají v kostele, v galerii , nebo na náměstí v Boru, před holčičkami.
To samé se odehrálo z ilustračního fota na webu novoborských šachistů
Viděl sedící muslimky a má taky jasno. Václav Klaus mladší.
http://hlidacipes.org/proc-sachiste-a-vaclav-klaus-mladsi-manipuluji-fotkami/

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Něco se děje ! Rada města na svém zasedání 13.2.2016 zrušila usnesení o zřízení kavárny v městském kině v Novém Boru ,vyhlášené dne 28.11.2016 . Proč , to se zatím můžeme jen dohadovat . Možná kvůli nedostatku financí, možná kvůli nenápaditému projektu autora Ing.Rýdla s mnoha nedostatky, na které se poukazovalo ještě před vyhlášením výběrového řízení, možná se zastupitelé ( RM) konečně probrali letargie a začnou fungovat jako řádní správci . No co, hlavně, že projekt autorovi zaplatili. Možná nám k tomu pan starosta dokonce ve středu na jednání zastupitelstva něco poví.
Každopádně na webu města ve veřejných zakázkách to zatím není, pan Ing.Jeništa změnu neaktualizoval - jako obvykle. Jestli vás zajímají podrobnosti dnes již zrušené veřejné zakázky na kavárnu v kině , přečtěte si je zde na diskuzi ve dvou příspěvcích milana zahradnika z 6.1.2017 a 21.1.2017 .

Nahoru

Něco se asi děje .

Tak dnes se konečně objevil na úřední desce výpis usnesení z jednání RM č.50 dne 30.1.2017. Tam se můžeme dočíst ,kdo byl vybrán jako zhotovitel veř.zakázky na zřízení kavárny , která byla na dalším jednání RM č.51 zrušena. O tom jsem psal včera. Nějak se jim ten zápis z 50.schůze vypařil a tak ho na úřední desce předběhl zápis z 51.schůze. No není to Kocourkov ? Ovšem,když už to tam teď oboje máme , stojí ještě za pozornost ten poslední bod z 50.schůze a to je převod majetku města Nový Bor na společnost Teplo NB s.r. o. Má se připravit záměr prodeje. Není mi jasné, jestli tedy převod a nebo prodej. To není stejné, že ? Zatím byla společnost Teplo NB s.r.o. ve 100% vlastnictví města. Co může být důvodem ke změně ? Vysvětlí nám to zastupitelé, než to schválí nebo neschválí ?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

No já nevím, mě už to připadá poněkud trapné, ale nemůžete rovnou napsat, že se tu chcete fiktivně dohadovat, protože pan spojka byl zase na kuželkách (nebo lyžuje) a vám scházejí informace? Samozřejmě máte možnost zeptat se přímo na zastupitelstvu, pokud tedy nedelegujete nějakého spolustraníka.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

No já bych spíš čekal, že nám pan starosta různé nejasnosti řekne přímo na zastupitelstvu sám , aniž by se ho musel někdo ptát na zastupitelstvu nebo jinak. Sem to napsat je jedna z možností " jinak ".( Někteří zastupitelé si to přečtou .) Tak to alespoň slíbil v lednu 2010 v měsíčníku , krátce po tom, kdy nastoupil do funkce. " Co není tajné je veřejné ".

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Aha, to je opravdu inovativní přístup: starosta má vědět, co jednotliví zastupitelé považují za nejasnost a pohovořit o tom z vlastní iniciativy. Případně si přečíst na internetu, co považuje za nejasnost nějaký anonym a také ho uspokojit na zastupitelstvu. Připomíná mi to neustálé vysvětlování občanům, že když nejsou spokojení se zimní údržbou, nemají to řešit na internetu nebo u Šoupalů nad pívem, ale aspoň to oznámit na linkách zřízených zvlášť pro ten účel, protože když se informace nedostane k tomu, kdo má úklid na starosti, tak jako by nebyla. (Ale předpokládám, že kdybyste byl starostou vy, všechno by bylo v cajku.)

