Tříkrálový koncert v Novém Boru

Verze pro tisk |

Když se chvíli před šestou večerní rozezněl zvon kostela Svatého Ducha v Arnultovicích, sedělo ve ztemnělé kostelní lodi na sedmdesát návštěvníků koncertu. Do svíčkami osvětlené místnosti vchází pak dívčí procesí s rozžatými lucerničkami a začínají koncert zpěvem koled. Českolipský dětský sbor se svým sbormistrem Petrem Novákem a klavíristkou Evou Navrátilovou otevírá svůj první koncert v Novém Boru.

Úvodní české koledy se poslouchají, jako když Vás maminka hladí. Sólistka vypráví, jak nám přichází prozpěvovat a se všemi pak pod citlivým gestem pana sbormistra se oživuje starobylý pastýřský příběh. Zazní i anglická koleda. Do vlasti se poté posluchači vraceli výběrem ze Dvořákových Moravských dvojzpěvů. Autor je původně opravdu psal pro dva sólové hlasy!

Ale hezky vedené sborové provedení těchto drobných skvostů za působivého klavírního doprovodu prof. Navrátilové přesvědčilo posluchače, že přes sto let se sborově zpívají oprávněně. Výběr z repertoáru sboru od úprav lidových písní po africký spirituál vyvrcholil závěrečným Michnovým hitem Nebeští kavalérové a vrátil nás zpět do tříkrálové současnosti.

Dlouhotrvajícím potleskem pak publikum doprovodilo výborné zpěvačky do šatny a lidé si pak nadšeně sdělovali svoje dojmy: „jsou výborní“, „ no to bylo něco“.  Ale i naši účinkující si libovali, jaká je zde dobrá akustika, jaká inspirující atmosféra vládla při koncertě, jak by si zde opět rádi zazpívali. To rádi slibujeme. 

A protože jsme pořádali všechny naše koncerty za dotační podpory Města Nový Bor na kulturní činnost, chceme Městu Nový Bor za ni poděkovat.

Za Náboženskou obec Československé církve husitské v Novém Boru 

Petr Trunec
 

Nahoru