Začíná další ročník Rozára festu

Verze pro tisk |

Již tuto sobotu začíná další ročník cyklu minifestivalů Rozára, který se koná u stánku s občerstvením v Zahrádkách u České Lípy v těsné blízkosti silničního tahu z České Lípy na Mladou Boleslav.

Festival, na kterém se představují nezasvěceným čtenářům méně známé kapely z Českolipska a jeho okolí je unikátní i proto, že za tuto autentickou a osobitou kulturu se zde neplatí vstupné. Stačí si jen vybrat jeden či více datumů, ve kterých se letošní Rozára bude konat. Tím prvním je již tradičně poslední dubnový den. Čarodějnice se zkrátka k zahájení venkovní sezóny hodí. Další letošní setkání u Rozáry se budou konat v květnu, červnu, červenci, srpnu. Letošní program potom zakončí poslední Rozára fest v polovině září.

Hlavním pořadatelem fetivalu je Daniel Jandač, kterého asi leckdo zná jako frontmana skupiny CzechOut. Ten ochotně čtenářům ve svých odpovědích přinesl detailnější náhled do zázemí festivalu.

Kde vznikla myšlenka založit Rozára fest?

To jsem se jednou zamyslel, podíval se na nebe a řekl jsem si: „uděláme Rozáru“.

Né, tak vážně. Pojďme tedy začít: Někdy na jaře roku 2008 byl náš bubeník na randez-vous se svou nynější ženou na výletě v Zahrádkách. Dal si na stánku pivo, během popíjení slovo dalo slovo a v červenci téhož roku jsme uspořádali první koncert naší kapely CzechOut. Pamatuji si, že první koncert končil v pojetí country – nejen, že jsme všichni byli „kántry“, ale kamarád vzal akustiku a zpívaly se táborácké písně. Někde bych našel i video.

Vzhledem k úspěchu akce jsme koncerty opakovali každý měsíc a k hostování přibírali spřátelené kapely. Od roku 2009 pak tyto koncerty nazýváme Rozára FEST. A tak vlastně letos pořádáme čtvrtý ročník.

Co pro vás byla hlavní motivace?

Vzhledem k tomu, že jediná kulturní stálice České Lípy klub Progres končí svůj běžný rok v červnu festivalem Všudybud a začíná až kolem října, přišlo nám to jako výborný nápad vyplnit hudební mezeru. Rozára se koná každý měsíc od dubna do září – nejdůležitější termíny jsou otevírání sezony - vždy na pálení čarodějnic. A poté zavírání sezony v září.

Navíc si držíme standard tím, že jako jedni z mála jsme schopni nabídnout návštěvníkům vstup zdarma. Kapely za to, že nepožadují žádný přepych a úhradu cestovného (vlastně ani nemůžou), zveme na prase, které je sponzorováno majiteli pozemku. Celkově se snažíme vytvořit kamarádskou atmosféru.

Na kolik náročné je podobný seriál akcí zorganizovat, jsi na to sám?

Rozára je dílem společným. Jedná se o členy naší kapely plus Tomáše Trkala. Každý máme na starosti něco jiného: zmíněný Tomáš je zvukařem všech akcí, Fanda (bicí) mu pomáhá a řekněme, že jeho parketou je i logistika, Pavel (basa) má na starost výrobu a tisk plakátů, Míla (kytara) se stará o web (www.rozarafest.cz). Jaké kapely zahrají, si demokraticky definujeme spolu a už během prosince začínám kontaktovat kapely. Jednotlivé akce mají hrubý obrys na jaře. Samozřejmě počítám s tím, že 10měsíční předstih v plánování sebou přináší přesouvání, rušení dohodnutých termínů, případně rozpady kapel. Rekordmanem jsou českolipští Papír Sklo Plasty, jejichž poslední slíbený termín (září 2011) už ani nezveřejňuji (nezveřejňuji jinak než tímto rozhovorem), abych jej pak nemusel rušit.

Na druhou stranu nás oslovují i zajímavé kapely, na které bychom sami nepřišli. Příkladem jsou děčínský boyband The Dot Product, který je v plánu na květen 2011 či pražská kapela Vobsazeno, která zde vystoupí v srpnu 2011.

Rozára se odehrává hned vedle hlavního tahu na Mladou Boleslav, navíc se hraje venku, jak se vám daří se vyrovnat se zvučením?

Vyrovnat se nám daří dobře – tandemem Tomem a Fandou. Jde o to, že za sousedy máme už jen pole, takže zvuk se line dobře mimo obydlenou část (a navíc se na tomto poli vyspí ti, kterým definitivně ujel vlak).

Jak bys hodnotil uplynulé ročníky Rozára festu? Jaká byla návštěvnost?

Rozára samozřejmě zraje a každým rokem návštěvníků přibývá, ale žádnou přesnou evidenci si nevedu. Návštěvnost je ale i v méně atraktivních datech kolem sto lidí. Hodně závisí na počasí.

Pro jaké kapely je Rozára primárně určena? Kdo zde vystupuje?

Co se týká účinkujících, tak samozřejmostí se již stalo, že my (CzechOut) vystupuje na každém termínu. V minulých letech jsme v Zahrádkách již uvítali téměř všechny známé českolipské kapely od A do Z – respektive od B (BB Band dnes fungující pod názvem Lizart) až po Ž (Žito reinkarnované do Otec Furra).

Loni Rozára FEST byla hlavně o rocku, nebránili byste se pozvání i kapel odlišných alternativnějších žánrů?

Samozřejmě, že nebránili. Například na Rozáře vystoupilo hip-hopové trio Standard Postup, jenže kluci se odstěhovali do UK a zatím jsem nenatrefil na žádný dobrý hip-hop (je tu sice pár jedinců, co si blbnou doma u počítače, ale na produkci si netroufají). Ve chvíli, kdy se ale cokoliv objeví, budeme jistě počítat do budoucna, protože chceme dát šanci se předvést i začínajícím souborům. Pokud tento článek bude někdo takový číst, ať nám dá vědět.

Nejde nám totiž o to, mít rockový koncert - jde o to, že rockových kapel je hodně a je výběr – těch pár akordů na kytaru zahraje každý.

A co je momentálně nového u CzechOut?

My jsme se nenaučili žádné nové akordy, ale i tak jsme během zimy nahráli druhé album označené jednoduše II. Přezdíváme jej Garážovka, neboť vznikla samizdatově – postarali jsme se o něj kompletně sami: nahrání, mix i master = 54 hodin (ale krásných J !!!). Je to naše miminko. Navíc jsme dostali od našeho fanouška (kterÁ nechce být jmenovánA) sponzorský dar, který využijeme na vylisování kopií. A tak je budeme na našich koncertech během letošního roku zdarma rozdávat.

Na rozdíl od kamarádů z jiných kapel věříme, že je to lepší způsob distribuce nahrávek, než se spoléhat na prodej a doufat tak, že se album zaplatí – prostě bez peněz do hospody nelez a přitom to přeci žádný problém sehnat sponzory není. A samozřejmě, že křest bude na Rozára FEST a to hned na první, která se koná při příležitosti pálení čarodějnic třicátého dubna 2011.

Nahoru

Komentáře

Re: Začíná další ročník Rozára festu

Super akce. Jen je škoda, že je skoro více festivalů než lidí ochotných na ně chodit.

Nahoru