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Pan starosta se má především starat o město a všestranně o lidi , co v něm žíjí . Taky o majetek města a o to,
jak pracují jeho úředníci a zaměstnanci . Obvykle na zasedání dlouze mluví o různých proběhlých jednáních, kterých se účastnil .Mohl by umět odhadnout, jaké informace jsou pro lidi žádoucí a dát jim je bez ptaní.
Zcela jistě to jsou ty, kde se poskytují peníze města někam někomu nebo se přesouvá majetek. A zcela jistě je žádoucí to nejen oznámit usnesením na úřední desce , ale často říci jasně i proč , jaký je k tomu důvod.A stačilo by jednou větou. Platí to především o rozhodnutích RM , která jsou bez přítomnosti veřejnosti .
K vám bych osobně měl jenom tuto prosbu : Neřešte prosím ve svých příspěvcích stále moji osobu .Prosil bych držet se věcně jenom toho ,o čem píšu. Mou osobu svými pichlavostmi klidně vynechte.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

...Mohl by umět odhadnout, jaké informace jsou pro lidi žádoucí ...
a na co jsou maily na radnici, na zastupitele, veřejná jednání a zákony o poskytování informací?
Proč se místo dotazu objevují neustále temné náznaky nekalostí v jednání novoborských zastupitelů?
... převod majetku města Nový Bor na společnost Teplo NB s.r. o. Má se připravit záměr prodeje. Není mi jasné, jestli tedy převod a nebo prodej. To není stejné, že ? Zatím byla společnost Teplo NB s.r.o. ve 100% vlastnictví města. Co může být důvodem ke změně ?...
Vy tam vidíte nějakou změnu? Když tomu nerozumíte, proč to šíříte?
Jinak osoba imaginárního milana zahradníka snad nemůže být urážena pichlavostmi. Sám jste si anonymitu vybral. Pokud by jste se nestyděl za své jméno a psal pod svými iniciálami, třeba by se zastupitel nebo starosta ozval. Podívejte na CL. Tam pánové Chot, Tejnora, Vlček atd. vysvětlují své postoje.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Jestli jste sledoval poslední jednání borského zastupitelstva ,tak jste slyšel starostu, jak si stěžoval na velké množství žádostí o informace ,které zatěžují úřad. Víte ,kdyby se všechny ty informace zveřejňovali rovnou, tak by žádné individuální žádosti nemusely být. Převod a prodej nevidím jako stejnou transakci. Převod je podle mě někomu konkrétnímu, zatímco prodej je věc otevřená všem zájemcům. Ono se to nakonec ukáže, co se myslelo.
V tom usnesení je v jedné větě převod a v následující prodej, to je zmatečné.
A nakonec podíváme -li se na vámi vyjmenované diskututující z České Lípy ,jsou všichni zvolení zastupitelé a taky pan zastupitel Jeník, na kterého jste zapomněl. To není ale můj případ, to jste se ve srovnání spletl. Já jsem pouhý občan.
U nás někdy reaguje jen pan zastupitel Válek ,další anonymně a ten třetí , do kterého jsem vkládal naděje před drahnou dobou přestal na i-novinách diskutovat.
Ještě upozorním na rozdíly , na které jste zapomněl : Bude-li se občan ptát mailem, dostane odpověď jen on.
Bude-li se ptát zastupitele , záleží na výběru, může to být dost trapas , protože někteří nejsou v obraze . Na veřejném jednání složitější dotaz znamená odklad přímé odpovědi a stejně jako v případě mailu dostane odpověď jenom on a veřejnost se nic nedoví. Pro všechny zájemce je tak jenom odpověď na žádost o informace podle
zák. č 106, která se pak zveřejňuje na webu. To ale zatěžuje úřad, starostovi se to moc nelíbí , jak se vyjádřil..

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Samozřejmě rozumím tomu, že nepovažujete všechny starostovy informace podávané na začátku ZM za zajímavé, protože na většinu z nich máte vlastní názor a o většině z nich víte (svoje). A vidíte, já jeho informace o dění z města za zajímavé považuji - a je nás takových rozhodně víc. Informace o jednání rady města považuji za dostatečné, všechna usnesení, která má schválit zastupitelstvo, se dostanou do materiálů, a ta, která má v kompetenci rada města, zůstanou v jednání rady, tak je to dáno zákonem. To, že starosta informuje o svých jednáních nejen zastupitele, ale prostřednictvím vysílání i občany, je, myslím, známkou jeho dobré vůle - pamatuji si, že když býval starostou pan Mareš, o tom, co kde dělal a s kým jednal, se nemluvilo vůbec, leda tak v kuloárech o tom, co kde zase provedl, takže občan byli odkázáni na stručné zápisy v měsíčníku a informace jednapanipovidala. Jo a ještě se tedy presentoval na svém blogu, to je fakt :D Takže z tohoto hlediska se domnívám, že starosta plní ty vámi zmiňované předvolební sliby ve smyslu, že bude pokud možno o všem informovat. Od toho, aby se kdokoliv vyptal na konkrétní věci, které starosta z jeho hlediska nesprávně neuvedl, je zasedání zastupitelstva, případně hodiny vymezené starostou a místostarostkou pro setkávání s občany. Takže ptát se můžete, pokud ovšem máte odvahu. A pokud nedostanete odpověď rovnou, či písemně, tak se můžete dle zákona bránit. Ale ještě jednou opakuji: starosta nevidí do hlavy nikomu - zastupitelům, občanům, ani anonymům na internetu.
Ad pichlavosti: k tomu již své napsal pan růženín a já s ním nemohu nesouhlasit.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

A jaký je dle Vás, pane zahradníku, rozdíl mezi převodem a prodejem majetku? Není náhodou převod majetku za úplatu prodej?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Člověče Pallando, jste mi docela k smíchu s Vaším názorem. Pokud byste starostu Dvořáka znal osobně, tak zjistíte, že lže jak když tiskne, ale je důležité že Vy a ty ovce okolo něho mu věříte.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Člověče Bláho, jste docela k smíchu, když jako osobní "znalec " starosty Dvořáka mu to neřeknete do očí a šíříte to anonymně v diskuzích. Nedůvěryhodný jste vy.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

No Pallando, myslím si, že on to ví sám moc dobře a hlavně to vědí úředníci. Jinak aspoň by bylo dobré se podepsat a pak soudit. Já jsem Bláha od mala, ale Pallanda nebo Válenda fakt neznám.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

"Od toho, aby se kdokoliv vyptal na konkrétní věci, které starosta z jeho hlediska nesprávně neuvedl, je zasedání zastupitelstva, případně hodiny vymezené starostou a místostarostkou pro setkávání s občany. Takže ptát se můžete, pokud ovšem máte odvahu. A pokud nedostanete odpověď rovnou, či písemně, tak se můžete dle zákona bránit. Ale ještě jednou opakuji: starosta nevidí do hlavy nikomu - zastupitelům, občanům, ani anonymům na internetu."
Čemu konkrétně v těchto čtyřech větách nerozumíte? Nikoho nesoudím, k tomu nemám oprávnění, ale názor si ještě udělat můžu, stejně jako Bláha od mala.
Možná budete překvapen, že někdo využívá možnosti přijít se na radnici zeptat - i přesto, že v osobním jednání se těžko schová za virtuální identitu. Já se také chodím ptát a promiňte, připadá mi, že jsem informovanější než někdo, kdo si říká Bláha.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září,"protihluková " vyhláška

Osobně jsem ráda,že zastupitelstvo schválilo vyhlášku nařizující alespoň v neděli mít klid. Určitě se zvedne vlna nevole. Neustálé zastřihování trávníku,které je in,nejlépe několikrát týdně,znám. Člověk si sedne ke kávě s knihou na krásném venkovském vzduchu s výhledem do kraje a místo kochání se a potěchy ducha začne v neděli odpoledne vrčet sekačka a je po idyle.... Parafrázuji Pelíšky,kdy tatínek vzkazoval ,že by alespoň na vánoce mohl být klid.Zde v neděli.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Nápíšu pár postřehů k poslednímu jednání zastupitelů ve středu 22.2.2017 - ještě bude pár dní ke shlédnutí na webu města videozáznam .
Ten první je k vyhlášce o omezení hlučných činností. Škoda jen, že se zastupitelé nepřipravili a neseznámili se v podkladových materiálech k jednání s textem připraveným pro ně ved. správního odboru Ing. Rychtářovou. Paní zastupitelka Šepsová si mohla ušetřit jalovou diskuzi zda k nedělím přidat i svátky a to jestli všechny nebo jenom státní. Paní Rychtářová svátky rozdělila a vyjmenovala . Načež zastupitelka prohlásila, že by osobně trvala na neděli a státních svátcích. V podkladových materiálech je ale jasně napsáno, že obce nemohou paušálně zakázat používání hlučných zařízení po delší čas (např. celý pracovní den či dokonce více po sobě jdoucích dní nebo celý víkend ) Některé st. svátky jsou 2 dny po sobě nebo mohou někdy navazovat na neděli, takže to by taky nešlo . Naštěstí se ten návrh neschválil . Takže omezení jen v neděli. Zároveň se ale stejně počítá s tím, že vydání vyhlášky neomezí spory.
Podruhé napíšu, že je škoda, že se zastupitelé aktivně nepřipravili na opakované (dokonce čtvrté) projednání bodu č.10 o užívání parcely v k.ú. Arnultovice - Zátiší . Uživatelé ji mají oplocenou a tvrdí, že ji vydrželi .Právní zástupce města i zastupitelé jsou toho názoru, že parcely podle zápisu v katastu jsou majetkem města.
Nebylo by nic jednoduššího než požádat v katastru o historii zápisů parcely. Stojí to cca stovku . To je určitě míň než soudní výlohy. Jedno, která strana by požádala. Zcela jistě musí být na MÚ mapy této části Arnultovic ještě před vybudováním obchvatu. Já jsem do takové mapy nahlédl a viděl na ní zakresleny všechny domky, které padly za oběť výstavbě obchvatu. Na sporné parcele stál taky jeden a znamená to, že domek na ní byl vykoupen i s parcelou. nemyslím si, že by mělo být složité to dohledat.
Bod č. 12 Neschválení výměny parcely s městem v Bukovanech pan starosta příkladně vyložil a jen poznamenám, že tak jasně by mělo být na jednání vyloženo všechno. To rád pochválím.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

No a na konec bod, který před jednáním nechal schválit k projednání zastupitel Ing.Řehoř ( ANO ) . Ten byl předložen na základě emailu, který obdrželi zastupitelé od p. Doležala. Bylo to oznámení o soudním řízení Krajského soudu v Praze , které proběhlo v prosinci na základě stížnosti na znalecký posudek znalce Ing. Bořivoje Horáka pro město Nový Bor. Soud shledal stížnost jako oprávněnou, neboť znalec neměl dostatečné podklady a podle výroku soudu,měl zpracování posudku odmítnout .Znalec výtku přiznal a přijal . Tento posudek je ale stále součástí spisů vyšetřování l.etapy rekonstrukce náměstí a proto by měl být zneplatněn.
Z následné diskuze , ve které se projevila naplno jen bezradnost a bezmocnost zastupitelů k nějakému konktrétnímu aktu nebo rozhodnutí jsem smutný . Pan starosta tvrdí, že nemůže posudek zneplatnit. No dobře, ale může ho ze spisů nechat vyjmout jako nekompetentní, protože byl vypracován bez potřebných podkladů. Např. podkladem byl neúplný stavební deník f. EUROVIA a ta se odkazovala na stav. deník f. ZEPS jako subdodavatele , který taky neměl potřebné náležitosti k řádnému ověření všech víceprací. I tady je znovu vidět, jak důležitý dokument stavební deníky jsou a je veliká liknavost zadavatele stavby, že je průběžně nekontroluje.
Pan starosta se bránil tím, že nepochybyl úřad, pochybyl znalec a že znalecký posudek bereme jako platný, protože jej nemůžeme zneplatnit a , že neví jaký postoj k tomu zaujmout. S tím nemohu souhlasit a myslím si že žádný z občanů ,pokud se o to k nim dostane. Je mi líto, že pan starosta byl po nachlazení ještě dost unavený, ale je tristní když z přítomných asi 15 zastupitelů nevzejde v takové situaci ani návrh. Jediný, kdo se snažil alespoň něco zformulovat do zápisu byl zastupitel Viktor Novotný. Nejjednodušší by bylo znalci jeho pochybný posudek vrátit a on ať vrátí peníze, které od města před rokem dostal.

Nahoru

Novoborské zastupitelstvo 22.2.2017

Jednání jsem se, bohužel, nemohl zúčastnit.
V židovsko křesťanské společnosti se světí neděle (u Židů sobota) od nepaměti. Jeden volný den v týdnu měl vedle náboženského vždy i praktický význam: pracující si mohli odpočinout po náročném pracovním týdnu, rodina se sešla pohromadě. Jako dlouhodobý zastánce nedělního klidu jsem rád, že byla vyhláška schválena. Neděle bez nadměrného hluku je dostatečná; hlasoval bych proti rozšíření zákazu na svátky.
K bodu 10: Uživatelé pozemku by měli mít především zájem dát si to do pořádku, tj. požádat Katastr nemovitostí o zápis vydrženého (dle jejich názoru) pozemku. Zastupitelé jsou správci majetku, který jim nepatří. Jsou povinni s majetkem obce zacházet s péčí dobrého hospodáře. Věc má i daňový aspekt. Kdyby zastupitelé navzdory posudku právníka souhlasili s přepisem sporného pozemku na současné uživatele, mohl by Finanční úřad bez jednoznačného důkazu vydržení neuznat, což by vedlo k vyměření daně z nabytí nemovitostí, případně darovací daně.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ještě k nové vyhlášce , já bych hlasoval taky jako vy pane Válku - jednodenní nedělní klid dostačuje .V mém příspěvku k tomu bylo v úvodu postesknutí , že zastupitelé ( někteří ) asi pořádně nečtou podkladové materiály a pak třeba navrhují nevědomky něco nepřípustného . Stejně tak jako tisková mluvčí uvedla na webu města tuhle vyhlášku nadpisem " O víkendech zapomeňte na sekačky " nebo nějak podobně. V dalším textu až pak je,,že
se to týká neděle. Prostě nepozornost vyústila v nesprávnost a nikdo nic na to :-)
A nějaký racionální návrh k tomu závadnému posudku soudního znalce byste prosím neměl ?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Tuším, že jsem potrefenou husou milana zahradníka, tak když už jsem si sem po čase našel cestu, přidám pár poznámek. Jinak jsem, Milane, bohužel dospěl k závěru, že lidem je všechno tak nějak jedno, a proto nemá pomalu ani smysl snažit se něco vysvětlovat.
U Tepla jde o to, že by město prodalo své společnosti tepelnou infrastrukturu, kterou si doteď Teplo od města jen pronajímá. To přinese hned několik výhod. Kromě injekce do schodkového rozpočtu (rekonstrukce náměstí), především udržitelnost investic do tepelné infrastruktury (staralo by se Teplo). Cenu tepla transakce lidem nezvýší, vše zůstává nadále pod kontrolou města.
U kavárny v kině šlo o to, že vybraná firma nepřistoupila na posun termínu, šla do toho právě kvůli tomu, že se původně mělo stavět v zimě. Už si přesně nevybavuji důvod posunu, problém byl i v tom, že vysoutěžená cena byla vyšší než připravený předpokládal rozpočet.
U posudku nešlo, než vzít informaci o pochybení znalce na vědomí. Posudek sám zůstává platný, nicméně stejně nic zásadního nevyřešil, čekáme teď na výsledek šetření PČR, zda z něj nevzejdou konkrétnější informace.
Ohledně vyhlášky jsem byl proti jejímu zavedení, před lety byla obdobná zrušena. Mám obavu, že přinese více potíží než kýženého klidu. Vzhledem k většinovému příklonu k vydání vyhlášky jsem pak u konkrétního znění byl už pro znění s nedělemi. Na obranu kolegyně Šepsové nutno zmínit, že detaily od ing. Rychtářové šly, tuším, dopoledne před ZM a neobsahovaly ani vysvětlení dělení svátků, to zaznělo až na jednání při dotazu na variantu zahrnout svátky.
Poslední zmínku k náměstí - podle posledních informací by v květnu měli začít kopat plynaři. Město připravuje informace pro občany ohledně možností parkování v okolí.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Na webu města se jako každoročně v tuto dobu objevila výzva občanům : Ukliďme příkopy 2017 ! No, kdybych neměl uklizeno jako každoročně už před výzvou , nedovolil bych si tady naopak vyzvat město,aby uklidilo tu špinavou navážku sněhu na autobusovém nádraží, která stále ještě v téměř 2m výši pokrývá celou plochu, jinak sloužící jako parkoviště. Možná na ni dojde až s "prvomájovým úklidem " nebo konečně oteplením.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září šetření Policie ČR

Tak jsem si poslechl zprávu o odložení trestního oznámení na AD, TD atd. policií.
Někdo zase měl velké oči a zášť v srdci.
Také jsem kdesi zaslechl...my honíme v Novém Boru zločince a Walter nám to kazí. Až takové zásluhy si ale nepřisuzuji.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

My honíme,to je dobrý výrok.My, my , se pasujeme na strážce zákonnosti. Představa,jak nějaký již poněkud obstarožní civil v maskáčích honí třeba po náměstí zločince, je docela úsměvná .
Přeji hezký den!

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Dal jsem panu Válkovi dost fóra myslím ,aby mohl napsat v aktualitách o " privatizační akci století " v Novém Boru. Když se mu do toho asi nechce, vemu to sám .Připravovaný záměr prodeje společnosti Teplo Nový Bor,
dosud vlastněné městem před rokem ustavenému jednateli společnosti Ing. Vlčkovi ( zastupiteli a členu rady města) , který projevil nyní zájem Teplo koupit .Není mi známo, byla-li borská veřejnost obeznámena i jinak, než jen usnesením z 50.schůze RM 30.1.2017 ,jehož zápis se nejprve nezveřejnill, aby se po zveřejnění toho následujícího z 51. schůze teprve objevil.
Zatím to vypadá, že vše probíhá za sladké nevědomosti občanů z panelových sídlišť, kterých se to týká.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Na pondělí odpoledne ( včera ) bylo svoláno neveřejné pracovní zastupitelstvo k připravovanému prodeji . Zastupitelé by měli být namotivovaní k hladkému schválení, aby to náhodou někde nezadrhlo.Když se o prodeji uvažovalo v devadesátých letech, byly bouřlivé občanské protesty, takže to tehdy neprošlo a Teplo zůstalo jako s.r.o. ve 100% vlastnictví města.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Dnes se objevil konečně článek o prodeji společnosti Teplo NB zde i na webu města. Úsměvná je v této souvislosti zmínka autorky článku o tom, že i po prodeji zůstane město 100% společníkem - snad měla napsat 100% zákazníkem společnosti Teplo. Takže budoucí majitel bude mít odběr komodity zajištěn. Ještě by bylo vhodné doplnit, že kupní cena ( dle odhadu ) bude uhrazena postupně - pokud dojde k prodeji a to tak, že letost do 30.6. zaplatí prvních 5 milionů a pak každý rok v 15 splátkách až do r. 2031 k 30.6. další splátku 1 200 000 Kč. No, nekupte to za takových podmínek. Pronájem nemovitostí mu přinese dle propočtů až 1 milion zisku ročně. Prakticky tím pokryje téměř celou každoroční splátku městu.
Mám z toho celkový dojem, že vedení města dost prohloupí, prakticky daruje svůj majetek ,který zájemce zaplatí v horizontu dlouhých 15 let a 50 % domácností odkázaných na odběr tepla od soukromé společnosti pak v budoucnu těžko najde zastání u vedení města.To bude už z obliga .

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Tentokrát jsem záměrně vyčkal, až se na webu města objeví zápis z posledního jednání zastupitelstva, které
konalo 26.4.2017. Rozhodl jsem se pro tentokrát, že zápis nemusím dublovat, pokud tam bude všechno ,co bylo řečeno na jednání. Nenašel jsem zmíněnu krátkou zprávu pana starosty o tom, že jednání o výstavbě el. vedení o větší kapacitě nabývá na intenzitě a starosta NB Dvořák se chtěl zapojit. Podle jeho slov byl informován, že jsou to senátorské aktivity a aby se do toho nemontoval, tlumočil nám poněkud uraženě.
Nejdelší diskuze byla v závěru kolem návrhu Kontrolního řádu orgánů ZM (finanční výbor a kontrolní výbor) jako vnitřní směrnice. Přítomno bylo pouze 13 zastupitelů z celkových 21 a tak nakonec v tomto bodě nebylo přijato usnesení připravené ke schválení panem starostou ani to, které navrhoval předseda kontr. výboru. Je to vcelku podrobně ve zmíněném zápise , koho to zajímá přesně, jistě si to umí najít na webu. Přidám jen pár osobních postřehů: Starostu mrzí, že nefunguje spolupráce mezi orgány města taková, jakou by si přál mít.Nelíbí se mu,že kontr. výbor požádal písemně o konzultaci k obsahu nové vnitřní směrnice Ministerstvo vnitra a dopředu to starostovi nenahlásil. Samozřejmě kontr. výbor může dle svého uvážení požádat o rozbor a výklad i státní orgán, který je k tomu nejkompetentnější . Dalším sporným bodem bylo to, že starosta chce,aby každá zpráva o provedené kontrole byla předložena nejprve jemu a to ještě před jednáním zastupitelstva . Doporučil bych, aby si tohle tvrzeníl sám ověřil na Ministerstvu vnitra .Neshoda byla také v tom, kdo má nechat připravit všechny potřebné materiály ke kontrolám. Starosta má poskytnout součinnost a protože ve vztahu k tajemnici je jejím nadřízeným ,měl by jí dát pokyn, aby bez ohledu na to, že materiály mohou být z několika odborů úřadu byly pro kontrolu připraveny v místě a čase kontroly. Co se týká plánu kontrol a kontrol, které se objeví po schválení plánu ,je pravdou, že mají být schváleny dopředu zastupitelstvem. Vyjímka je ale možná u kontroly mimořádné k nějaké aktuální akci ,kde by mohla nastat kupříkladu nevratná situace - např. prodej majetku města. Proces schvalování je dost zdlouhavý.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Rada města se 5.6. sešla k výběru zhotovitele stavby " Rekonstrukce histor. středu města NB - III.etapa "
Vyloučili tentokrát nabídku firmy Eurovia CS a.s. , nechvalně známou prohřešky z předešlých staveb ve městě.
(např. chybějící zápisy ve stavebním deníku, které mají dokumentovat průběh prací )
Vybrali v souladu s doporučením výběr.komise sdružení SaM - ZEPS . Samáci jistě dohlédnou, aby jejich společník ZEPS dodržel smluvní termín dokončení stavby ( 22.týdnů ) a nevleklo se to 2 roky jako stavba chodníku Gen. Svobody. Cena je zatím cca 26 a půl milionu korun.
Občany našeho města by mohlo zajímat, kolik stála město činnost odborné poroty a výběr návrhu na umělecký prvek v centru náměstí - bylo to 65 407 Kč.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

No tak se zase napakoval.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Nějak nevím, koho jste myslel, že se zas napakoval .
Jinak na náměstí v Boru se mometálně neděje vůbec nic, je jako jindy zaplněné parkujícími auty a jenom v jednom rohu je ohrazená nevelká stavební jáma. Stavbaři ani žádná stavební technika tam nejsou.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Rozumím,jen jsem chtěl říci,že firma která nedodrží termín dostane smluvní pokutu,Činnost odborné poroty také nebyla zadarmo ani návrh nebyl zadarmo a pokud jak jsem měl možnost vidět návrhy zvítězil - verpánek nebo ležící šibenice.Hrůza a hnus to je můj osobní názor.Aby prošel vítězný návrh u odborné poroty tak že to bylo zadarmo ?

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Na posledním jednání zastupitelstva před týdnem byl schválen záměr převodu majetku na společnost Teplo Nový Bor spol s.r.o. Znalecký posudek byl na objednávku města zpracován soudním znalcem Arnoštem Runčíkem 7.6.2017
Minimální cenu nemovitostí stanovil na 8 801 000 Kč bez DPH
Soubor kotelen a předávacích stanic na 10 969 000Kč bez DPH.
Celkem to máme za 19 770 000 Kč bez DPH.

Co si mám myslet o tomto soudním znalci, když v cenovém hodnocení technologií stejného majetku ( tzn. kotelny a předávací stanice ) 16.12.2016 určil na 15 360 000 Kč a jeho kolega soudní znalec Ing. Z. Nosek určil cenu nemovitostí tehdy v prosinci na 6 600 000 Kč. Celkem tedy za 21 960 000 Kč bez DPH.

Nemusím být extra odborník a na první pohled vidím, že odhad zadaný městem, je téměř o 2 melounky nižší než ten, který znalci zpracovali v prosinci pro kupujícího zastupitele Ing. Vlčka.Vidím, že znalec v prvním posudku nadhodnotil o více než 4 mil.zastaralé teplárenské technologie a naopak podhodnotil o víc než 2 mil . cenu budov. Pokud tedy uvěříme, že druhý posudek zpracovaný pro město je správný nebo "správnější ".

No, zastupitelé se takovými prkotinami nezabývají, schválí jako obvykle, co se jim předloží, Ke klidu jim stačí, že si město zadalo svůj posudek. To, že ke stejnému znalci a výstupy jsou o dost jiné jim uniklo. Asi by to nemělo uniknout zastupiteli - zájemci o koupi, ale ten nebyl přítomen.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Podle účetní uzávěrky TEPLO sro za rok 2015: " Pro výrobu a rozvod tepla je pronajat majetek od Města Nový Bor, IČ 002 60771, výše ročního nájemného činí 4 737tis Kč " Nebude tento příjem v rozpočtu města chybět? Kromě toho nebudou městu chybět další příjmy z antén na komíně? V roce 2006 mělo město představu o ceně hodně jinou: http://www.euro.cz/byznys/novy-bor-chce-prodat-teplo-879591

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Máte pravdu, v roce 2007 zastupitelé měli dost jinou představu, majetek pro výrobu a rozvod tepla se měl prodat za 40 milionů. Bylo 5 zájemců o koupi . Roční pronájem tehdy městu přinášel 6 - 7 milionů. Proti prodeji byla
petice občanů, takže nakonec byl záměr prodat stažen.
Pan starosta, když nyní o záměru a hlavně důvodech prodeje na jednání zastupitelstva hovořil, byl zjevně nějak rozrušený a nejistý. Těch přeřeknutí, těch neúplných vět, které začínaly a končily bez shody podmětu s přísudkem a nedávaly smysl . No,,, a finanční zajištění města, není zrovna jeho hobby.
Taky mě udivilo, když na dotaz zastupitele ,kdy se už začne pracovat na náměstí ,odpověděl doslova ,že staveniště snad bude na začátku července předáno stavební firmě , kterou nechci zatím jmenovat. Nepochopil jsem , proč s tím dělá takové tajnosti. Možná zas nejaká další rošáda :-)

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Zastupitelé města před týdnem na mimořádném zasedání schválili bankovní úvěr na další stavební investice ve výši 25 milionů. Úvěr je na 7 let , úročení vcelku výhodné. Podrobnosti jsou na webu města v zápise z jednání.
Při této příležitosti připomenu, že město zamýšlí prodat Teplo NB s.r. o. jednateli Ing. Vlčkovi, který je
zastupitelem a členem rady města. Ale za jakých ,, královských ,, podmínek ,vizte : Poslední cena dle odhadu
stejným odhadcem, který odhadl i tu předposlední je 19 770 000 Kč a splátky na 15 let. Obdivné ve srovnání s úvěrem České spořitelny městu.
Nebylo by na místě, aby si kupující vzal na Teplo taky úvěr od banky a těch skoro 20 melounů zaplatil městu z úvěru ? Městu by pak stačil úvěr jen 5 milionů,. Nemůžu si pomoct, ale už jsem to tu psal před časem, že
město Teplo zájemci převede za pro něj velmi výhodných podmínek a samo na tom tratí. Myslím si, že by bylo na místě, aby si zastupitelé transakci s Teplem znovu promysleli a především změnili podmínky splácení.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

K Teplu je tu nějak moc dezinformací. Teplo NB sro patří 100% městu a na tom se nic nemění. Napravuje se stav, kdy Teplu nepatří trubky a kotelny, ty jsou přímo města a Teplo si je pronajímalo, což je neudržitelný stav, protože regulace si vynucuje neustálé snižování nájemného a za chvíli by nebylo na obnovu tohoto majetku. Město je tedy prodává Teplu, vždy za vyšší posudek. U splátek je domluven vyšší úrok, než bude platit město za svůj úvěr.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Je jenom dobře pane Novotný, že se to snažíte objasnit.Tyhle detaily jsem takto ještě nikde neviděl zveřejněné.
Zkusím si z toho udělat ještě výcuc: Teplo NB sro dál bude patřit městu. Město teď prodává Teplu jen trubky a kotelny. Za kolik asi ? Skutečně to bude tak, že kupující bude stále jednatel a nikoliv majitel Tepla NB sro ? Myslím tím to, že město tedy neprodává svůj majetek Ing. Vlčkovi .

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Přesně tak. Kupní cena je vyšší z obou posudků, celkem nějakých 19,8 mil. + Dph, částečně bude placena ve splátkách s úrokem 1,8%. Ing. Vlček je v celé transakci jednatelem sro a nikdy tomu nemělo být jinak. Transakce je výhodná pro všechny strany včetně koncových uživatelů, kterým zůstává velmi příznivá cena tepla.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Ještě vás Viktore doplním o informace, které veřejnost zatím nemá. 10.4.2017 se konalo pracovní zastupitelstvo
tedy bez účasti občanů k prodeji Tepla provozovateli. Byli schváleny odchylky od směrnice a to,že nebude požadována kauce 1000 Kč a kupní cena bude ve více splátkách ( 15).
V návrhu kupní smlouvy je, že současný majetek společnosti je 8 milionů, navržený úrok 1,8 procenta.
Teplo bude mít svůj zisk 700 000 Kč ročně při splátce 1 200 000 Kč ročně městu.
Dále pak, že v r.2018 plánuje Teplo NB jako dodavatel tepla a pronajímatel prostor s investorem ČEZ investici do kongregační jednotky Wolkerova. Zisk z této transakce by mohl být až 1 200 000 Kč. To je roční splátka Tepla městu, ale nájemné z nemovitosti město přestane čerpat, bude je mít Teplo NB. Vidí v tom někdo výhodu ?
Podíváme-li se zpět, tak nájemné v roce 2010 činilo 7 064 000 Kč a stále klesá až na současných 4 200 000 Kč. Podíváme-li se na investice města do Tepla NB, tak poslední byla v r.2011 a to 3 904 000 Kč. Další roky až dodnes investice nula . Současné vedení města je v druhém volebním období právě od listopadu 2010,resp.od začátku roku 2011. Kupujícím je obch. spol Teplo NB s.r. o zastoupená jednatelem Ing. Michalem Vlčkem.
Tak asi tolik , úsudek si udělá každý sám.

Nahoru

Re: Co se děje v Boru po 11.září

Jenom připomenu, že ve středu 30.8. bude zastupitelstvo města schvalovat převod nebo snad prodej společnosti Teplo NB s.r.o . Nejspíše to bude poslední příležitost ještě se na něco zeptat.

Nahoru